VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Mehmet Akif’e 87 yıl sonra vefa


1921 yılında kabul edilen İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy için Anma günü hakkında kanun Sezer’in onayından çıktı. Artık 12 Mart’ta daha farklı etkinlikler yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, kanunlar yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. 5649 sayılı ”İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanun”, her yıl 12 Mart’ta bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkın ve sivil toplum kuruluşların katılımıyla etkinlikler düzenlenmesini öngörüyor.

Anma törenleriyle ilgili yönetmelik, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 4 ay içinde, İçişleri, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm bakanlıklarınca ortaklaşa hazırlanacak. 5650 sayılı ”Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la, kardeşler mirastaki saklı paydan çıkarılıyor. Kanun, Medeni Kanunun, mirasın saklı payında tasarrufu düzenleyen maddesinde değişiklik yapıyor.

Buna göre, mirasçı olarak kardeşleri dışındaki alt soyu, ana babası ve eşi bulunan miras bırakan, mirasının saklı paylar dışında kalan kısmında, ölüme bağlı tasarrufta bulunacak. Mevcut düzenlemede kardeşler de bu kapsamda yer alıyordu. Kardeşlerden her biri için ”yasal miras payının sekizde biri” olarak düzenlenen saklı pay, yasa metninden çıkarılıyor.

AA

Mayıs 9, 2007 - Posted by | Diğer, Edebiyat, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, tarih, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: