VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

’50 eşeği sürün, mayınlar temizlensin’


Güneydoğu’da mayınlı arazilerin temizlenerek başta tarım olmak üzere ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar bir türlü sonuçlandırılamıyor.

Şanlıurfalılar da ekonomik canlılığını artıracak ve Habur sınır kapısının yükünü hafifletecek Akçakale sınır kapısını açabilmek için çaba sarf ediyor. Konu, İstanbul Ticaret Odası heyetinin Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ı ziyaretinde de gündeme geldi. Akçakale sınır kapısının açılabilmesi için mayınlı arazinin temizlenmesi gerektiğini söyleyen valinin sözü üzerine eski Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu başkanı ve İTO Meclis üyesi Zeki Sayın’dan ilginç bir öneri geldi: “50 eşeği mayınlı araziye sürün, temizlensin.”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol, 2003 yılında kendi imkanlarıyla 660 bin YTL’ye inşa ederek devlete hibe ettikleri Akçakale sınır kapısının 4 yılda açılamamasından şikâyetçi. Bölgeyi Ortadoğu’ya bağlayacak kapının açılması için 200 metrelik bir alanda mayın temizlenmesi gerektiğini belirten Demirkol, “Gümrük Müsteşarlığı’na başvurduk ama ilgilenmediler. Bunun üzerine Genelkurmay’a başvurduk, 7. kolorduyu görevlendirdiler. Nisan başında mayınlar temizlenmeye başlayacak.” dedi.

Mayınların temizlenmesiyle Suriye otobanına bağlanacak olan ve bu sayede Kuzey Irak’a girmeden Güneydoğu Anadolu’yu Kerkük-Musul’a, oradan da Ortadoğu bölgesiyle buluşturacak Akçakale sınır kapısından bin TIR’ın geçmesi planlanıyor. Habur’dan ise yaklaşık 4 bin TIR geçiyor. Demirkol, yeni kapının aynı zamanda bölge işadamlarına 350 milyon nüfuslu 220 milyar dolarlık ithalat yapan bir bölgeyle buluşma imkanı oluşturacağını vurguladı.

İstarbul Ticaret Odası meclis üyelerinin katılımıyla düzenlenen ‘dayanışma toplantıları’nın Şanlıurfa durağında Murat Yalçıntaş, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yalçıntaş’ın verdiği bilgiye göre, İTO, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu turizminin geliştirilmesi için hazırlanan projeleri Avrupa ve ABD’de düzenleyeceği bir roadshow’la görücüye çıkaracak. Yayla ve kış turizmine yönelik hazırlanan projelere yatırımcı çekebilmek için önümüzdeki günlerde yurtdışına gideceklerini söyleyen Yalçıntaş, “Ayrıca profesyonel bir ajansa bölgeleri tanıtan broşürler de hazırlattık.” dedi.

Urfa’dan Kudüs’e zamanda yolculuk

‘Peygamberler şehri’ olarak tanınan; ama kültür turizminden istediğini elde edemeyen Şanlıurfa, tanıtım atağına kalkıyor. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol’un verdiği bilgiye göre, geçen yıl şehri ziyaret eden Harvardlı bir profesör, Hz. İbrahim’in Urfa’dan Filistin’e kadar izlediği yolu takip ederek Peygamber’in izini sürecek. ‘Hz. İbrahim’in Yolu’ adını verdiği etkinlik çerçevesinde O’nun öğretilerini inceleyecek. Bu yıl ise üç semavi dinin temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla Urfa’dan Harran’a bir yürüyüş düzenlenmesi planlıyor. Valiliğin güvenlik gerekçesiyle şimdilik izin vermediği yürüyüşün kasım ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. 11 bin yıllık tarihe sahip olan Şanlıurfa’da son birkaç yılda 3-4 otel yapıldı. Accor Grubu otel için ticaret ve sanayi odası binasında karar kılarken, Dedeman Grubu da bu ay otel açacak.

Nisan 2, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Hayata dair..., Hayvanlar, ilginç, Komik, Siyaset, Türkçe, Turkiye, İnsan

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: