VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Windows Dersleri


Ders-1 Giriş
Ders-2 Windows Kurulum
Ders-3 Kullanıcı İşlemleri
Ders-4 Kullanıcı Arayüzü
Ders-5 Masaüstü
Ders-6 Kısayol
Ders-7 Görev Çubuğu
Ders-8 Dosya Menüsü, Görev Çubuğunun Açılımı
Ders-9 Görev Çubuğu ve Bir nesnenin taşınması
Ders-10 Araç Çubukları
Ders-11 Başlık Çubuğu ve WordPad
Ders-12 Düğmeler
Ders-13 Windows Gezgini
Ders-14 Bilgisayarım
Ders-15 Dosya Yönetimi
Ders-16 Nesnelerin Özellikleri

Windows Giriş

Windows 98 en düşük olarak 486 DX66 (İşlemci) kullanan bir bilgisayar üzerinde çalıştırılabilir. Bu işletim sistemi için tavsiye edilen tabii ki Pentium serisi bir işlemcidir. Ancak bu tür bir sistemde Windows 98 işletim sisteminden maksimum performans elde edebilirsiniz. Sistem ihtiyacı direkt olarak sizin çalıştırmak istediğiniz uygulamalar ile ilgilidir. Duruma göre yüksek bir sistem de gerekebilir. Aşağıdaki tablo içerisinde, sisteminizdeki donanımlar için minimum ve tavsiye edilen değerlerini bulabilirsiniz.


Eğer daha konforlu çalışmak veya Windows 98’in daha gelişmiş işlevlerinden faydalanmak isterseniz, bu tablodakilerden hariç bilgisayarınıza yeni donanımlar ekleyebilirsiniz. Bulunması isteğe bağlı olan bu donanımlar: Modem, Ethernet Kartı, Ses Kartı ve Hoparlör, Microsoft Mouse veya uyumlu bir Gösterim Aracı.

Windows 98’in çeşitli versiyonları mevcut. Her versiyonun yazılım gereksiniminin farklı olmasına rağmen, kurulumundan sonra sunduğu işlevler arasından herhangi bir fark mevcut değil. Bu farklılık özellikle ücret üzerinde kendini belli ediyor. Bu nedenle hangi versiyona ihtiyacınız olduğuna karar verirken dikkatli olmalısınız. Windows 98 Update versiyonu daha önceden işletim sistemi bulunan bir bilgisayar üzerine kurulması gerektiği anlamına geliyor. MS-DOS 5.0 veya üstü, Windows 3.x veya Windows 95 geçerli olan eski versiyonlar

Windows 98’i bilgisayarınıza kurmaya başlamadan önce aşağıda belirtilen hazırlıkları yapmalısınız.

 • Bilgisayarınızın Windows 98 için gerekli olan minimum konfigürasyonu sağladığından emin olun.

 • Kurulum sırasında sorun çıkarması muhtemel olan uygulamaları kapatın. Bazı Disk Manager’ları sorunlara neden olabiliyorlar.

 • Virüs koruma programlarını, eğer varsa BIOS virüs korumasını da kapatın.

 • Elinizin altında boş bir disket bulundurun.

Artık Windows 98’i kurmaya başlayabilirsiniz. Eğer Windows 95 Update sürümünü yüklerken, tam sürüm ile arasında sadece bir adım da değişiklik vardır. Burada Windows 98’in boş bir sabit disk üzerine kurulumunu anlatırken, CD-Rom sürücüyü kullanacağız..

Amaç: MS-DOS kurulu bir sistemde CD-ROM sürücüsü üzerinden Windows 98 kurulum programını çalıştırmak.

 1. Bilgisayarınızı çalıştırın ve C:\> MS-DOS komut satırı ekrana geldiği zaman Windows 98 CD’sini CD-Rom sürücüsü içerisine yerleştirin.

 2. CD-Rom sürücünüzü aktif hale getirmek için, sürücünün ismine karşılık gelen harfi ve yanına da iki nokta üst üste yazın. Eğer CD-Rom sürücünün ismi E ise E: yazmalısınız. Daha sonra tuşuna basın. Bunun sonunda E:\> görüntüsü ekrana gelecektir.

 3. İçerisinde bulunduğunuz dizini değiştirmek için komut satırına cd win98 yazın. Daha sonra tuşuna basın.

 4. Komut satırına Kur yazın ve daha sonra kurulum programını çalıştırmak için tuşuna basın.

 5. Program başladıktan sonra tuşuna basacak olursanız, tüm sabit diskleri taramak için ScanDisk uygulaması otomatik olarak çalışacaktır.

 6. Scandisk’i çalışmasını tamamlamadan durdurmak için tuşuna basın.

 7. Windows 98 Kurulum Programı, Hoşgeldiniz penceresi ile başlayacaktır.

  Windows Kurulum

  Windows 98 kurulumuna hoşgeldiniz.

  Windows 98 kurulumu adım adım devam ederken, size yardımcı olacaktır. Kurulum toplam beş adımdan oluşur. Bu adımların hepsini ekranın solunda görebilirsiniz. Kurulum sırasında bulunduğunuz adım, diğerlerinden farklı renkte olacaktır. Yine ekranın solunda kurulum için gerekli veya kalan zamanı görebilirsiniz. En aşağıda geri kalan bilgileri görebilirsiniz. Ekranın sağındaki pencere üzerindeki düğmeleri kullanarak, bir sonraki pencereye geçebilirsiniz.

  Amaç: Kuruluma Devam Edin

 8. Windows 98 Kur Sihirbazı’nı başlatmak için tuşuna basın.

 9. Ekrana gelen Lisans Sözleşmesi penceresinde sözleşmeyi okumalı veya gözden geçirmelisiniz. Eğer ekranın soluna, kurulum adımlarının bulunduğu alana, bakacak olursanız ikinci adımda olduğunuzu ve bilgisayarınız hakkında bilgi toplandığını görebilirsiniz. Pencere üzerinde bulunan Kabul Ediyorum seçeneğini işaretleyin ve düğmesine tıklayın.

 10. Şimdi Windows 98’i kurmak istediğiniz dizini seçin. Windows’u C Sabit Diski üzerindeki WINDOWS dizinine kurmak için düğmesine tıklayın

 11. İstenilen dizinin kurulum için hazırlanması. Bunun için sabit disk üzerinde Windows’un kurulumu için gerekli olan boş alan taranır. Bunun haricinde kurulum programı önceden yüklenmiş bileşenleri için de tarama yapar. Bu işlemler sonunda Windows 98 kurulum seçeneklerinin bulunduğu pencere ekrana gelir. Windows 98 bu konuda 4 ayrı seçenek sunar. Windows 98 standart kurulumunu başlatmak için düğmesine tıklayın.

 12. Pencere üzerindeki İsim ve Firma alanlarına kendi bilgilerinizi girin ve düğmesine tıklayın.

 13. Kurmak istediğiniz Windows 98 bileşenlerini seçebilirsiniz. Ama Windows 98’i standart bileşenlerini kurmak isterseniz düğmesine tıklayın. Daha sonra istediğiniz Windows 98 bileşenlerini de yükleyebilirsiniz.

 14. Eğer bir Ethernet kartınız varsa, Ağ üzerinde kullanmak için bilgisayarınıza bir isim ve kullanıcı grubu tanımlayabilirsiniz. Tabii ki bu sorguyu düğmesine tıklayarak cevaplamadan geçebilirsiniz.

 15. Windows 98 Internet ile bütünleşmiş bir işletim sistemidir. Bunun için ilk olarak bulunduğunuz konumu belirlemelisiniz. Yaşadığınız ülkeyi seçtikten sonra düğmesine tıklayın .

 16. Başlangıç Disketi oluşturmak için düğmesine tıklayın.

 17. Başlangıç Disketi oluşturmak için disket sürücünüzün içerisine boş bir disket yerleştirin ve düğmesine tıklayın. Bunun sonunda disket otomatik olarak oluşturulacaktır.

 18. Disket oluşturulduktan sonra Başlangıç Disketi’ni sürücü içerisinden çıkarın ve düğmesine tıklayın.

 19. Daha sonra dosya kopyalama işleminin veya 3. adımın başlaması için düğmesine tıklayın.

 20. Arkanıza yaslanın ve Windows 98 kurulum programının çalışmasını izleyin.

Windows 98 kurulum programı, kurulum işlemini tek başına yürütebilir. Dosyaların kopyalanması esnasında Windows 98 içerisindeki yeni fonksiyonlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Otamatik olarak gerçekleşen ilk yeniden başlatma işleminden sonra bilgisayarınızın donanım listesi çıkarılacak ve konfigürasyon işlemi yapılacaktır. Windows 98 son olarak bazı yazılım bileşenlerini düzenler. Bu sırada ekrana gelen pencere üzerinden zaman diliminizi belirleyin ve daha sonra düğmesine tıklayın. Aslında Windows 98 doğru zaman dilimini seçmiştir.

Bilgisayarın sonuncu defa yeniden başlatılmasından sonra kişisel ayarlar yapılır ve Windows 98 kullanıcı arayüzü ile sizi karşılar.

Kullanıcı Arayüzü Fare İşlevleri

 

Kullanıcı Arayüzü > Fare İşlevleri

Farenin sol tuşunu kullanarak başlıca işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Mesela nesneleri seçebilir, uygulamaları çalıştırabilir ve tabii ki yine uygulamaları kapatmak için de kullanabilirsiniz. Farenin sol tuşunu kullanmak için yerine göre tek ve çift tıklamanız gerekebilir. Çift tıklama işlevi sayesinde işlemler daha hızlı gerçekleştirilebilir. Bunlar haricinde nesneleri taşımak için de sol tuşu kullanmanız gerekebilir. Bu nesneleri fare yardımıyla bulundukları konumdan başka bir yere taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Windows 98 solak kullanıcılar için fare tuşlarının yerini değiştirme özelliğine de sahiptir. Bu sayede fare tuşlarının görevlerini değiştirebilirsiniz..

Fare düğme yapılandırması.

Amaç: Sol Fare Tuşunu Kullanmak

 1. Fare imlecini Windows 98’e Hoşgeldiniz penceresinin sol üst köşesinde bulunan bayrak simgesi üzerine taşıyın.
 2. Farenin sol tuşunu kullanarak bu simge üzerine tıklayın..
 3. Açılan menü üzerinde bulunan Kapat komutunu çalıştırmak için üzerine farenin sol tuşu ile tıklayın

Farenin sağ tuşu özellikle Windows 98 kullanırken göz ardı edilmemeli. Bir nesne üzerine farenin sağ tuşu ile tıklandığı zaman, nesne ile ilgili olan Nesne menüsü açılacaktır. Daha sonra yine farenin sol tuşunu kullanarak sadece bu nesne ile yapılabilecek işlemleri oldukça hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Amaç: Sağ Fare Tuşunu Kullanmak

 1. Farenin sağ tuşunu kullanarak masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine ilgili nesne menüsünü açmak için tıklayın. Bu menüyü kullanarak Bilgisayarım penceresini açabilir, araştırabilir veya özelliklerini görebilirsiniz.

  Bilgisayarım Nesne menüsü
 2. Bu sefer farenin sağ tuşunu kullanarak Geri Dönüşüm Kutusu simgesine tıklayın ve nesne menüsünü açın.
 3. Geri Dönüşüm Kutusu’na ait nesne menüsünde de benzer işlemler mevcuttur. Mesela Geri Dönüşüm Kutusu’nu içine göz atmak için açabilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu’nun özelliklerini görebilir veya içerisini boşaltabilirsiniz. Nesne menüsünde bulunan Aç komutunu üzerine sol fare tuşuyla tıklayarak çalıştırın.

  Geri Dönüşüm Kutusu
 4. Geri Dönüşüm Kutusu’nun içerisine göz atın. Geri Dönüşüm Kutusu şimdilik boş olmalı. Ekranın sol tarafında tanıtımı ve kullanımı için kısa bir açıklama bulabilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu’nu pencerenin sol üst köşesinde bulunan simgesine çift tıklayarak kapatın.

  Kısayol

   

  Amaç: Masaüstüne Not Defteri İçin Kısayol Oluşturmak.

 5. Farenin sağ düğmesini kullanarak Masaüstünde boş bir alana tıklayın..

 6. Fare imlecini açılan menü üzerinde bulunan Yeni komutu üzerine taşıyın.

 7. Kısayol üzerine tıklayın.

  Kısayol oluşturmak

 8. Komut Satırı kutusuna notepad yazın ve düğmesine tıklayın..

 9. Kısayola otomatik olarak verilen ismi kabul edin ve işlemi sona erdirmek için düğmesine tıklayın.

 10. Kısayol simgesini yerleştirin. Simgenin sol alt köşesinde bulunan ok resmine dikkat edin. Bu resim NOTEPAD.EXE dosyasının sabit diskiniz üzerinde herhangi bir alanda bulunduğuna işaret eder.

  Kısayol simgesi

Sınırsız sayıda kısayol oluşturabilir ve hatta bunları silebilirsiniz. Bu işlemlerden orijinal nesneler etkilenmeyecektir. Eğer sol alt köşesinde ok resmi bulunan bir resmi silerseniz, sadece o nesneye ait kısayolu silmiş olursunuz, orijinal dosyayı değil.

Uygulama Ödevleri

 • Başlat menüsü içerisinde bulunan çeşitli uygulamaları klavye ve fare kullanarak çalıştırın

 • Farenin sağ tuşunu kullanarak masaüstünde bulunan simgeler hakkında bilgi toplayın. Masaüstünde açılan nesne menülerine göz atın

  Görev Çubuğu

   

  Göreç Çubuğu ekranın alt kenarında bulunur. Görev Çubuğu bir çok parçadan oluşur. düğmesini kullanarak sisteminizdeki uygulamaları çalıştırabilirsiniz. Başlat düğmesinin yanında Hızlı Başlatma araç çubuğu bulunur. Bu çubuk üzerinden Internet ile ilgili uygulamaları hızlı bir şekilde başlatabilir ve masaüstüne dönebilirsiniz. Görev Çubuğu üzerinde o anda çalışan tüm uygulamalar için bir düğme bulunur. Görev Çubuğunun sağ köşesinde ise saati ve açılışta çalışan programlara ait simgeleri görebilirsiniz. Bu programlar normalde arka planda çalışırlar.

  Görev ÇubuğuBaşlat Menüsü – 1

  düğmesi “Başlangıç Noktası” olarak adlandırılabilir. Bu düğmeye tıklayarak Başlat Menüsü’nü açabilirsiniz. Başlat Menüsü’nün içeriği kurulu olan programlara ve işletim sisteminin bileşenlerine bağlıdır. Kurulmuş olan programlar gruplara ayrılımıştır. Mesela Internet Explorergrubunda Internet ile ilgili uygulamaları bulabilirsiniz. Bu gruplandırmaları istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

  Amaç:Kurulmuş Programlara Göz Atmak

 • düğmesine tıklayın.
 • Fare imlecini Programlar üzerine taşıyın. Programlar seçili hale gelecek ve alt menüsünde bulunan nesneler ekrana gelecektir. Programlar veya Internet Explorerönünde bulunan simge, bu girişlerin alt nenüsünde bir grup programın bulunduğuna işaret eder.

  Programlar Grubu
 • Fare imlecini yavaşça bu grupların üzerine taşıyın ve kurulu olan uygulamalardan birinin üzerine tıklayın..
 • Fare imlecini Donatılar grubu içerisinde bulunan WordPad üzerine taşıyın.

  Başlat Menüsü
 • Programı çalıştırmak üzere WordPad üzerine tıklayın.
 • İlk olarak Dosya daha sonra da açılan menüden Kapat üzerine tıklayın.

.

Dosya Menüsü

 

Dosya menüsü

Başlat menüsünde bulunan simgelerin düzeni tabii ki sadece bir referans. Eğer bu yapı sizin için kullanışlı değilse, menüyü istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bunun haricinde yeni nesneler ekleyebilir veya varolan nesneleri kaldırabilirsiniz.

Başlat menüsünün Gezgin penceresindeki açılımı

Amaç: Klasörünü Kullanarak Başlat Menüsünü Düzenlemek

 1. düğmesine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın.
 2. Açılan menü üzerinde bulunan Araştır üzerine tıklayın.
 3. Pencerenin sol tarafında Start Menu seçili olacak ve içeriğini pencerenin sağında görebileceksiniz. Pencerenin sağında bulunan Programlar klasörüne içeriğini görüntülemek üzere çift tıklayın

  Başlat Menüsü
 4. Farenin sağ düğmesini kullanarak simgelerin yanındaki boş bir alana tıklayın ve imleci Yenikomutu üzerine taşıdıktan sonra açılan alt menüden Klasör komutunu çalıştırın.

  Yeni menüsü
 5. İsim olarak Klasörüm yazın ve ismi onaylamak için tuşuna basın.
 6. Pencereyi kapatmak için Dosya/Kapat komutunu çalıştırın.
 7. düğmesine tıklayın ve imleci Programlar üzerine taşıyın. Klasörüm girişi de Başlat Menüsüne eklenmiştir.

  Programlar grubu

  Görev Çubuğu ve Bir nesnenin Taşınması

   


  Amaç: Başlat Menüsünü Düğmesini Kullanarak Düzenlemek.

 8. düğmesne tıklayın.

 9. Fare imlecini Ayarlar üzerine taşıyın ve Görev Çubugu ve Baslat Menüsü… üzerine tıklayın.

 10. kartını aktif hale getirin.

 11. Yeni bir kısayol oluşturmak için düğmesine tıklayın.

 12. Komut Satırı alanına notepad yazın ve düğmesine tıklayın.

 13. Kısayolun yerleştirileceği klasörü seçmeniz istendiğinde Klasörüm üzerine tıklayın.

  Program grubu seçmek
 14. Başlat Menüsü içerisine kısayol ekleme işlemini sona erdirmek için ve düğmelerine sırası ile tıklayın.

 15. Görev Çubugu Özellikleri penceresini kapatmak için düğmesine tıklayın..

  Görev Çubuğu Özellikleri
 16. Oluşturduğunuz bu kısayolu denemek için ilk olarak düğmesine tıklayın. Fare imlecini Programlarüzerine taşıdıktan sonra Klasörüm üzerinde bırakın. Şu anda sembolleriniz alfabetik sıraya göre düzenlenmiş olmalı. Eğer bu düzenlemeden memnun değilseniz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

Amaç: Başlat Menüsündeki Programların Yerleşimini Değiştirmek.

 1. düğmesine tıklayın.

 2. Fare imlecini önce Programlar daha sonra da Klasörüm üzerine taşıyın.

 3. Farenin sol düğmesini kullanarak tıklayın ve düğmeyi bırakmadan fareyi aşağı yukarı hareket ettirin.

 4. Eğer farenin düğmesine basılı durumdayken fareyi hareket ettirecek olursanız Klasörüm beyaz renk alacaktır. Bu sizin seçili nesneyi başka bir noktaya taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Taşınması mümkün olan noktalarda siyah bir çizgi belirecektir.

  Bir nesnenin taşınması
 5. Eğer nesne için düşündüğünüz alana (Mesela en üst nokta) geldiyseniz farenin düğmesini bırakın. Bu işlem sonunda nesneyi istediğiniz noktaya taşımış olacaksınız.

  Taşınmış nesne

 

düğmesini kullanarak sadece programları başlatmak zorunda değilsiniz. Mesela sisteminiz üzerindeki herhangi bir dosyayı arayabilir, çeşitli konularda yardım alabilir, Windows 98’in gerekli ayarlarını yapabilir veya bilgisayarı kapatabilirsiniz. Aşağıdaki tablo üzerinde çeşitli fonksiyonları görebilirsiniz.

Menü Girişi İşlevi

Sürücülerin güncellenmesi için kullanılır

Kurulu olan program ve bileşenlere ait kısayollar bulunur

Sık kullanılan döküman ve nesneler bulunur

Son kullanılan 10 döküman bulunur

Sistem ayarlarına hızlı bir şekilde ulaşmak için kullanılır

Döküman, dosya, bilgisayar ve kişileri aramak için kullanılır

Windows 98 yardım dosyalarına ulaşmak için kullanılır

Komutların çalıştırılması için kullanılır

Çeşitli kullanıcı oturumlarını açıp, kapamak için kullanılır.

Windows 98’i kapatmak veya yeniden başlatmak için kullanılır

Araç Çubukları

 

Araç Çubukları

düğmesinin yanında bir tane araç çubuğu bulunur. Bu çubuk Hızlı Başlatma olarak adlandırılır ve üzerinde standart olarak: Kanalları Göster , Masaüstünü Göster , Internet Explorer Gözatıcısını Başlat ve Outlook Express’i Başlatdüğmeleri bulunur. Bu çubuk üzerindeki düğmeleri kullanarak işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Eğer imleci bir süre düğmenin üzerinde tutacak olursanız kısa bir açıklama ekrana gelir. Hızlı Bilgi adı verilen bu tür açıklamalar ile Windows 98 içerisinde sıkça karşılaşacaksınız.

Windows 98 içerisinde bunun haricinde bir çok araç çubukları mevcut. Bu araç çubuklarını aktif hale getirebilir veya kapatabilirsiniz. Görev çubuğu üzerinde bulunan bu araç çubuklarını kullanarak çeşitli bileşenlere hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün.

 

Amaç: Araç Çubuklarını Aktif Hale Getirmek.

 1. Farenin sağ düğmesini kullanarak görev çubuğu üzerindeki boş bir alana tıklayın.

 2. Kullanabileceğiniz araç çubuklarının listesini görmek için fare imlecini Araç Çubukları üzerine taşıyın.

  Araç çubukları menüsü
 3. Masaüstü isim araç çubuğunu görev çubuğu üzerinde aktif hale getirmek için üzerine tıklayın..

Masaüstü araç çubuğu

Masaüstünde bulunan tüm simgeler (program veya döküman) Masaüstü çubuğu üzerinde de bulunur. Simgelerin isimleri yanlarında yazdığı için hepsini aynı anda çubuk üzerinde görmek mümkün değildir. Ama çubuğun sonunda bulunan oka tıklayarak diğer simgeleri de ekrana getirebilirsiniz.

Eğer tüm simgelerin ne işe yaradığını biliyorsanız bu tanım metinlerini kapatabilirsiniz.Bunun için farenin sağ düğmesini kullanarak çubuk (Mesela Masaüstü) üzerine ve daha sonra açılan menü üzerindeki Metni Gösterseçeneğine tıklayın. Eğer tanımlamaları görmek isterseniz aynı işlemleri tekrarlayın.

Araç çubuklarının başında dikey kirişler bulunur. Bu kirişler yardımıyla araç çubuğunun konumunu ve büyüklüğünü istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için kiriş üzerine tıklayın ve fareyi düğmesini bırakmadan sağa sola hareket ettirin. Eğer bir araç çubuğunu artık kullanamayacağınıza karar verdiyseniz, kapatmak için açarken yaptığınız işlemlerin tersini yapmalısınız.

Bir araç çubuğu sabit disk üzerinde bulunan bir klasöre denk gelir. Araç çubuğu üzerinde bulunan elemanların hepsi bu klasör içerisinde tutulur. Bunun için herhangi bir klasör seçeblilir ve içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

 

Amaç: Yeni Bir Araç Çubuğu Oluşturmak.

 1. Farenin sağ düğmesini kullanarak Görev Çubuğu üzerinde boş bir alana tıklayın.

 2. Fare imlecini Araç Çubukları üzerine taşıyın ve açılan menüden Yeni Araç Çubuğu… komutuna tıklayın.

  Yeni araç çubuğu
 3. Liste üzerinde bulunan Yazıcılar klasörüne tıklayın ve seçiminizi düğmesine tıklayarak onaylayın.

Görev Çubuğu üzerinde Yazıcılar adında yeni bir araç çubuğu oluşur. Yazıcılar klasörü içerisinde şu an için sadece Yazıcı Ekle simgesi bulunur. Bu eleman araç çubuğu üzerinde de bulunur. Araç çubuğu üzerinde bulunan bu simgeyi kullanarak yeni yazıcılar ekleyebilirsiniz.

Yazıcılar araç çubuğu

Mesela en sık kullandığınz klasör olan Programlar klasörüne daha hızlı ulaşabilmek için bir araç çubuğu oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunu için sabit diskiniz üzerinde içerisinde çok sık kullandığınız programların kısayolları bulunan bir dizin oluşturun. Araç çubuklarının nasıl oluşturulduğunu bildiğinizi varsayarak geri kalan işlemi size bırakıyorum.

Uygulama Ödevleri

 • Başlat Menüsünde bulunan Bul, Yardım, Çalıştır ve Bilgisayarı Kapatkomutlarını çalıştırın. .

 • Görev Çubuğunda bulunan araç çubuklarını açın ve üzerlerinde bulunan kirişleri kullanarak yerlerini değiştirin. Araç çubuklarını Görev Çubuğu dışına da taşıyın.

  Başlık Çubuğu ve WordPad

   

  Başlık çubuğu üzerinde çalıştığınız programın ve programı kullanarak düzenlediğiniz nesnenin ismi bulunur. Bunun haricinde kapat düğmesi, simge durumuna küçült (Görev çubuğu üzerine) ve pencere boyutunu değiştirmek için önceki boyut düğmeleri bulunur.

  Kullandığınız programın ismi WordPad. Programı kullanarak düzenlediğiniz nesnenini ismi ise Belge. Solda kullandığınız programın simgesi bulunur. Bu simgeye çift tıklayarak WordPad uygulamasını kapatabilirsiniz. Windows Gezgini penceresinde bu simge ile gösterilen nesneler WordPad ile düzenlenebilir dosyalardır. Kısaca bu nesneler WordPad’e bağlıdırlar.

  Çubuğun sağında üç tane düğme daha bulunur. düğmesini kullanarak çalışmak istemediğiniz programı sige haline küçültebilir, yani Görev Çubuğu üzerinde simge haline getirebilirsiniz. düğmesine tıklayarak program penceresinin tüm ekranı kaplamasını sağlayabilirsiniz. Pencere ekranı kapladığı zaman düğme şeklinde değişir. Bu durumdayken uygulamayı pencere modunda çalışmak üzere küçültebilirsiniz. Başlık çubuğuna çift tıklayarak tam ekran ve pencere modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Pencereyi boyutunu isteğe göre ayarlayabilirsiniz.

   

  Amaç: Başlık Çubuğunu Kullanın.

 • düğmesine tıklayın. Fare imlecini ilk olarak Programlar ve daha sonra da Donatilar üzerine taşıyın.
 • Programı çalıştırmak için WordPad üzerine tıklayın.
 • düğmesine tıklayın. Bunun sonunda uygulama penceresi kaybolacak ve sadece Görev Çubuğu üzerinde program düğmesi belirecektir.


 • Program penceresini görmek için Görev Çubuğu üzerinde bulunan Belge- WordPad düğmesine tıklayın.


 • Programı tam ekran modunda çalıştırmak için düğmesine tıklayın.
 • Pencereyi önceki boyutuna getirmek için düğmesine tıklayın.
 • WordPad programını tek tıklama ile kapatmak için düğmesine tıklayın.

  Menü Çubuğu

Bir uygulama içerisinde kullanabileceğiniz tüm komutlar Menü çubuğu üzerinde bulunur. Bu çubuk normalde düğmesi ile aktif hale getirilebilir. Dosya, Düzen, Görünüm ve Yardım menüleri hemen tüm Windows programlarında bulunur. 

Dosya menüsü içerisinde dosyalarla her türlü işlemi yapabileceğiniz komutlar bulunur. Mesela dosya açabilir veya kaydedebilirsiniz. 

Düzen menüsü içerisinde açık nesneleri değiştirebileceğiniz komutlar bulunur. Mesela bir bölümünü kopyalayabilir, arama yapabilir ve silebilirsiniz. 

Görünüm menüsünden ise programın görünümünü değiştirebilirsiniz. 

Yardım, programın yardım menüsünü gösterir. Diğer menüler ise programdan programa değişebilir. 

 1. WordPad’i çalıştırın ve Menü çubuğu üzerinde bulunan bir eleman üzerine tıklayın. 
 2. Fare imlecini menü komutları üzerinde gezdirin. Bu işlemi yaparken pencerenin altında bulunan Durum çubuğuna dikkat edin. Bu çubuk üzerinde seçili olan komut hakkında açıklama bulunur.

.

Düğmeler

 

Araç çubuğu bir çok programda bulunur. Bu çubuk üzerinden ilgili uygulama içerisinde en sık kullanılan işlemlerine hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bir çok düğme için hızlı bilgi bulunur. Hızlı bilgi içerisinde düğmenin ne işe yaradığını görebilirsiniz. Tüm düğmeler menü içerisinde bulunan komutlara denk gelir.

 1. Büyük beyaz alana tıklayın, isminizi yazdıktan sonra da tuşuna basın.
 2. Soyadınızı yazdıktan sonra bir kez daha  tuşuna basın.
 3. İsminize çift tıklayın ve daha sonra yazıyı kalın hale getirmek için  üzerine tıklayın.


 4. Soyadınıza çift tıklayın ve daha sonra metnin altını çizmek için üzerine tıklayın.


 5. Soyadınızı renkli olarak yazmak için düğmesine tıklayın ve bir renk seçin.

Hemen tüm programlar dosyaların açılmasına, kaydedilmesine ve yazıcı çıktısı alınmasına izin verir. Kullanıcı için bu işlemleri daha kolay hale getirmek için, tüm programlar içerisinde, Windows 98 genel pencereler özelliğini sunar. Bunun anlamı kullanıcı hengi program içerisinde olursa olsun kaydetme ve açma pencereleri her zaman aynı olacağıdır. Bu programcı için de işleri daha kolay hale getirmektedir. Aşağıda Farkli Kaydet penceresini bileşenlerini bulabilirsiniz. Bu pencere de Aç ve Kaydet pencereleri ile benzerdir.

Farkli Kaydet penceresi üzerinde dosyayı kaydetmek istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Burada standart olarak Windows 98’in tüm programlara önerdiği Belgelerim klasörü bulunur

  düğmesini kullanarak kendi istediğiniz klasörü seçebilirsiniz. 

  düğmesi bir üst klasöre hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. 

düğmesini kullanarak direkt masaüstüne ulaşabilirsiniz.

Windows Gezgini

Windows Gezgini’nin çeşitli pencereleri bulunur. Eğer bunlardan birini iyi öğrenirseniz diğerlerini de zorlanmadan kullanabilirsiniz.

Amaç: Windows Gezgini’ni Farklı Yollardan Çalıştırmak

 1. düğmesine tıklayın ve fare imlecini Programlar üzerine taşıyın ve Windows Gezginiüzerine tıklayın.

  Windows Gezgini penceresi
 2. Windows Gezgni’ni kapatın. Bunun için ister düğmelerden birini ister Dosya menüsünü kullanın.
 3. Önce düğmesine daha sonra da Çalıştır üzerine tıklayın. Explorer yazdıktan sonra düğmesine tıklayın.

  Çalıştır penceresi
 4. Windows Gezgini’ni tekrar kapatın. Bunun için ister düğmelerden birini ister Dosya menüsünü kullanın.
 5. Farenin sağ düğmesini kullanarak Bilgisayarım simgesine tıklayın ve açılan nesne menüsünden Araştır komutunu çalıştırın.

Şu ana kadar Windows Gezgini’ni sadece çeşitli yollardan açtınız. İlk bakışta herhangi bir fark gözünüze çarpmamış olabilir. Ama aradaki bu fark aslında içeriklerin değişikliğinden kaynaklanır.

Klasik Windows Gezgini penceresi aslen iki ayrı parçadan oluşur. Pencerenin sol tarafında masaüstünden başlayarak tüm elemanları hiyerarşik bir yapı içerisinde görebilirsiniz. Standart olarak C: isimli sürücü seçilidir. Altında bulunan tüm nesneler gösterilir. Sağ taraftaki pencere içerisinde ise C: sürücüsünün içeriğini görebilirsiniz.

Windows Gezgini

simgesi Windows Gezgini penceresinde en üst noktada bulunur. Eğer Windows Gezgini penceresine dikkatli bakacak olursanız bir çok nesnenin önünde artı veya eksi işaretlerini görebilirsiniz. Artı işareti önünde bulunduğu nesne içerisinde birden fazla nesne bulunduğunu gösterir. Bu artı işaretini tıklayarak içerisinde bulunan nesneleri görebilirsiniz. Eğer nesnenin içeriği görülüyorsa bu artı işareti eksi işaretine dönüşür. Bu eksi işaretine tıklayarak bu görünen nesneleri kapatabilirsiniz. Eğer sol tarafta bulunan listeden bir nesne seçecek olursanız, seçili olan nesnenin içeriği sağ taraftaki pencere içerisinde ekrana gelir.

Bilgisayarım


içeriği standart olarak görünür haldedir. altında disket sürücü, sabit diskler ve CD-Rom sürücüsü gibi yerel sürücüler bulunur. Bunu haricinde çeşitli önemli bileşenlere direkt ulaşabileceğiniz nesneler de burada bulunur.

 

 • – Yazıcı tanımlamaları

   

 • – Sistemi düzenlemek için gerekli olan her şey

   

 • – Çevirmeli ağ bağlantısı (Mesela Internet bağlantısı)

   

 • – Programların otomatik olarak çalıştırılması

Belgelerim
C sabitdiski üzerinde bulunan özel bir klasördür.Kişisekl dosyalarınızı saklamak için hazırlanmıştır.Birçok Windows programı bu klasörü varsayılan kayıt alanı olarak kullanır. Windows Gezgini penceresini kullanarak buaradaki dosyalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.. Kişisel dosyalarınızı başka bir klasör içerisinde saklamak için yeni bir klasör tanımlanz yeterli olacaktır.

Internet Explorer
Internet entegrasyonun bir parçası. Windows Gezgini’nin araç çubuğu bu programdan alınmıştır.

Ağ Komşuları
simgesi sadece bir bilgisayar ağına bağlı olan bilgisayarlarda görülür. Buradan ağ üzerinde ulaşabileceğiniz tüm kaynakları (Mesela bilgisayarlar, yazıcılar) kullanabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu
kullanarak dosyaları hızlı bir şekilde silebilir ve geri çağırabilirsiniz.

Bir çok nesne meünüsü içerisinde Araştır komutu bulunur. Eğer bu komutu çalıştıracak olursanız Gezgin penceresi ikiye bölünmüş şekilde açılacaktır. Sol tarafta Gezgin penceresini açarken kullandığınız nesne menüsünün ait olduğu eleman seçili durumdadır. Sağ tarafta ise seçili olan nesnenin içeriğini görebilirsiniz.

Amaç: Windows Gezgini Hiyerarşisini Kullanmak

 1. Başlat Menüsünü kullanarak Windows Gezgini’ni çalıştırın.

 2. Elemanların içeriklerini görüntülemek üzere artı işaretine tıklayın.

  Araştırılan klasör
 3. Elemanların içeriklerini ekrandan kaldırmak için eksi işaretine tıklayın.

 4. İçeriğini sağ tarafta görüntülemek üzere herhangi bir nesnenin üzerine tıklayın.

Dosya Yönetimi

Dosya Yönetimi

Bilgisayardaki en önemli noktalardan biri dosya yönetimidir. Dosyalarını ne kadar güzel yerleştirirseniz, ileride bunları bulmanız o kadar kolay olacaktır. Windows 98 oldukça kullanışlı bir arama sistemi sunar. Ama buna rağmen düzeni en başından sağlayacak olursanız, ileride oldukça zaman kazanırsınız.

Bütün dosyalar içerisinde tutulur. ‘ı büyük bir dosya dolabı gibi düşünebilirsiniz. Bu dolap içerisinde bir çok çekmece bulunur. içerisinde çekmecelerin yerine klasörler bulunur. Mesela bu çekmeceler içerisinde resimleriniz veya mektuplarınız dosyalar (Metin veya resim) halinde bulunurlar. Bilgisayarın gerçek bir dolaba göre en önemli avantajı çekmece (Klasör) içerisinde ikinci bir çekmece bulundurabilmesidir.

Dizin Yapısı

Amaç: C Sürücüsünün Dizin Yapısına Göz Atmak

 1. Başlat Menüsünü kullanarak Windows Gezgini’ni çalıştırın. Sol tarafta (C:) seçili durumdadır ve C: sürücüsünün içeriğini pencerenin sağında görebilirsiniz.

 2. Program Files klasörünün yanındaki artı işaretine tıklayın ve ekrana gelen alt klasörlerine göz atın.

 3. Common Files klasörü önündeki ve daha sonra da Microsoft Shared klasörü önündeki artı işaretine tıklayın. Sağ tarafta halen C sürücüsünün içeriği görünmektedir.

  Pencere İçeriği
 4. Msinfo üzerine tıklayın. Sağ tarafta Msinfo klasörünün içeriği ekrana gelir. Msinfoklasörünün içerisinde bir alt klasör bulunmaz.

  Nesnelerin Özellikleri

   

  Nesnelerin Özellikleri

  Her nesne menü çubuğu, araç çubuğu üzerinden veya nesne menüsünü kullanarak sorgulayabileceğiniz veya görüntüleyebileceğiniz özelliklere sahiptir.Bir çok nesnenin özellikler penceresi üzerinde en azından, mesela nesnenin büyüklüğünü görebileceğiniz, kartı bulunur.

  Sürücüler

  Eğer bir sürücünün özelliklerini görmek isterseniz , ve kartları ile karşılaşırsınız. Eğer ağ için bir sunucu hizmeti kurulu ise kartı da ekrana gelir. Bunun sayesinde sürücünün tamamı ağ üzerinde kullanıma açılabilir.

  Bir sürücünün özellikleri

  kartı üzerinde sürücü üzerinde kullanılan ve boş alanları görebilirsiniz. Bunun haricinde aynı kart üzerinde sürücüye ait Etiket, Tür ve Dosya Sistemi gibi özellikleri de görebilirsiniz. Burada sadece Etiketözelliğini değiştirebilirsiniz. Etiket aynı zamanda ilgili sürücünün ismidir ve Windows Gezgini penceresinde sürücü harfinin yanında isim olarak yazılır. İsim 11 karakterden uzun olamaz. düğmesine tıklayarak Disk Temizleme uygulamasını çalıştırabilirsiniz.

  Disk temizleme penceresi

  kartı üzerindeki araçları kullanarak sürücü ile ilgili çeşitli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Burada seçili olan sürücüyü hatalara karşı tarayabilir (ScanDisk) ve düzenleyebilirsiniz (Defrag). Bunun haricinde verilerinizi yedeklemek üzere Microsoft Backup’ı çalıştırabilirsiniz.

  C:\ Sürücüsünün özellikler penceresindeki araçlar

  düğmesine tıklayarak sabit diskinizi sıkıştırabileceğiniz DriveSpace uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Seçili olan sürücüyü sıkıştırabilir veya açabilirsiniz. Sıkıştırma işleminden sonra sabit disk üzerinde daha fazla boş alana sahip olursunuz.

  C:\ Sürücüsünün özellikler penceresindeki Sıkıştırma kartı

Mart 31, 2007 - Posted by | Bilgisayar, Dersler, Diğer, Genel, Internet, Pc, Türkçe, Teknoloji

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: