VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Başörtüsü yasağı da şiddettir


Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, Abdi İpekçi Parkında düzenlediği “özgürlük eylemleri”nin 57.’sini gerçekleştirdi. Eylemde konuşan İLKDER Başkanı Özden Sönmez, “Şiddet sadece fiziksel değildir. Başörtüsü yasağı da kadına uygulanan şiddetlerin devlet eliyle yapılan en ağır türlerinden biridir” dedi.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, Abdi İpekçi Parkında düzenlediği “özgürlük eylemleri”nin 57.sini gerçekleştirdi. Eylemde konuşan İLKDER Başkanı Özden Sönmez, toplumu kadının yetiştirdiğini, toplumun değerini de onu yetiştiren kadına verilen değerin belirlediğini; buna rağmen kadınların toplumda ikinci sınıf insan muamelesine maruz kaldığını belirtti.

8 Mart’ta Kadınlar Günü’nün kutlanıldığını, ancak kadınlara yönelik şiddetin devam ettiğini kaydeden Sönmez, “Şiddet sadece fiziksel değildir. Kadına yönelik her türlü baskı şiddettir. Başörtüsü yasağı da kadına uygulanan şiddetlerin devlet eliyle uygulanan en ağır türlerinden biridir” dedi.

SAKARYA 78. HAFTADA

Bu arada Sakarya Başörtüsü Platformunun 78. eyleminde başörtüsü yasağı ve CHP zihniyetinin yasakçı tavrı sert ifadelerle eleştirilirken, “28 Şubat sürüyor, tehlikenin farkında mısınız” yazılı dövizler açıldı. Platform adına Özgür-Der üyesi Nebahat Karakaya’nın okuduğu basın açıklamasında “Başörtüsü zulmünü sürdürme ısrarı; yüz binlerce insanın hak gaspına uğramasına yol açıyor” denildi.

KOCAELİ 99. HAFTADA

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun 99. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eyleminde konuşan MAZLUMDER Kocaeli Şube Üyesi Saliha Bilgin ise “İzmit’te geçtiğimiz yıllarda bir belediye başkanının eşi protokolde başörtülü oturuyor diye askeri erkan toplantıyı protesto edip oradan ayrılmıştı. Bu hadise daha sonra diğer illerde de tekrar edilmişti. Başörtülü bayanla bir toplantı salonunda bulunmaya bile tahammül edemeyen bu zihniyet özgür olması gereken basını itibarlı ve itibarsız diye ikiye bölerek bir gariplik daha sergilemiştir” şeklinde konuştu.

Mart 11, 2007 - Posted by | Araştırma, Avrupa, Belkiler, Dünya, Dini yazılar, Diğer, Duyurular, Felsefe, Gazete, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Hayata dair..., islam, Psikolog, Siyaset, Tartışma, Türkçe, Turkiye, Yazilar, Yorumsuz, İnsan

1 Yorum »

  1. TÜRK kadınıyım müslümanım ve isteyen başörtü özgürlüğünü yaşayabilir avrupada bile herkezin dinine saygı gösteriyorlar neden kendi ülkemizde bu sorun oluyor nerde özgürlük nerde layıklık akıl almaz bir durum yoksa aklıma geliyor sığ devletmiyiz bu devleti yönetenlerin anneleri ataları müsman değilmi baş örtüsü kullanmamışmı tersini düşünenleri esefle kınıyorum.

    Yorum tarafından kaktüs | Mart 12, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: