VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Şehid Dudayev’i anıyoruz!!


21 Nisan 1996 terörist saldırısında roketle öldürülen Çeçen İçkeriya Cumhuriyeti birinci Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev’in şehadetinin 11. yıl dönümü! Cahar Dudayev Çeçenistan’ın batısında bulunan GEHİ-ÇU köyünde uydu telefonu ile görüşme yaparken teröristler tarafından roket saldırısına uğrayarak şehit olmuştu.

Rus teröristler Cahar Dudayev’i şehit etmekle Çeçenistan’daki direnişin biteceğini inanmaktaydılar ve savaşın onların lehine biteceğine inanıyorlardı. Ancak yenilgeye uğradılar. Çeçenler bu vahşi terör saldırılari karşısında yılmadılar ve dimdik ayakta kaldılar.

Bir tek vücüt olan Çeçen mücahitler Çeçenistan’ın başkenti Grozni’yi işgalcilerden geri alarak büyük bir başarı ve tarih boyunca konuşulacak bir destan gösterdiler.

Ve bu operasyonla birlikte büyük bir yenilgiye uğrayan Rus işgalci teröristler Çeçenistan’dan çıkmak zorunda kalmışlardı.

Cahar Dudayevin şehadetinden sonra ÇİC yetkililer bu terör saldırısının gerçek sorumlularını ortaya çıkarmak için bir komisyon kurarak işgalciler ülkeden çıkarana kadar gizli çalışmalara başladılar.1996’da İşgalciler ülkeyi terk ettikten sonra 1999’a kadar bu komisyon açık bir hareket ederek çalışmalara devam ettiler. Ve çok başarılı araştırmalara imza atarak bazı bu pervasızca yapılan terör saldırıyı pilan kuranları ortaya çıkardılar.

1999’da Rus-Çeçen savaşı tekrar başlamasıyla bu komisyon yine çalışmalarını gizlice devam ettirmekteler.

Bu komisyonun elde ettikleri bilgiler arasındaki püf noktası oluşturan bilgi ise Cahar Dudayev’in bulunduğu tam koordinatlarını ABD başkanı Klinton’un emrin altındaki Milli Savunma bürosundan Klinton’un emri ile verildiğini tespit edildi. Cahar Dudayev’in kulandığı İNMARSAT uydu telefonu ABD Amerikan milli savunma tarafından izleniyordu. Öte yandan vur emri ise bizzat Rusya Federasyonu o zamanki başkanı Boris Yeltsin tarafından verildiğini de öğrenildi.

Araştırma komisyonun çalışmalara engel olmamak sebebi ile bazı bilgileri açıklamak mümkün değil. Sadece bunu söyleyebiliriz. Çeçen yetkiler bu araştırmanın ne olursa olsun sonuna kadar götüreceklerini ve bazı kişilere bu terör saldırıda rol oynayanlara ceza verildiği gibi soruşturma bitince kalanlara da en kısa zamanda ceza vereceklerini bildirdiler.

yuruyusdergisi

Nisan 23, 2007 - Posted by | Çeçenistan, Chechen, Dünya, Direniş Örgütleri, Diğer, Güncel, Genel, Haberler, Suikast, tarih, Türkçe, Terör, Video

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: