VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Rusya’nın “nükleer yardım” endişesi


Rusya ve İran arasında, Buşehr’deki nükleer santralin inşasına ilişkin kriz bu hafta daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı.
Santrali inşa eden Rusya devlet şirketi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha önce planlandığı şekilde, santral için gereken yakıtın bu ay teslim edilmeyeceğini ve santralin eylülde faaliyete geçmeyeceğini duyurdu. Gerekçe olarak ise İran’ın yapmadığı ödemeler gösterildi.

Dahası, Atomstroiexport çarşamba günü İran’a bir uyarı yaptı. İran tarafının proje için gereken ödemeleri yapmaması durumunda, santralin inşasında geri dönülemez zararlarla karşılaşılacağı ifade ediliyor. Ayrıca, santral için malzeme sağlayan taşeron firmaların da acil ödeme yapılmaması durumunda, anlaşmaları iptal edecekleri vurgulanıyor.

“Rusya yaklaşımını değiştirdi”

Şirketin açıklamasında, İran ne kadar erken ödeme yaparsa, nükleer yakıtın da o kadar erken tedarik edileceğine dikkat çekiliyor. Ancak, İran’daki gelişmeleri yakından izleyen Amerikalı ve İsrailli uzmanlar Rusya’nın bu yaklaşımının altında yatan tavrın borçların ödenmesinin ötesinde sebepleri olduğu görüşünde.

Uzmanlar, Rusya’nın stratejik bir karar vererek diplomatik yaklaşımını değiştirdiği kanaatinde.

Geçen beş yıl boyunca Rusya düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumun Buşehr santraline transferinin ertelenmesi konusunda çeşitli mazeretler gündeme getirdi. Rusya her ertelemede çeşitli teknik sorunları öne sürdü.

Bu hafta, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rusya Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Sergey Kiriyenko, Buşehr santralinin inşasının ertelenmesinin “siyasi bir adım” olmadığını söyledi.

Fakat, göstergeler, Rusya’nın İran’ın nükleer programına destek verme konusunda ikinci bir endişesi olduğunu ortaya koyuyor.

Putin endişeleri Olmert’e iletti

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in birkaç ay önce Rusya Devlet Başkanı Putin ile Moskova’da yaptığı görüşmede, Putin’in Olmert’e, Rusya hükümeti içinde İran’ın nükleer programına destek konusunda bölünmeler olduğunu ilettiği biliniyor. İddialara göre, Rusya hükümetindeki kimi isimler İran’ın yürüttüğü nükleer programın gerçek hedefleriyle ilgili endişe duyuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de açıklamasında Rusya’nın pozisyon değişikliğine işaret ediyor. Geçen iki hafta boyunca resmi sözcüler iki kez Rusya’nun Buşehr nükleer reaktörünün tamamlanmasının ertelenmesine yönelik tavrındaki değişikliğe gönderme yaptı.

Çarşamba günü, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanı Yardımcısı Clay Sell Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Rus hükümeti tarafından benimsenen tavır… ortak çıkarlarımıza uyuyor ve İran’la ilgili endişelerimizin ortak olduğunu ortaya koyuyor.”

Bu açıklamalar, İsrail Savunma Bakanlığı Silahlı Kuvvetler İstihbarat Dairesi ve Dışişleri Bakanlığı tarafından kabul gördü, ancak Mossad analizcileri tarafından şüpheyle izleniyor. Mossad uzmanları Rusya’nın hala nükleer teknoloji ve know-how sahibi olması için İran’a yardımı sürdürdüğü görüşünde.

Gelişmeler, Rusya’nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından gündeme getirilecek yaptırımlara daha fazla engel yaratmayacağını gösteriyor. Bu kez İran’a yönelik yaptırımların bu ülkeye yönelik ticari faaliyetleri de kapsaması planlanıyor

Mart 15, 2007 - Posted by | Bilim, Dünya, Diğer, English, Gazete, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Russian, Türkçe, Yazilar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: