VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Baykal’dan Arınç’a: Sen kimsin?


Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın “Bu Meclis, sivil, demokratik ve dindar bir Cumhurbaşkanı seçecek” açıklamasına CHP lideri Deniz Baykal, çok sert tepki gösterdi.

CHP lideri Deniz Baykal, Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın “Bu Meclis, sivil, demokratik ve dindar bir Cumhurbaşkanı seçecek” açıklamasına sert tepki gösterirken, “Sen kim oluyorsun, ne hakla böyle kriter koyuyorsun, sana ne?” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNNTürk’te yayımlanan Ahmet Hakan Coşkun’un “Tarafsız Bölge” programına katıldı. Programda, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarına değinen Baykal, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın “Bu Meclis, sivil, demokratik ve dindar bir Cumhurbaşkanı seçecek” açıklamasıyla ilgili sert tepki gösterdi. Baykal, “Seçilecek bir insanın dindarlığını ölçmek Meclis Başkanı’nın elinde mi? Sen kim oluyorsun, nasıl böyle bir kriter koyuyorsun? Sana ne? Bunlar Türkiye’de var olan temel mutabakatın temelde sarsılacağını gösteriyor” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili “uzlaşma” talebini yineleyen Baykal, bundan önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu denli bir uzlaşma talebinin olmadığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bunu dile getirdiğini söyledi. “Dindarlık, Cumhurbaşkanlığı’nın ön şartı olamaz” diyen Baykal, şöyle konuştu:

“Bundan önce seçilen Cumhurbaşkanlarının hiçbirine ‘uzlaşma yapın’ diye toplumsal bir talep olmadı. Zaten bunu Başbakan da söylüyor. ‘Nereden çıktı bu uzlaşma’ diyor. Özal’da uzlaşma mı istediniz diyor. Demirel’de uzlaşma mı istediniz? Şimdi bende niye istiyorsunuz?’ diyor. Çünkü Türkiye’nin temel mutabakatını, toplumsal ve siyasal mutabakatını, Anayasa etrafındaki büyük mutabakatı bozacağı görülüyor. Bunu gördüğü için insanlar, uzlaşma talebiyle ortaya çıkıyorlar. Yani uzlaşma, toplumun anayasal mutabakatını korumak için ortaya çıkıyor. Demirel’e de Özal’a da karşı çıkıldı. Bunların hiç birisi Başbakan’ın Çankaya çıkmasına karşı çıkılmasına benzemiyor.”

Başbakan Erdoğan ile görüşmesi durumunda kendisine ne söyleyeceğinin sorulması üzerine “Benim Tayyip Bey’le kavgam yok” diyen Baykal, şunları söyledi:

“Canım önce bir anlayalım ne istediğini. Telkinlerimiz tavsiyelerimiz olacaktır kendisine. İçinde bir sıkıntı var, o sıkıntıyı bize yönelik olarak boşaltmaya çalışıyor. Benim içimde Başbakan’a yönelik bir sıkıntı yok. Ben yanlış yaptığını düşünüyorum ve bunu da kararlılıkla söylüyorum. Bu benim görevim.”

Nisan 18, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Türkçe, TBMM, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: