VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

AB’den İngiltere’ye destek


Avrupa Birliği dışişleri bakanları, gözaltında bulunan 15 İngiliz askerin derhal ve koşulsuz salıverilmesi için İran’a çağrı yaptı
Tahran’ın uluslararası hukuku ihlal ettiğini savunan Avrupa Birliği, askerlerin yakın zamanda serbest bırakılmaması durumunda, birliğin başka önlemler de alabileceğini belirtti.

Öte yandan gözaltındaki 15 İngiliz askerinden birinin, kara sularını ihlal ettiklerini itiraf ederek, İran halkından özür dilediği görüntüler İran televizyonu tarafından yayınlandı.

Ancak Nathan Thomas Summers adlı askerin bu açıklamayı kendi rızasıyla yapıp yapmadığı bilinmiyor.

Gözaltına alındıklarından bu yana, kendilerine çok dostça davranıldığını, herhangi bir şekilde zarar verilmediğini anlatan Summers, şöyle devam ediyor:

“Kara sularınıza izinsiz girdiğimiz için özür dilerim. Çok özür dilerim.”

Görüntüler ile ilgili olarak bir açıklama yapan İngiltere Başbakanı Tony Blair, “İran’ın ne yapmaya çalıştığını anlamak zor” diye konuştu ve ekledi;

“Askerleri böyle ekrana çıkararak ve onlara bir şeyler söyleterek kimseyi kandıramazlar.”

İngiltere’nin krizin idaresinde fazla yumuşak davrandığı eleştirilerine de yanıt veren Blair, “Önemli olan askerlerimizin sağ salim ülkelerine dönmeleridir. Bu nedenle İran’ı giderek daha da yalnız bırakma politikasını sürdürmeliyiz” diye konuştu ve sabır istedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise, bu görüntülerin yayınlanmasının utanılması gereken bir istismar olduğunu dile getirdi.

Dün de grup içindeki tek kadın asker olan Faye Turney’in benzer açıklamalarda bulunduğu görüntüler yayınlanmıştı.

Nathan Thomas Summers’ın açıklamaları, askerlerin daha önceki görüntüleri gibi İran’da Arapça yayın yapan El Alem televizyonunda yayınlandı.

Uzmanlar İran’ın bu yolla, İngiltere’ye nasıl direndiğini tüm Arap dünyasına göstermeyi amaçladığını vurguluyor.

İngiltere ile İran arasında benzer bir kriz 2004’te yaşandığında da, Tahran gözaltına aldığı sekiz askeri gözleri bağlı olarak televizyona çıkarmış, askerler İran kara sularına girdikleri için özür dilemişlerdi.

Askerler bu görüntülerin yayınlanmasından sonra serbest bırakılmışlardı.

Ahmedinecad: Özür dileyin

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, askerlerin İran kara sularına izinsiz girdiği gerekçesiyle İngiltere’nin özür dilemesini talep eden bir açıklama yayınladı.

İran devlet medyası, Ahmedinecad’ın bu talebi Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde dile getirdiğini bildirdi.

İngiltere BM’den umduğunu bulamadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran’ın 15 İngiliz askeri gözaltında tutmasından büyük kaygı duyulduğunu belirten bir açıklama metnini kabul etti. BM, açıklamada, askerlerin acilen serbest bırakılmaları çağrısı da yaptı.

Ancak İngiltere, olayın kınanması biçiminde daha şiddetli bir ifade kullanılması çabalarında olamadı.

Özellikle Rusya’nın muhalefetinden ötürü, ”büyük kaygı duyulduğu” ifadesinde uzlaşıldı.

İran’ın bu çağrıya tepkisi ise ”yararsız bir açıklama” biçiminde oldu.

İran’ın BM Daimi Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, ”Bu sorun ikili kanallarla çözümlenebilir ve bu biçimde çözümlenmeli. İngiliz hükümetinin, bu soruna BM Güvenlik Konseyi dahil üçüncü tarafları dahil etme çabası, bir katkı sağlamayacaktır.” denildi.

İkinci mektup

Diğer taraftan İran’ın Londra Büyükelçiliği, ellerindeki İngiliz kadın asker Faye Turney’e ait olduğunu açıkladığı ikinci bir mektup yayımladı.

İngiliz Sky Televizyonu’nda da yayımlanan mektubuna göre Turney, İngiltere’nin, Irak’taki askerlerini çekmeye başlaması çağrısında bulunuyor.

Mektupta, İngiltere Parlamentosu’na hitaben, ”Güçlerimizi Irak’tan çekmeye başlama zamanı gelmedi mi? Kendi geleceklerine karar vermelerine izin verelim.” ifadeleri yer alıyor.

Metne göre Turney ayrıca, geçen hafta Basra Körfezi’nde İran tarafından ele geçirildikleri sırada İran karasularına girdiklerini de kabul ediyor.

Mektupta Turney, ”Maalesef görev sırasında İran sularına girdik.” derken, ”İran’ın kendilerine yine de iyi ve insani davrandığı, kendisinin her zaman onlara minnettar kalacağını” belirtiyor.

İngiltere’de önümüzdeki aylarda Tony Blair’in ayrılmasıyla başbakanlığı alacağına kesin gözüyle bakılan Maliye Bakanı Gordon Brown, İran’ın İngiliz kadın askere tutumunu , “zalimce, insanlık dışı ve kabul edilemez” diye tanımladı.

Brown, bu açıklamayı Afganistan’da konuşlanmış bulunan İngiliz askerleri ziyareti sırasında yaptı.

Mart 31, 2007 - Posted by | Amerika, Avrupa, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: