VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Kim Kimdir / Nurettin Topçu (1909-1975)


“Ahlâklı olmanın ilk şartı, temeli, insanın her şeyden ve dünyalardan değerli, hürmete lâyık olduğunu kabul etmektir. Yapmamız lazım gelen ilk iş, garbın aşıkı değil, insan ruhunun müptelâ aşıkı olacak bir zümre yetiştirmektir. Aşkın ve dinin bulunduğu yerde insan pek büyük bir varlıktır.”

Eserleri;


İstanbul’a Gelişi…

Nurettin Topçu baba tarafından Erzurumludur. Ailesi Topçuzâdeler diye tanınır. Dedesi Osman Efendi, Erzurum’un Ruslar tarafından işgali sırasında Türk ordusunda topçuluk etmiş; bu lâkap oradan kalmıştır. Küçük yaşta yetim kalan babası Topçuzâde Ahmet Efendi ailenin tek evlâdıdır. Alaftarlık (tahıl alım satımı) yaparak aileyi geçindirmeye çalışır. Bir süre sonra İstanbul’a canlı hayvan ticaretine başlar. İstanbul’da bir yazıhane tutar. Zamanla Tahtakale’de bir han (Erzurum Hanı) satın alan Ahmet Efendi, İstanbul’a yerleşir. İlk evleri Süleymaniye Deveoğlu Yokuşu, Hatap Kapı sokağında bir ahşap binadır. Nurettin Topçu Süleymaniye’deki bu evde doğar (7 İkinci teşrin 1909). Harp yılları Ahmet Efendi’nin işlerinin bozulmasına ve iflâsına yol açar.

Okullar ve Okuma Yılları…

Nurettin Topçu altı yaşında Bezmiâlem Valide Sultan Mektebi’nin ana kısmına yazılır. Burayı bitirdikten sonra Büyük Reşit Paşa Numune Mektebi’ne (şimdiki İstanbul Lisesi civarında) verilir. Mektebi birincilikle bitirir. Babası Ahmet Efendi Çemberlitaş’ta kasap dükkânı işletmeye başlamıştır.

Daha sonraki yıllarda Osman Nurettin, Vefa İdadîsi’ne devam eder. Birinci sınıfta babasını kaybeder. Evlerinin bir katını kiraya verirler. Ağabeyi Hayrettin Topçu mektepten ayrılarak ailenin yükünü omuzlar. Topçu Vefa İdadîsi’nde de sınıflarını birincilikle geçer. Felsefeye bu sıralarda meyletmektedir. Edip Bey, tarihçi Memduh Bey, Celâl Ferdî ve ulûm-ı diniyye hocası Şerafettin Yaltkaya’dan ders alır.

Avrupa ve Fikir Dersleri…

Liseden mezun olan Topçu, kendi kendine Avrupa imtihanlarına girer, kazanır (1928). Hamdi Akverdi, Vehbi Eralp, Ziya Somar gibi şahıslarla birlikte Fransa’ya gider. Daha önce giden Remzi Oğuz Arık, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Cevdet Perin, Bedrettin Tuncer Paris’tedirler. Topçu önce Bordo Lisesi’ne nakledilir. İlk yazı denemelerini burada kaleme alır ve üye olduğu Sosyoloji Cemiyetine gönderir. Moris Blondel’i bu lise döneminde tanır. Daha sonra mektuplaşırlar. Burada psikoloji sertifikasını verir. İki sene sonra Strazbourg’a geçer. Üniversitede felsefe tahsil eder. Ahlâk kurlarını tamamlar, sanat tarihi lisansı yapar.

Yazları İstanbul’a gelip gitmektedir. 1931’de ağabeyi Hayrettin Topçu’yu yanına alır. Topçu’nun Avrupa’daki hayatı okul, ev, kütüphane çerçevesi içinde geçer. Ancak hafta sonu tatillerinde derneklerin tertip ettikleri toplantılara gider. Aynı toplantılarda Samet Ağaoğlu, Ömer Lütfi Barkan, Besim Darkot gibi zatlar da bulunmaktadırlar. Topçu bu arada Luis Masignon ile tanışır. Dr. Adnan Adıvar’ın Türkçe dersi verdiği Masignon’da daha sonra bu dersi Topçu verecektir. Strazbourg’da doktorasını hazırlayan Topçu, Sorbon’a gider, doktorasını verir; “Conformisme et revolte”. Bu üniversitede felsefe doktorası veren ilk Türk öğrencisidir. Bu tez Paris’te kitap halinde yayımlanır (Paris 1934). 1990 yılında da baskısı Kültür Bakanlığı’nca Ankara’da yapılır.

Yurda Dönüş ve Kendini Anlatma Çabası…

1934 de yurda döner. Galatasaray Lisesi’nde felsefe öğretmeni olarak görev alır (1935). Hüseyin Avni Ulaş ailenin baba dostudur. Çemberlitaş’taki eve sık sık gelir gider. Topçu küçük yaştan beri bu zatın tesiri altında kalmıştır. Yurda döndükten sonra H. Avni Ulaş’ın kızı Fethiye Hanım’la evlenir. Galatasaray Lisesi Müdürü Behçet Bey, o sene Haziran imtihanından geçmesini istediği altı kişilik bir öğrenci listesini Topçu’ya teklif etmiştir. Nurettin Topçu bu teklife karşı “Eğer bunlar çalışkan talebelerse elbette geçerler” cevabını verir. Neticede talebelerin bir kısmı imtihanda kalır. Ankara’nın tepkisi ani olur ve düğün gününün akşamı İzmir Atatürk Lisesi’ne tayin emri gelir.

Nurettin Topçu Hareket dergisi’ni İzmir’de bulunduğu yıllarda yayımlamaya başlar (1939). Dergi İstanbul’da basılır. Bu arada eşinden ayrılır. Hareket’te yayınlanan “Çalgıcılar yine toplandı” isimli yazıdan dolayı açılan soruşturma üzerine Denizli’ye sürgün edilir. Denizli’de bulunduğu yıllarda Said-i Nursi ile tanışır, o sırada yapılan mahkemelerini takip eder. Daha sonra Haydarpaşa Lisesi’ne tayin edilir. Bir müddetten sonra da Vefa Lisesi’ne geçer.

Manevî Sırlara Doğru…

Çocukluk arkadaşı Sırrı Bey vasıtasıyla devrin manevî büyüklerinden Hasib ve Abdülaziz Efendilerle tanışan Topçu, bu kişilerden hayatı boyu sürecek etkiler alır, Nakşî şeyhî Abdülaziz Bekkine Efendi’ye intisab eder. Topçu, Celâl Hoca’dan da (Celâl Ökten) İslâmî ilimler yönünden faydalanır. Daha sonra İmam-Hatip okullarının kuruluşu sırasında Celâl Hoca ile mesaî arkadaşlığı yapar.

Kıymetbilinmez Yıllar…

Son olarak İstanbul Lisesi’ne tayin olunan N. Topçu buradaki görevinden emekli oldu (1974). N. Topçu, bir süre Edebiyat Fakültesi’nde H. Z. Ülken’in kürsüsünde eylemsiz-doçentlik yaptı, “Bergson” konusunda doçentlik tezi hazırladı. Fakat kendisine kadro verilmemiş ve muhtelif entrikalarla üniversiteye alınmamıştır. Doçentlik tezi “Bergson” daha sonra kitap halinde yayımlandı. 27 Mayıs 1960’a kadar uzun yıllar Robert Kolej’de tarih okuttu. 27 Mayıs’tan sonra devrim aleyhtarı bulunarak görevine son verildi. Fikri faaliyetlerini Türk Kültür Ocağı, Türk Milliyetçiler Cemiyeti, Milliyetçiler Derneği ve Türkiye Milliyetçiler Derneği’nde sürdürdü.

Ölümü…

“Ebedî yaşayışın, doğuşumuzla bu dünyadan başladığına inanmak lazımdır. Nâmütenahiliğin fani bir aksi olan varlığımız, aynı zamanda nâmütenahiden bir cüzdür. Onunla nâmütenahiye eser vermeliyiz. Bu hakikati derinden sezenler, insanlığın ebedî yaşayışına kavuşmuş kurtarıcılar oldular.”

1975 Nisan’ında hastalandı. Hastalığının teşhisinde güçlük çekildi. Pankreas kanserine yakalandığı ameliyatta belli oldu. Topçu, 10 Temmuz 1975’te vefat etti. Fatih Camii’nde kılınan namazdan sonra Kozlu kabristanına defnedildi.

Pek bilen ,tanıyan olur mu bilmiyorum Nurettin Topçu’yu
kalemi kuvvetli bir yazardır…

Nurettin Topçu’dan Yarınki Türkiye İndir İzle

daha fazlası için

Nisan 3, 2007 - Posted by | Biyografi, Diğer, Edebiyat, Genel, Kim Kimdir?, Medyatik, Tanıtım, Türkçe, Yazarlar

1 Yorum »

  1. nurettin topçunun hayatı süper

    Yorum tarafından oğuzhan gümüş | Aralık 5, 2010 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: