VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Ahmedinecad’dan Batı’ya öfke


Ahmedinecad, esir 15 İngiliz askeri ile ilgili açıklama yapıyor. Nükleer silah konusunda çarpıcı açıklamalar yapan Ahmedinecad, ABD, İngiltere ve BM’yi topa tuttu, Batı’ya gözdağı verdi:

Iran Devlet başkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran’da yaptığı konuşması öncesinde salonda Kur’an-ı Kerim okundu.

Kur’an-ı Kerimden zaman zaman ayetler okuyan ve dinlerarası hoşgörüye değinen Ahmedinecad, sözlerine Allah’a şükrederek ve bütün peygamberleri anarak başladı.

Ahmedinecad’ın açıklamaları özetle şöyle: “Irak’ta kitle imha silahları yoktu ama işgal edildi ve on binlerce insan öldü. Oradaki diktatörde artık yerinde yok.”

ABD kanuni olan devleti düşürmeye çalıştı. İran 25 yıl Amerika’nın baskısı altında yaşamak zorunda kaldı. Humeyni’nin liderliğinde İran yeniden ayaklanarak, yeniden özgürlüklerini kazandı. Ülkemiz çok sıkıntılar çekmiştir. Bir çok batı ülkesi tarafından Saddam iran’a saldırmak için cesaretlendirildi. İran’a pek çok ekonomik ambargo uygulşadılar. Petrolümüze kota getirdiler. Uçağımız düşürüldü, petrol kuyularımız yağmalandı.

Uzun mücadelenin sonunda geride bırakılan tahribatlar onarıldı. Fabrikalar yeniden yapıldı. Saddam’a askeri yardımda bulundular. Çok gizli bilgiler ve kimyasal silahlar verdiler. Ancak gerçek savaş suçluları mahkemeye çıkmadı. Asıl suçlular bu silahları verenlerdir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi hiç bir şey yapmadı. işte bu yüzden Saddam Kuveyt’e saldırdı. ABD’de Kuveyt’e saldırarak onu Kuveyt’ten çıkardı. Bizim suçumuz neydi bu savaşta. Tek suçumuz özgür olmak istemesiydi İran’ın. şimdi de tek suçumuz gelişmeye çalışmak. Diğer ülkeler İran’ın gelişmesini istememektedir. İran’ın gelişmeye hakkı vardır. İran’a yardım edilmesi gerekir. Elbette nükleer bomba üretilmemelidir. Biz her şeye rağmen bütün kurallara uymaktayız. Uluslararası anlaşmalara hiç bir aykırı harekette bulunmadık.

Dünya veto hakkını ne için kullanacaklar. Sorum şudur Irak’ı bu hale getirenleri lanetleyecekler mi? Adaletten mi, yoksa adaletsizlikten mi medet umacaklar?

Doğu ve Batı olarak ayrılmış dünyada hiç kimse onlara itiraz edemedi. Kendi işlerine gelmeyen tüm kararları veto edileceği bir sistem vardır. Bu ülkeler istedikleri ülkeye karşı olabilirler. Birleşmiş Milletler kullarını da değiştiribilirler. Şu an içinde bulundurulan durum İngiltere ve ABD’nin eseridir. BM doğru kararların çıkmasına müsaade etmemektedir.

Adalete inanan insan iyi insandır. Bunlar silah endüstirsinin çıkarlarını düşünüyor ve bunlar için insan hayatının önemi yoktur. BM tarafsız ve adil bir karar verebilirse haksızlık olmayacaktır. Tabiki güçlü ülkeler sonsuza kadar ayakta kalacaklarını düşünmesinler.

İran halkı her türlü baskıya karşı savaşmaya hazırdır. Şu an İran halkı adına konuşuyorum.
İran gerilimi tırmandırır gibi yaptı!

Ahmedinecad, İngiliz askerlerini yakalayan ordu mensuplarını şeref madalyası ile ödüllendirdi. Madalyayı İran halkı adına verdiğini söyleyen Ahmedinecad, şu soruyu sordu:

İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad, İngiliz askerlerini yakalayan ordu mensuplarına ödül verdi. İran donanma komutanına ve askerlere birer şeref madalyası veren Ahmedinecad, bu madalyayı İran halkı adına verdiğini açıkladı.

Ahmedinejad, düzenlediği basın toplantısında, 15 İngiliz askerinin İran karasularını ihlal etmeleri nedeniyle gözaltına alındıklarını anımsatarak, ‘Bu konuda haklı olduğumuz ve onları yargılama hakkına sahip olduğumuz halde, Hz Muhammed’in öğretisine dayanarak, 15 İngiliz askerini İngiliz halkına bir hediye olarak affettiğimizi açıklamak istiyorum’ dedi.

İngiltere hükümetinden, askerlerin İran’ın karasularına girdiklerini ‘itiraf’ etmeleri nedeniyle cezalandırılmamalarını isteyen Ahmedinejad, İngiltere Başbakanı Tony Blair’i, başka ülkeleri işgal etmek yerine adalete, barışa, doğru söylemeye ve İngiltere halkına hizmet etmeye davet etti. Askerlerin basın toplantısından sonra serbest bırakılacağı belirtiliyor.

KOMUTANA MADALYA

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Basra Körfezinde 15 İngiliz askerini esir alan Devrim Muhafızları Komutanına üçüncü dereceden cesaret madalyası verdi.

Ahmedinejad, çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin izlediği basın toplantısında, İngiliz askerlerinin Basra Körfezinde gözaltına alınmasına da değindi ve ‘İran milleti sınırlarının ihlal edilmesinden rahatsız’ dedi.

İran güçlerinin ülke sınırlarını büyük bir cesaretle savunduklarını söyleyen Ahmedinejad, İngiliz askerlerini gözaltına alanlara teşekkür etti.

Ahmedinejad, Basra Körfezinde İngiliz askerleri gözaltına alan geminin komutanı Amiral Ebulkasım Amangah’a madalya taktı.

Ahmedinejad, ‘İran halkını temsilen, sınırlarımızı büyük bir cesaretle savunduğunuz ve saldırgan İngiliz askerlerini gözaltına aldığınız için bu üçüncü dereceden cesaret madalyasını size takdim ediyorum’ diye konuştu.

Ahmedinejad’ın madalya takması sırasında Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ve Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Murtaza Saffari hazır bulundu. Ahmedinejad’ın basın toplantısını bütün bakanların izlemesi de dikkat çekti.

Madalya töreninin ardından Mahmud Ahmedinejad sözlerini şöyle devam etti:

“Irak topraklarında hala ingilizler olduğu için üzgünüz. Buradaki İngiliz esirler arasında küçücük bir anne olduğu için de üzgünüz.

Bir anneye bile saygı duymadılar. Neden böyle güzel bir duyguyu yok ediyorlar. Ne yazık ki Blair hükümeti her sorunu BM’ye taşıdı. AB hiç sorgusuz sualsiz esirleri bırakmamızı istedi. Mösyö Chirac’ın hiç bir inceleme yapmadan İran’ı lanetlemesine inanamıyorum. Sadece hatalı olduğunuzu söyleyin. Askerinizin İran karasularında ne işi olduğunun cevabını istiyorum. Yanıtı İngiliz halkına bırakıyorum. Ben sadece adaletsizliğe karşı çıkıyorum. Emri verende uygulayan da bir.

Hazreti peygamber insanları Allah’a ibadet etmesini isteyen bir kişidir. Allah O’nu insan haklarını koruması için gönderdi. O örnek alınacak biriydi. O doğru söyleyen bir peygamberdi. Her zaman iyiliği ve adaleti öğütledi.”

Nisan 4, 2007 - Posted by | Abd, America, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Siyaset, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: