VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Sezer ve 7 yıl nasıl geçti? Video


Görev süresi boyunca yasa ve atamalarda iade rekoru kıran Sezer, 2001 krizini tetikleyen Anayasa kitapçığı fırlatma olayında da başrol oynamıştı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görev süresi resmi olarak doldu. Ancak Sezer yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar Çankaya’da oturmaya devam edecek. Görev süresi boyunca yasa ve atamalarda iade rekoru kıran Sezer, 2001 krizini tetikleyen Anayasa kitapçığı fırlatma olayında da başrol oynamıştı.

DSP-MHP-ANAP koalisyonu tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanı iken aday gösterilen Ahmet Necdet Sezer, 5 Mayıs 2000’de TBMM’deki 3. tur oylamada 330 oyla cumhurbaşkanı seçildi. Sezer, 16 mayıs 2000’de yemin ederek göreve başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı iken demokrasi, insan hakları ve özgürlükleri öne çıkaran konuşmaları Sezer’in seçilmesinde etkili olmuştu. Ancak Sezer görev süresi boyunca konuşmalarının aksine yasakçı bir politika izledi.

Görev süresi boyunca tartışmalı kararlara imza atan 10.cumhurbaşkanı Sezer, 19 Şubat 2001’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, anayasa kitapçığını Başbakan Ecevit’e fırlatmış, bu olay, ülke tarihinin en büyük ekonomik krizini tetiklemişti.

Görev süresi boyunca yasa ve atamalarda iade rekoru kıran sezer, özellikle cezaevinde bulunan birçok terör örgütü mensubunu, hastalık gerekçesiyle affetmesi sebebiyle eleştiri aldı. Sezer bugüne kadar birçoğu terör örgütü mensubu, 261 kişiyi affetti. Affedilen teröristlerden bazıları, yeniden eski örgütlerine katılıp, mehmetçiğe kurşun sıktı.
]youtube=http://www.youtube.com/watch?v=oF7lkSFI6pU]

Sezer, görev yaptığı, özellikle dış politika konusunda pasif kalmakla eleştirildi. Çok sık yurt dışı gezisine çıkmayan Sezer, kabullerinde de ayrımcı bir politika izledi. Cumhurbaşkanı Sezer, görev süresi boyunca hiçbir açılış ve davette boy göstermezken, ulusalcı yayınlarıyla dikkat çeken Kanaltürk televizyonunun davetine katılması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, normal seyrinde sürseydi, büyük ihtimalle Abdullah Gül, 11. cumhurbaşkanı olacaktı. Seçimlerde bugüne kadarki cumhurbaşkanı adaylarından daha fazla oy almasına rağmen, Anayasa Mahkemesi engeline takılan Gül, eğer seçilseydi, dün görevi Sezer’den devralacaktı.

Görevi 9.cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den devralan ve 7 yıl görev yapması beklenen Sezer, yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar görevinde kalacak.

‘Komünist Ruslara ‘Allah’ dedirtmiş Emel Sayın’, Kanaltürk televizyonunun gecesinde Cumhurbaşkanı Sezer’le ‘Çile’ çekmişti.

Mayıs 17, 2007 - Posted by | Arşiv, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Multimedia, Siyaset, Siyasetçiler, Türkçe, Turkiye, Video

1 Yorum »

  1. allahsızın biri ülke tarihimizdeki karanlık saçanlardan bir kilometre taşı

    Yorum tarafından sezer | Haziran 24, 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: