VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

“Düşünmek Bile Acı Bir Olaydır”


TBMM Başkanı Arınç, Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt’ın söylediği, ”teröristler arasında TBMM ile irtibatı halen devam edenlerin bulunduğu” sözlerine cevap verdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın söylediği iddia edilen, ”teröristler arasında TBMM ile irtibatı halen devam edenlerin bulunduğu” yönündeki sözlerini, ”TBMM ile bir terör örgütü arasında irtibat olduğunu düşünmek bile çok acı bir olaydır. Böyle bir şey varsa gerekli olan her şey yapılır” diye değerlendirdi.

Arınç, Portekiz’e yaptığı 4 günlük resmi ziyaretinin son gününde Türk gazeteciler için basın toplantısı düzenledi. ”Bir gazetede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın, ‘terör örgütünün TBMM’de uzantısı var’ yönünde sözlerine yer veren haber yayınlandı. Bu konuyla ilgili söyleyecekleriniz var mı?” şeklindeki bir soruya Arınç, şu yanıtı verdi:

”Bazı gazetelerde öyle bir konuşma yaptığı iddia ediliyor. Birinci ağızdan, bu konuşmanın sahibi tarafından açıklanmadıkça bu konuyla ilgili bir şey söylemek spekülasyon olur. Biz kendileriyle 19 Mart tarihinde bir görüşme yapmıştık. O görüşmede kesinlikle böyle bir şey söz konusu edilmedi. Bir gazetenin bunu başlığa çıkarmış olduğunu gördüm, fevkalade üzüldüm, çünkü TBMM ile bir terör örgütü arasında irtibat olduğunu düşünmek bile çok acı bir olaydır. Böyle bir şey varsa gerekli olan her şey yapılır, ancak sahibi tarafından doğrulanmadıkça ve açıklanmadıkça bu konuşma üzerinde bir şey söylemek mümkün değil.”

Cumhurbaşkanlığı konusunda yöneltilen bir soru üzerine de Arınç, ”Bu konuda yeterince açıklama yaptık, onlara ilave edeceğimiz bir husus yok. TBMM’de bildiğiniz gibi süreç 16 Nisanda başlayacak, 27 Nisandan 16 Mayısa kadar da turlar yapılacak ve TBMM yeni cumhurbaşkanını seçecektir. Geçmişte ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır. Bugün için yeni ilave edeceğim bir husus yok” dedi.

PORTEKİZ TEMASLARI

Bülent Arınç, basın toplantısında, Portekiz Cumhuriyet Meclisi Başkanı Jaime Gama’nın daveti üzerine bu ülkeye yaptığı geziyi bugün tamamlayarak Türkiye’ye döneceğini söyledi.

Bu ziyaretin 2004 yılında dönemin Portekiz Meclis Başkanı Mota Amaral’ın Türkiye’ye yaptığı ziyareti iade amacıyla yapıldığını bildiren Arınç, ziyaretin, ”TBMM Başkanı düzeyinde bu ülkeye yapılan ilk ziyaret” olduğunu ifade etti. Türkiye ile Portekiz arasındaki ilişkilerin mükemmel düzeyde seyrettiğini anlatan Arınç, şöyle konuştu:

”Aramızda siyasi hiçbir sorun bulunmamakta, ekonomi, kültür ve askeri alanlardaki ilişkilerimiz son derece memnuniyet verici biçimde gelişmektedir. Öte yandan önümüzdeki Temmuz ayından itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Portekiz’in AB’ye üyeliğimizle ilgili müzakere sürecinde destek sağlayan ülkelerin de başında gelmesi yakın dostluk ve ittifak ilişkilerimizin bir göstergesini teşkil etmektedir.”

Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, Başbakan Jose Socrates ve ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Luis Marques Mendes ile yaptıkları görüşmelerde, ülkelerinin, Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusundaki tutumunu 1 Temmuzda devralacağı dönem başkanlığı döneminde de devam ettirileceğini söylediklerini anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Portekiz başbakanı kendisiyle yaptığımız görüşmede de keza AB ile ülkemiz arasında sürdürülen müzakere sürecinin başarıyla tamamlanmasından yana olduğunu ve bu süreçte ülkemize diğer ülkelere uygulanan kriter ve koşulların aynısının adil ve hakkaniyete uygun biçimde uygulanması gerektiğini ifade etmiş ve bu konuda Portekiz’in dönem başkanlığı sırasında da Türkiye’ye desteğinin devam edeceğini vurgulamıştır.

Portekiz’e gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretimiz başta AB’ye üyelik sürecimiz ile ilgili konularda Portekizli muhataplarımız ve üst düzey yetkililerle karşılıklı görüş alışverişimize olanak sağlanması açısından olumlu ve yararlı olmuştur. Ayrıca bu ziyaretimizin ekonomi, ticaret, turizm ve kültürel alanlarda gelişmekte olan ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırılmasına da olanak sağlayacağına inanıyorum.”

TBMM Başkanı Arınç, görüşmeler sırasında TBMM’de mevcut Türkiye-Portekiz Parlamentolararası Dostluk Grubuna karşılık Portekiz Cumhuriyet Meclisinde de Portekiz-Türkiye Dostluk Grubunun en kısa zamanda kurulması yönünde gerekli adımların atılmasının da gündeme geldiğini sözlerine ekledi.

Mart 31, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Türkçe, Terör, Turkiye, Video

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: