VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Hizbullah: Tel Aviv’i vururuz


Hizbullah lideri Nasrallah, Tel Aviv’e roket saldırısı düzenleyebilecekleri uyarısında bulundu.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, “Lübnan, yeni Ortadoğu için üslerden biri olmayacak” dedi. Hasan Nasrallah, İsrail’in Beyrut’un merkezine saldırması halinde Tel Aviv’i vuracakları tehdidinde bulunurken, hava saldırılarını durdurması durumundaysa kendilerinin de roket saldırılarına son vereceklerini söyledi. Nasrallah, El Manar ile diğer Lübnan televizyonlarında yayınlanan ve önceden kaydedilmiş konuşmasında, “Eğer Beyrut’uvurursanız İslami Direniş de Tel Aviv’i vuracak, bunu yapabilir” dedi.


Hasan Nasrallah, bu tehdidin ardından “Şehirlerimize, köylerimize, sivillerimize ve altyapımıza yönelik saldırılarınızı durdurmaya karar verdiğinizde, biz de İsrail kentlerine ya da yerleşim birimlerine roket atmayız” diyerek ateşkes de önerdi. Hizbullah gerillalarının Lübnan’ın güneyinde İsrail askerlerine azami kayıp verdirmeyi başardığını belirten Nasrallah, gerillaların çatışmalardan çekilmeyeceğini söyledi.

İsrail liderlerinin Hizbullah’ın zayıfladığı açıklamalarına da cevap veren Nasrallah, “Hizbullah’ı imha edemezsiniz. Çünkü direniş, klasik bir ordu ya da düzenli bir devlet değil” dedi. Nasrallah, gerilla savaşı yaptıklarını, düşmanın köylere ilerlemesinin kendileri için yararlı olduğunu çünkü amaçlarının azami kayıp verdirmek olduğunu söyledi. Nasrallah, “Amacımız azami kayıp verdirmek, düşmanın kapasitesini zarara uğratmak, başarıyoruz” ifadesini kullandı.

Hasan Nasrallah, Hizbullah’ın komuta ve kontrol yapıları ile roketgücünü eksiksiz olarak sürdürdüğünü kaydetti. Hizbullah lideri, ayrıca savaşın sonu ne olursa olsun Lübnan’ın Washington’un eline düşmeyeceğini belirterek, “Sizi temin ederim ki savaşın sonu ne olursa olsun, Lübnan Amerika olmayacak, Lübnan İsrail olmayacak ve Lübnan, ABD Başkanı George Bush’un ve Condoleezza Rice’ın istediği ‘yeni Ortadoğu’ için üslerden biri olmayacak” diye konuştu.

Bu arada, İsrail, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın, Beyrut’u vurmaları halinde Tel Aviv’e roket saldırısı düzenleyecekleri tehdidine, hızla karşı tehditle cevap verdi. İsrail devlet televizyonu Kanal 1, üst düzey bir İsrail askeri kaynağın, “Eğer Tel Aviv’e saldırılırsa, Lübnan’ın ulusal altyapısı imha edilir” dediğini aktardı.

İran roketleri uzun menzilli

Lübnan’daki Hizbullah’ın kurucularından olan eski İran İçişleri Bakanı Hüccetülislam Ali Ekber Muhteşemi Pur, Hizbullah’ın İsrail’in her yerini vurabilecek kapasitede füzelere sahip olduğunu söyledi. Şark gazetesine açıklama yapan Muhteşemi, Hizbullah’ın sadece Katyuşa roketlerine değil, 250 kilometreye kadar mesafedeki hedeflere ulaşabilecek ve İsrail’in her yerini vurabilecek kapasitede olan ve İran yapımı olduğu belirtilen Zelzal-2 füzelerine de sahip olduğunu kaydetti.

Hizbullah’ın askeri deneyiminin bir kısmını İran-Irak savaşında İran saflarında savaşarak kazandığını söyleyen Muhteşemi, İran güvenlik güçlerinin Lübnan’da Hizbullah militanlarıyla birlikte savaştığı şeklindeki açıklamaları yalanladı, ancak militanların İran tarafından eğitildiğini kabul etti.

Kaynak ; Dünya Bülteni

 

 

Ağustos 4, 2006 - Posted by | Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: