VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Dursun Ali Erzincanlı ile tanıstınızmı -buyrun öyleyse-


dursun ali erzincanlı en sevgiliye 1 2 3 4 5 6 7
Kutlu olsun
Ey Nebi
Efendimizi Sevmek
Selam sana Peygamberim
Sevgililer Sevgilisisin MUHAMMED
Peygamber Efendimiz’in Bir Günü
Peygambere Sevgi ve Saygı
Muhammed’i Çok Özledim
Makam-ı Mahmud nedir?
Nur-u Muhammed Olmadan Asla
Gül Medeniyetinin Müstesna Gülü
Adı Güzel Muhammed
Ay Doğdu Üzerimize
Efendimizi sevmek
Canlara Cansın
Miraç Nedir ?
Risale-i Nur’da Hazret-i Muhammed
Ey Güzel
Canım Efendim
Senin aşkın
GÜL,Aşkın mihrâbıdır
Sünnetin Anlamı
Bir gül cemresi bekliyoruz
Muhammed’i Çok Özledim
Resulün Sesi
Allahın Resulü
Mescid-i Nebevî’de Ayin Yapan Hıristiyanlar
Kur’ân’ın anlattığı Peygamber
Gül kokuna hasretiz
Mekke
Efendim
Kur’ân Ayı Ramazan
Duâ Ayı: Ramazan
Ramazan Müjdesi
Hz. Peygamber’in ideal modelliği
Peygamber Bize Gelse
Âlemlerin efendisine bir mektup
Bir kez yüzünü gören
İnsanlığın Efendisi
Güzeller Güzeli
Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Vesellem
buyuruyor ki:.
“Ümmetimin fesadı zamanında kim sünnetime sımsıkı yapışırsa, ona yüz şehid sevabı vardır.”

5.4.2006- Yeni Şafak Gazetesi
Doç. Dr. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
Cumhuriyet Üniv., İlahiyat Fak.,Öğr. Üyesi

Hz. Peygamber, bizim için ve bütün insanlık için her bakımdan ideal bir örnek, ideal bir insan modelidir. Bu nedenle, Hz. Peygamber’e karşı Batı’da tarih boyunca büyük karalama girişimleri ve kampanyaları olmuştur. Bu kampanyaların sonuncusu karikatürel boyutlar kazanmıştır. Oysa, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberdir O ve O’nun hayatı, uygulamaları, O’nun bu özelliğini çok net bir şekilde gözler önüne serer. Peygamberimiz’in diğer dinlere mensup insanlara nasıl davrandığını, savaşları nasıl yürüttüğünü, Mekke’nin fethi gibi tarihin akışını değiştiren büyük bir “devrim”i nasıl kansız gerçekleştirdiğini hatırlatmak bile O’na isnad edilenlerin bütünüyle yalan ve gerçek dışı olduğunu göstermeye yeter.
GÖNÜLLERİ FETHETTİĞİ İÇİN.
İslâm’la birlikte kabileler ve fertler arasında bazıları uzun yıllardan beri süregelen kavgalar büyük çapta önlenmiştir. Ancak zaman zaman çeşitli sebepler yüzünden Müslümanlar arasında huzur bozucu ihtilaf ve çekişmeler çıktığı da olmuştur. Hz. Peygamber bu tür olayları câhiliye zihniyeti olarak değerlendirmiş ve anında önlemeye çalışmıştır.
Peygamberimiz’in küçük Şehir-Devleti kısa bir sürede hızla genişlemiş ve on yıl süren siyasal ve sosyal çalışmadan sonra, son nefesini verdiği sırada, 3 milyon kilometre kareden fazla bir alana yayılmıştır. Bu alan, Rusya hariç, Avrupa büyüklüğünde ve o zaman üzerinde milyonlarca insanın yaşadığı bir alandır ve fethi, savaş alanında düşman saflarında yalnızca 250’ye yakın kişi öldürülmüştür. Müslümanların kaybı, on yıllık bir dönemde ortalama ayda bir şehittir. İnsan hayatına verilen bu değer, insanlık tarihinde eşsizdir.
Burada ilginç bir durumla karşılaşmaktayız ki, o da şudur: Peygamberimizin yaşadığı zaman diliminde yapılan 9 önemli savaşta, düşman kaybının toplamı 216, Müslümanların kaybı ise 138’dir.
İşte bu kadar az kayıpla, İslâm’ı bu kadar geniş bir coğrafyaya yayan Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed’in hayatı, “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız. Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.” ilkesi üzerine kurulmuştur. Rahmet ve Barış Peygamberi’nin hayat felsefesini ortaya koyan bu evrensel ilke de, Batı’daki bir takım ideolojik ve dinsel takıntılı kişi ve kuruluşların Hz. Peygamber hakkındaki düşüncelerinin ne kadar önyargılı, tutarsız ve maksatlı olduğunu göstermektedir.
Hayatta bulunması mümkün bütün insanî yönler, O’nun tarafından da yaşanmıştır. Ancak, Hz. Peygamber ile diğer insanların hayatı arasında bir fark gösterilecekse, o da Hz. Peygamber’in hayatının bütün Müslümanlara, hatta bütün insanlara model olmasında aranmalıdır. O’nun hayatında tabiî sınırları aşan hiçbir şey olmamıştır. Böyle bir hal olmuşsa, daha alışkanlık halini almadan Yüce Allah müdahale etmiştir.
Müslümanlar için Hz. Peygamber, ölümlü bir insandır; ama ayrıca Allah’ın en mükemmel yarattığı ya da İslâm sûfîlerinin dediği şekliyle el-İnsanü’l-Kâmil’dir (Yetkin İnsan). Her Müslüman için Hz. Peygamber’in sahip olduğu erdem ve faziletlere sahibi olmak ve ona benzemek bir ideal aynı zamanda bir hedeftir. Bundan dolayı, Müslümanlar için Hz. Peygamber, kendine karşı katı, ötekilerine karşı da cömert, yardımsever ve bağışlayıcı demek olan ruh soyluluğunun ve yüce gönüllülüğünün mükemmel ve tartışmasız modelidir.

Mayıs 18, 2007 - Posted by | Diğer, Genel, islam, Kim Kimdir?, Klip, Müzik, Multimedia, Nasheed, Türkçe, Türkce Klipler, Turkiye, Video, şiir

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: