VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

‘İRAN’ın YANINDAYIZ’


İslam âlimleri Beyrut’ta bir araya gelerek ümmetin sorunlarını konuştu: Her zaman İran’ın yanındayız İslam Alimleri: ‘İRAN’ın YANINDAYIZ’

Prof. Dr. Yusuf El-Kardavi: “Sünni ve Şiilerin savaş ve çatışma içine düşmesi her iki kesimin yararına değildir.

Ümmetin düşmanlarına fırsat verecek mezhebi fitnelerden korunmak ve kurtulmak hepimizin görevidir. Kim İran’a savaş ilan ederse ben İran’ın yanında, diğerlerinin karşısındayım.”

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Lübnan’ın Başşehri Beyrut’ta düzenlenen uluslararası “Takrib el-Mezahip” kongresinde bir araya geldi. İslam alimleri Şii ve sünni İslam dünyasının arasında düşmanlık olmaması ve mevcut anlaşmazlıkların çözülmesinin kongerenin gerçekleştirilme amacı olduğunu belirttiler.

Kongrede alimler, İslam alemini bir olmaya ve husumet, kin duygularıyla hareket etmemeye çağırdılar. Sempozyum, 44’ü aşkın İslam ülkesinden siyasilerin, devlet adamlarının, İslam alimlerinin ve seçkin insanların katılımıyla gerçekleşti. Kongrede İslam dünyasının yakından tanıdığı büyük İslam alimi, davetçisi, aksiyoneri ve düşünürü olan Prof. Dr. Yusuf El-Kardavi de vardı.

İslam Online haber portalına konuşan Kardavi, Takrib Mezahip Birliği’nin kurulduğundan bu yana bir türlü istenen düzeyde verimli, başarılı çalışmalar gerçekleştiremediğini söyleyerek buna nelerin sebep olduğunu anlattı.

İslam ümmeti arasında husumet olmamalı
Kardavi, İslam Alimleri Birliği’nin ortaklaşa dile getirdiği, Sünni ve Şiiler arasında kinin hafifletilmesi konusunda yapılan konuşmaları destekleyen bir açıklama yaptı.

Irak’ta Sünni ve Şiiler arasında yaşanan üzüntü verici olayların durmasını taraflar arasında görüşmek için birliğin Genel Sekreteri Dr. Selim El-Avva ile İslamcı düşünür Prof. Dr. Fehmi Huveydi’yi Irak’a gönderdiklerini söyledi.

Kardavi Rafsancani ile El-Cezire televizyonunda bir programa konuk olduklarını, ancak Rafsancani’nin Birliğin üzerinde anlaşma sağladığı, sahabeler hakkında çirkin ifadeler kullanılmaması gibi sekiz maddelik esaslar konusunda konuşmaktan çekinmesinin kendisini hayrete düşürdüğünü ifade etti.

Üzerinde anlaşılan maddeler hayata geçirilmeli
İslam mezhepleri arasında diyalog kapısının açık olduğunu söyleyen Kardavi, ancak bu diyaloğun sağlanması için İran’da anlaşmaya varılan sekiz maddenin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti ve şunu açıklamasına ekledi: “Önümüzde iki önemli mesele var: İslam toplumlarını bölünme-parçalanmalardan koruma ve Müslümanların birliğini sağlama.”

Çatışmalar düşmana yarar
Kardavi konuşmasına devamla, “Sünni ve Şiilerin savaş ve çatışma içine düşmeleri her iki kesimin de yararına değildir.

Ümmetin düşmanlarına fırsat verecek mezhepsel fitnelerden korunmak ve kurtulmak hepimizin görevidir. Kim İran’a savaş ilan ederse ben İran’ın yanında, diğerlerinin karşısındayım. Bu Ehl-i Sünnet olarak bizim temel esasımızdır.

Bu sözlerim İslam toplumlarının hukukunu savunmada aşırılığa kaçan söz ve tutumlar olarak değerlendirilemez.”
İslam Online’da Beyrut toplantısıyla ilgili yer alan özel açıklamalarda birliğin Genel Sekreteri Salim Avva şunları söylüyor: “Şii ve Sünni İslam dünyası arasında diyalogların yapılması için yaptığımız uzun konuşmalar gösteriyor ki, İslam ümmetinin birliğini bozacak ve fitneye düşürecek girişimlerin tehlikelerine karşı duyarlıyız ve bu sorunu önemsiyoruz.”

Gelecekten umutluyuz

Avva konuşmasının devamında, “Birliğin çalışmaya başladığı günden bu yana Sünniler ve Şiilerin tutumlarına baktığımız zaman 25 sene içinde Sünni olsun, Şii kesim olsun tutumlarında olumlu değişimlerin olduğuna şahit olduk. Bu da İslam ümmetinin çıkarlarına hizmet etmek şartıyla olacak mezhepler arası diyalog çabalarının gelecek için umut verici göstergeleridir,” dedi.

Genel Sekreter, her türlü asabiyet kininin arttırılması girişimlerinin karşısında olduğunu kaydederek, “Hangi İslam ülkesinde veya azınlıkta olan Müslüman bölgede olursa olsun, grup taassubu Müslümanların çıkarlarına hizmet etmez, aksine düşmanlarının çıkarlarına hizmet eder.”

Nisan 10, 2007 - Posted by | Abd, America, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Savaş, Siyaset, Türkçe, Usa

1 Yorum »

  1. iRAN ALLAH(cc) YAR ve YARDIMCINIZ OLSUN HEPiNiZiN. AMiN!!!

    Yorum tarafından EKİNOKSMAN | Temmuz 18, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: