VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

ABD’nin Oyunları


Siyonist işgal rejiminin bugün dünyadaki en büyük hamisinin ABD olduğu biliniyor. BM‘in Kudüs’le ilgili oyunlarında da ABD’nin hileli politikalarının önemli rolü olmuştur. ABD’nin Kudüs‘le ilgili politikalarının amacı sinsi birtakım oyunları kullanarak Müslümanları bu şehirle ilgili bütün haklarından vazgeçmeye zorlamaktır. Şu an izlenen politikaların amacı da “Filistin tarafı” sıfatıyla “nihai anlaşma merhalesi” görüşmelerine katılacak ekip vasıtasıyla bu kutsal şehirle ilgili hile ve oyunların sonuçlandırılması ve işgal rejiminin şehir üzerindeki sultasının kesinleştirilmesidir. ABD eğer bu amacını gerçekleştirebilirse, tıpkı Siyonizmin bir ırkçılık olduğuna dair BM kararlarını iptal ettirdiği gibi Kudüs‘le ilgili kararlarını da iptal ettirmeye ve böylece İsrail’in bu şehri başkent ilanını uluslararası platformda resmileştirmek için girişimlerde bulunmaya kalkışabilir. Nitekim ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya ve Tel Aviv büyükelçiliğini 1999’da Kudüs’e taşımaya hazırlandığını dünyaya ilan etti. 1999 yılı ise “nihai anlaşma merhalesi”nin biteceği yıl olarak ilan edilmiştir. Demek ki, sinsi bir oyun oynanmakta ve “nihai anlaşma merhalesi” bu sinsi oyunun nihai merhalesi olarak değerlendirilmek istenmektedir.

Şimdi ABD’nin Kudüs’le ilgili hileli politikasının işleyiş tarzına bir göz atalım. ABD, ilk “görüşmeler süreci”nin başladığı sırada üzerinde yoğun ihtilafların olduğu konuların sonraki merhalelere bırakılmasını istedi. Bundaki amaç temel meseleler üzerindeki ihtilafların siyonist işgali meşrulaştırmaya engel teşkil etmemesini sağlamak ve işgalcilere zaman kazandırmaktı. Bu konudan daha önce tafsilatlı bir şekilde söz ettik.

ABD 1995 Mayıs’ında, İsrail işgal rejiminin Kudüs’te Müslümanlara ait 350 dönüm araziyi gasbetmesini kınayan ve bu kararın iptalini isteyen BM kararını veto etti. Böylece Kudüs konusunda İsrail işgal rejimiyle aynı çizgide olduğunu ve onun gaspçı politikasını her yönden desteklediğini bütün dünyaya gösterdi.

Amerikan yönetimi 1997 Mart’ında da, İsrail’in Ebu Guneym tepesine yeni yerleşim birimleri inşa etmesinin kınanmasını isteyen bir karar tasarısını veto etti. ABD yönetimi bu vetosuyla artık her bakımdan İsrail’in yanında yer aldığını, İsrail’i ilgilendiren meselelerde asla tarafsız olmadığını, siyonist işgal rejiminin bütün insanlık dışı uygulamalarına destek verme vebalini yüklenmekten çekinmediğini dünyaya bir kez daha göstermiş oldu. İşin gerçeğinde ABD’nin Mart 1997’de veto ettiği karar tasarısı siyonist işgal rejimine karşı herhangi bir yaptırım içermediği gibi ciddi bir tepki niteliği de taşımıyordu. Sadece siyonist işgal rejiminin Kudüs’e yeni yerleşim birimleri inşa etme kararı almasının “barış (!)”ın geleceği açısından endişe verici olduğunu dile getiriyor ve bu kararın uygulamaya geçirilmesinin bölgede yeni birtakım krizlere sebep olacağına dikkat çekiyordu. Ancak siyonistlerden daha çok siyonist işgal rejiminin koruyuculuğunu ve savunuculuğunu yapan ABD yönetimi bu kadarcık bir karara bile tahammül edemedi ve veto hakkını kullandı.

Temmuz 27, 2006 - Posted by | Kudüs Davamız

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: