VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

‘Lübnan size ibret olsun’


Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail’le müzakerelerin Araplara değil Tel-Aviv’e faydasının olduğunu söyleyerek Arap ülkelerinin Lübnan savaşından ibret alması gerektiğini belirtti. Nasrullah: Arap ülkeleri Lübnan savaşından ibret alsın..

SAAF-

Dubai televizyonuna bir demeç veren Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Temmuz savaşı sırasında Hizbullah’a bağlı İslami Direniş’in İsrail’e günde bin ila üç bin arasında füze gönderebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

İslami Direniş’in Lübnan’ın güneyinde var olmaya devam ettiğini belirten Nasrullah, UNIFIL güçlerine rağmen İsrail’in muhtemel bir saldırısı karşısında Direniş’in ülkeyi yine en iyi şekilde savunacağını söyledi.

Arap ülkelerinin Temmuz savaşından ibret alması gerektiğini belirten Nasrullah, Arap ülkelerinden İsrail’e yapılan müzakere önerisinin zamanlamasının yanlış olduğunu söyleyerek “İsrail’le yapılacak müzakere Arapların değil Tel-Aviv’in çıkarınadır; zira şu an müzakereye ihtiyacı olan Araplar değil, İsrail’dir” dedi.

İsrail’le yapılan savaş sırasında son derece iyi imkanlara sahip olduklarını ve uzun süreli bir savaşa hazırlıklı olduklarını belirten Nasrullah, “Biz, günde 300-400 füze fırlattığımız dönemde 1000-3000 füze de fırlatabilme imkanına sahiptik; ama uzun sürecek bir savaş için füzeleri belli bir programa göre attık” dedi.

“Biz güney Lübnan’da silahlı bir varlık bulundurmayacağımızı taahhüt ettik, zaten budan önce de böyle bir şey yoktu. Şu an da kimse güneyde silahlı dolaşan bir Direniş üyesi bulamaz” diyen Hizbullah Genel Sekreteri, UNIFIL’in varlığına rağmen, İsrail’in muhtemel bir saldırısı karşısında Lübnan’ı yine en iyi şekilde savunabileceklerini söyledi.

Direnişin meşru olduğu ilkesini kabul edenlerin direnişin ülkeyi daha iyi savunabilmek ve işgal altındaki bölgeleri kurtarmak için direnişin güçlenmesine yardımcı olması gerektiğini belirten Nasrullah, “Tel-Aviv’in de itiraf ettiği yenilgi karşısında Araplar İsrail’e Arap barış girişimi ortaya koyarak cevap veriyor” dedi.

İsrail’in şu an Lübnan ve Filistin direnişi karşısında ne yapacağını bilemez bir halde olduğunu söyleyen Nasrullah, “İsrail’in varlığının tehlikede olduğunun konuşulduğu böylesi bir dönemde Araplar İsrail’i ve Olmert’i sundukları Arap Barış girişimiyle kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Mayıs 12, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: