VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Kartelin namaz ve kitap düşmanlığı


Kartel gazetelerinde “Dinin Direği Namaz” kitabı ile ilgili haberlerde, gerçeklerin çarpıtıldığı ve kitapta yer almayan bilgilerle iftiraya varan ifadelere yer verildi.
er verildi.

Geçtiğimiz çarşamba günü Hürriyet, Milliyet, Radikal’de aynı ifadelerle yayınlanan “Dinin Direği Namaz” kitabı ile ilgili, baştan sona namaz ve kitap düşmanlığı göze çarptı. Cehalet ve istismar kokan haber, okuyucudan büyük tepki aldı.

Eğitim- İş Denizli Şube Başkanı Dikmen Onat’ın basın açıklamasına dayanarak üretilen haber, adı geçen gazetelerin yeni 28 Şubat heveslerini de ele verdi.

Namazın niçin kılınması gerektiğini ve nasıl kılınacağını anlatan, çoğunlukla âyet ve hadislerden oluşan ve içinde “cihad”ın “c”sinin dahi geçmediği “Namaz Dinin Direği” isimli kitapçığın Denizli’de bir okulda bedava dağıtıldığı iddiasından hareketle, kartel medyasının “Okulda Cihat Propagandası” (Hürriyet), “23 Nisan’da Öğrencilere Namaz Kitabı” (Milliyet), “Denizli’de Öğrencilere ‘Cami Merkezli Hayat’ Propagandası” (Radikal) gibi başlıklar atması, tamamen kasıtlı bulundu ve muhbirlik yaparak ortamı germeye yönelik gayretkeşlikler olarak yorumlandı.

Gazetemize bir açıklama gönderen Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüleri, kitapçıkta yer alan makaleleri http://www.namazladirilis.com sitesinden herkesin indirebileceğini, bedava çoğaltıp dağıtılabileceğini, zira bu makalelerin namazın faziletini, güzelliklerini anlatmak amacıyla konunun uzmanı yazarlarımıza yazdırıldığını, kitapçığı hazırlayanların da bu makaleleri adı geçen siteden aldıklarını hatırlatarak, gazetelerin haberleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptılar:
“Okullarda şiddetin, uyuşturucunun ve içkinin giderek yaygınlaşmasına karşı “insanı ahlaksızlık ve kötülüklerden alıkoyan”(Ankebut/45) namazın bir huzur ve sükun kaynağı, bir kardeşlik ve kaynaşma vesilesi olarak, bir imkan olarak değerlendirilmesi gerekirken, namaz kitapçığında “laik yaşam biçiminin terk edilmesi gerektiği dolaylı olarak anlatılıyor” yorumunu yapmak, öküz altında buzağı aramak kabilinden çarpık bir mantığın ürünüdür. Aynı şekilde, bütün Müslümanların ortak ibadeti olan namazın anlatıldığı kitapçığı “ulusalcı anlayıştan yoksun” diye nitelemek de, her olaya at gözlüğü ile bakıldığının isbatıdır.

Haberi üreten gazetelerin ve Denizli’de sözkonusu açıklamayı yapan sendikanın Genelkurmay bildirisine atıf yapmaları, tamamen ortalığı bulandırmaya ve 28 Şubat’ın tekrar hortlatılmak istendiği bir süreçte dinle ilgili her uygulamayı “suç” gibi göstermeye, her dindarı da “potansiyel suçlu” ilan etmeye yönelik bir psikolojik harp taktiğidir.

Son zamanlarda “laikliğin tehlikede” olduğu iddiasıyla suni ve kasıtlı olarak tırmandırılan İslâm karşıtlığı artık başörtüsü, imam-hatip, Kur’an kursu düşmanlığını aşmış şimdi de namaz ve cami düşmanlığına kadar gelmiş bulunmaktadır.

Haber dikkatle incelendiğinde, hem sendika yetkililerinin hem de sözkonusu gazetelerin din ve namaz konusunda alabildiğine cahil ve önyargılı oldukları görülmektedir. Namaz kitapçığının “ulusal egemenlik yerine ümmetten söz ettiğini” söylemek kelimenin tam anlamıyla bir önyargının ürünüdür, zira bir namaz kitabında ulusal egemenliğin sözü ve yeri olmaz, olsa olsa Allah’a kul olmak ve Hz.Peygamber’e ‘ümmet’ olmaktan söz edilir. Kartel gazetesinden birindeki namaz kitapçığı ile ilgili haberin altında yer alan ‘Rükû’dan Sonra ‘Sema’ başlıklı Papa’ya dair haber ise tam bir cehalet timsalidir. Vatikan’a gidecek Sema ekibini haber yaparken güya Papa’nın Sultanahmet Camiinde yaptığı “huzur duruşu”nu hatırlatmak isteyen gazete(ci), Papa’nın ayakta dua etmesini “rükû” (namazda beli tam kırarak eğilmek) ile karıştırarak basın mesleği adına trajikomik bir manzara sergilemiştir.”

Vakit

Mayıs 18, 2007 - Posted by | Dini yazılar, Diğer, Gazete, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, islam, Kitap, Medya, Namaz, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

2 Yorum »

  1. s.a bu kitabi nasil siparis edebiliriz 5O tane franca için

    Yorum tarafından hatice | Haziran 16, 2008 | Cevapla

  2. vay kefereler; ecdatlarımız bu vatan uğrunda şehit düşerken ,eğer vatanı böyle insanlara kalacağını bilselerdi umarım o şehadet şerbetini içmekten vazgeçerlerdi.kafirler için yaşasın cehennem…..

    Yorum tarafından müslim | Temmuz 8, 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: