VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Kudüs Davası Hakkında Söylenenler


Kudüs‘ün eski müftüsü Sa’duddin el-Alemi Kudüs davası hakkında şöyle diyor: “Müslümanların ilk kıblelerini ve Hz. Muhammed (s.a.s.)’in isra ve mirac mekanını savunmak bütün Müslümanların üzerine farzdır. Bu itibarla ben dünyadaki bütün Müslümanlara Kudüs ve Mescidi Aksa davasının birinci davaları olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu dava ancak Kudüs’ün tamamen kurtarılması ve gasp edilmiş hakkın geri alınması ile çözümlenebilir.”

Fas Alimler Birliği üyesi ve Fas Üniversitesi Şeriat Fakültesi öğretim görevlilerinden olan Prof. Dr. Yusuf el-Kettani de şöyle diyor: “Filistin, Kudüs-i Şerif ve Mescidi Aksa davası gerçekte dünyanın doğusundaki ve batısındaki bütün Müslümanların birinci davalarıdır.”

el-Aksa Cemiyeti üyelerinden Raid Salah şöyle diyor: “Bir bedenin hayatının kalbe bağlı olduğu sözü eğer doğruysa biz de diyoruz ki, Filistin halkının hayatı da onun kalbi olan Kudüs-i Şerif’e bağlıdır. Şunu açıkça vurguluyoruz ki Filistin halkının konumu kalbinin gücüyle güçlenmekte ve onun zayıflamasıyla zayıflamaktadır. Arap dünyasının ve İslam dünyasının konumu da kalbinin güçlenmesiyle güçlenir, onun tehlikeye düşmesiyle tehlikeye düşer. İslam dünyasının kalbi de peygamberler diyarı, Resulullah (s.a.s.)’in isra ve mirac mekanı, Hz. İsa (a.s.)’ın beşiği olan Kudüs-i Şerif’tir. İşte Kudüs bu derece değerli bir konumdadır.”

Kudüs’ün ileri gelen alimlerinden Cemil Hamami de “Önce Kudüs!” törenlerinde yaptığı konuşmada şöyle demişti: “Kudüs bizim için Allah’ın kitabında yer alan bir ayettir. Onun hakkında kusur edilmesi Allah’ın kitabına karşı kusur edilmesi demektir. Kudüs bizim için tarih ve imandır. Resulullah (s.a.s.) bir gece vakti oraya yürütüldü ve böylece isra olayı bizim imanımızdan bir parça haline geldi.”

Temmuz 27, 2006 - Posted by | Kudüs Davamız

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: