VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Ayasofya Müslümana kapalı, Akdamar Hıristiyana açık


Ayasofya Camii yıllardır müze olarak kullanılıp ibadete açılmazken, Türkiye Ermenileri Akdamar Kilisesi için hazırladıkları haçı sergileyip Kilise’nin ibadete açılmasını istiyor.Mehmet Baydemir
AKP Hükümeti’nin Ermenilere bir ‘jest’ olarak onardığı Akdamar Kilisesi için ardı arkası gelmeyecek istekler dile getirilmeye başladı. Türkiye Ermenileri Patriği 2’nci Mesrob Mutafyan’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür Bakanı Atilla Koç’a yazdığı mektupla, Akdamar’daki Kilise’ye haç takılması isteğinin ardından yaptırılan haç ortaya çıktı. Kamuoyunu psikolojik olarak hazırlamak amacıyla servis edildiği anlaşılan haberde 2 metrelik metal haçın görüntüleri yer alıyor. Görüntüler sonrası, bir tarihi eserin restorasyonun neden bu kadar abartıldığını sorgulanırken, “Akdamar Kilisesi’ni restore edildi, şimdi de ibadete açılsın mı diyecekler? İsteklerin ardı arkası kesilmeyip iş ‘Ada bizimdir, bağımsızdır!’ demelerine kadar varır mı? Karşı tarafın bir başka düşüncesi var mı?” soruları akla takılıyor.

16 Eylül’de ibadet etmek istiyorlar
Surp Haç Ermeni Kilisesi kubbesine haç konulmasını isteyen Mutafyan, 16 Eylül’deki Kutsal Haç Bayramı’nda, dini bir ayin düzenlenmesi ricasında bulunmuştu. Akdamar Kilisesi’nde gerçekleştirilmesini istediği ayin için kilisenin mihrabının da aslına uygun olarak restore edilmesini isteyen Mutafyan, Kutsal Haç Bayramı’nda Akdamar Festivali düzenlenmesinin bölgeye birçok yerli ve yabancı turist çekeceğini savunmuştu. Bu arada Haçın sürekli olarak Akdamar’da olmasına karşı çıkan Dışişleri yetkilileri, “Anıt müze olarak açılan bir kilisede sürekli haç olursa ibadethaneye dönüşür. O zaman apayrı bir prosedür gerekir. Mesrob II’nin talebini değerlendiriyoruz” diyor.

Van halkı tepkili
Van halkı ise Akdamar Kilisesi’nin onarılırken kendi kültürlerine ait eserlerin kendi haline terk edilmesine tepki gösteriyor. Vatandaşlar, farklı kültürlere saygı konusunda gösterilen titizliğe karşın, aynı hassasiyetin Van tarihi ve kültürüne gösterilmediğinden şikâyetçi. Akdamar’a gösterilen ilginin şehirdeki viran durumdaki Selçuklu ve Osmanlı eserlerine gösterilmemesi halkın büyük tepkisini çekiyor. Vatandaşlar, Van Kalesi’nde Selçuklu dönemine ait yıkık minareye sahip çıkılacağı günü bekliyor. Öte yandan Kilise’nin, Van’ın, Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluşu olan 2 Nisan’dan 4 gün önce açılmasını ise manidar bulunuyor. Vanlılar Kilise’nin açılış tarihi olan 29 Mart’ta açılışa tepki olarak Hz. Ömer Camii’nde şehitler için mevlit okutmuştu.

Nisan 11, 2007 - Posted by | Diğer, Gazete, Güncel, Gündem, Genel, Gezi, Haberler, Hristiyanlar, islam, Komik, Medyatik, Türkçe, Turkiye

4 Yorum »

 1. bunu kim yazdıysa gitsin kendini becersin

  Yorum tarafından **** | Nisan 21, 2008 | Cevapla

 2. ayasofya sadece Müslümanların değil aynı zamanda dünya kültür mirasıdır.

  Yorum tarafından **** | Nisan 21, 2008 | Cevapla

 3. hepiniz kafa tası miliiyetçisi olmuşsunuz. halbuki osmanlı miliiyetçiliği böyle değildi

  Yorum tarafından **** | Nisan 21, 2008 | Cevapla

 4. aşağıdaki yazılanlara gülüyorum.

  Van halkı tepkili
  Van halkı ise Akdamar Kilisesi’nin onarılırken kendi kültürlerine ait eserlerin kendi haline terk edilmesine tepki gösteriyor. Vatandaşlar, farklı kültürlere saygı konusunda gösterilen titizliğe karşın, aynı hassasiyetin Van tarihi ve kültürüne gösterilmediğinden şikâyetçi.
  van ın kendii kültürü ha ha haaa!!!
  akdamar kilisesi de vanın kültürü değil mi?
  :DDD

  Yorum tarafından **** | Nisan 21, 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: