VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İsmail Çoşar Kimdir ?


Evren eşi için köşkte Kur’an okuttu

İsmail Coşar, Türkiye’nin en ünlü imam hatibi. Devlet erkânına imamlık yapan Coşar, asker ve siyasileri de 14 yıldır son yolculuklarına uğurlayan isim.

Sisli bir Ankara sabahında Kocatepe Camii’nin avlusundayız. Avludaki banklardan birine oturup ezanın okunmasını bekliyoruz. Yaklaşan vakitle birlikte avludaki sessizlik yerini hareketliliğe bırakıyor. Kimi yaşlı, kimi genç insanlar cemaatle namazlarını eda etmek için camiye koşturuyor. Hoparlörden cızırtılı sesler duyuluyor ilk önce, ardından Ankara semalarına yükselen hoş bir seda cemaati namaza davet ediyor: “Haydi namaza, haydi felaha.”

Namaz sonrası soluğu Türkiye’nin en ünlü imam hatibi İsmail Coşar’ın odasında alıyoruz. Arkasındaki tablo ile cep telefonunun masa üstündeki fotoğraf aynı. TBMM’nin açılışında Mustafa Kemal Atatürk, ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Kazım Karabekir’in dua ederken çekilen fotoğrafı. “O tablo her şeyi anlatıyor.” diyerek başlıyor söze ve ekliyor: “Asker, din adamı ve cumhurbaşkanı yan yana.” Aslında bu manzara Türkiye’ye hiç de yabancı değil. Zira Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazlarında İsmail Coşar’ın arkasında siyasilerden ordu mensuplarına kadar birçok kişiyi görmek mümkün.

TÜRKİYE’NİN KORUMALI İLK İMAMI

İsmail Coşar protokol camisi olarak da adlandırılan Kocatepe Camii’nin başimamı. Kocatepe, 5 bin metrekare ve 25 bin kişi kapasite ile Türkiye’nin en büyük camii. 1969’da Adnan Menderes’in teşvikiyle yapımına başlanmış. Caminin dördüncü dönem imamı olan Coşar, 1975’te başladığı görevini 32 yıldır devam ettiriyor. Hem siyasilere hem de askerlere yakınlığı ile tanınan ünlü hatip birçok politikacıyı da son yolculuklarına uğurlayan kişi.

İsmail Hoca son zamanlarda başka bir konuyla gündeme geldi. Özellikle şehit cenazelerinde yaptığı etkili konuşmalarla dikkati çeken Coşar’a devletin koruma tahsis ettiği ortaya çıktı. İsmail Coşar, PKK tarafından tehdit edilmediğinin altını çiziyor. Ama bu durum hiçbir şey yoktur anlamına da gelmiyor. En son Danıştay ikinci daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in cenaze namazında yaşanan olayların camilerde tedbir alınma gereğini ortaya koyduğunu belirtiyor.

İsmail Coşar, yaşanan olaydan sonra koruma ile dolaşan ilk imam olduğunu itiraf ediyor. Bir aydır koruması olduğunu söyleyen ünlü hatip, korumayla yaşamaya alışamadığını anlatıyor. Ancak devletin varlığını her noktada hissettiriyor olmasına da seviniyor. Caminin provokasyon ve protesto yeri olmadığına dikkat çekerek, sadece şehit cenazelerindeki sloganları hoş karşılıyor. Nedeni ise yakınların acılarını ancak bu şekilde atıyor olmaları.

KÖŞK’TE KUR’AN, TELEVİZYONDA MEVLİT

İsmail Coşar, Köşk’te 50 yıl aradan sonra ilk kez Kur’an okuyan isimlerden biri aynı zamanda. Köşkte ilk Kur’an, Atatürk zamanında okunmuş. 80 ihtilalinin ardından Evren Paşa’nın davetiyle Köşk’e çıkıp Kur’an okuyan ilk isim yine Coşar. 1982’de dönemin cumhurbaşkanı Kenan Evren, eşi Sekine Hanım vefat edince, İsmail Hoca’yı Çankaya Köşkü’ne davet etmiş. Köşkte eşi için hatim ve mevlit okutturan Evren, hatim duası yapılırken Coşar’ın yanına gelerek “Ben de bir hatim okudum, onu da ilave edin.” diye uyarıda bulunmuş. Hatmin bitiminde de hocaya teşekkürnâme ve bir kutu çikolata hediye etmiş. Ünlü hatip ayrıca 12 Eylül döneminin başbakanı Bülent Ulusu için de Başbakanlık konutunda Kur’an okumuş.

Çankaya Köşkü’nde Kur’an okumasının yanı sıra televizyonda ilk kez Mevlit okuyan isim de kendisi. İsmail Coşar, 1974 yılında Maltepe Camii’nde Mevlit Kandili dolayısıyla TRT’de ilk kez Kur’an okumuş.

ORGENERAL BÜYÜKANIT CENAZE, BAŞBAKAN ERDOĞAN CUMA NAMAZINI KAÇIRMAZ

İsmail Coşar’ın takdir ettiği isimlerden biri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt. Nedeni ise şimdiye kadar şehit cenazelerini hiç kaçırmamış olması. Büyükanıt’ın her şehit cenazesinde kuvvet komutanları ile ön saflarda yer alması Coşar’ın dikkatini çekmiş. Coşar askeriyenin dine karşıt gibi gösterilmesine karşı çıkıyor.

Coşar Hocanın unutamadığı hatıralardan biri de Bülent Ecevit ile ilgili. Başbakan olduğu dönemde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapan Nurettin Ersin’in cenaze namazına katılır Ecevit. Hasta halde cenazeye gelen Başbakanı kalabalık arasında fark eden Coşar, ‘Hoş geldiniz’ demek için hemen yanına yaklaşır ve elini uzatır. Ancak Coşar’ın eli birkaç saniye havada kalır: “Bir baktım ki Ecevit iki eliyle ceketinin düğmelerini ilikledi, sonra elini uzattı. Bu, Ecevit’in sadece bana değil, bütün din adamlarına gösterdiği saygının delilidir.

İsmail Coşar aynı zamanda Nurettin Ersin’e yakınlığıyla da biliniyor. Onun cenazesinin önünde imam olarak bulunması hüzünlenmesine yol açmış. “Kendisini severdim, iyi bir devlet adamıydı. Cenazesini kıldırırken de çok etkilendim. Çünkü onlar bizim için kefeni boynunda gezerler.” diyen İsmail Coşar, musalla taşına konan herkesin masum olduğunu söyleyip “Kim olursa olsun onlar er kişidir.” diyor.

Coşar’ı en çok etkileyen şeylerden biri de şehit cenazeleri. Bir de son yolculuğuna uğurladığı genç ve çocuksa, bu hissiyatını daha da sarsıyor. Ankara’da şehit cenazelerinin yanı sıra siyasi liderlerin de cenazeleri Kocatepe’den kaldırılıyor. İsmail Coşar’ın cenaze namazını kıldırdığı liderler arasında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, MHP lideri Alpaslan Türkeş, eski başbakanlardan Bülent Ecevit gibi isimler yer alıyor.

PROTOKOL YOLU DEĞİL AMBULANS YOLU

Mustafa Yücel Özbilgin’in cenaze namazında hükümete yönelik sözlü ve fiili saldırılardan sonra Kocatepe Camii’ne yapılan protokol yolu tartışmalara neden olmuştu. Camide ‘VIP’ uygulaması olduğu öne sürülüp eleştiriler dillendirilmişti. Protokol yolu tartışmalarına açıklık getiren Coşar, Kocatepe’de VIP uygulamasının söz konusu olmadığı görüşünde. Yolun yapılmasını kendisinin istediğini kaydediyor: “Protokolün zaten tedbire ihtiyacı yok. Orası protokol değil ambulans yolu olsun diye başvurduk.” Cenazeyi taşıyanların merdivenlerden düşme ihtimalinin bulunduğunun altını çizen Coşar, yangın olsa itfaiyenin de bu yolu kullanacağını dile getiriyor.

İsmail Coşar cenaze namazının da Kocatepe Camii’nde kılınmasını istiyor. Cenazesinde yakınlarını görmek istiyor. 32 yıllık din adamı Kocatepe Camii’nde imam olmak isteyenlere de tavsiyede bulunuyor: “Bu camide imam olmak isteyenler mutlaka Arapça ve İngilizce bilmeli. Ben derdimi anlatacak kadar biliyorum ve 3 yıldır da özel ders alıyorum.”

İSMAİL COŞAR KİMDİR?

1950’de Bursa’nın Çağlayan köyünde dünyaya geldi. Çiftçi bir ailenin beş çocuğundan sonuncusudur. Beş kardeşin sesinin de güzel olması hem anne hem baba tarafından kaynaklanır. İçlerinde sesini kullanmaya meraklı olan ise İsmail Coşar’dır. Ezanı daha ilkokula başlamadan ezberler. Köyden dışarı çıktığında vakitli vakitsiz okur ezanı. Sesinin güzelliği kimilerini mutlu etse de, zamansız okunan ezanlar kimilerini de kızdırır. Hatta dayak bile yer bu yüzden. Babası bağda bahçede çalışmasını istese de annesi hafız olmasından yanadır. Kendisi ise nereden iltifat duyarsa o yöne meyleder. Annesi bir gün başka bir köyde imam olan dayısının yanına gönderir Coşar’ı. Koltuğunun altına Kuran’ı Kerim’i koyar, başına takkesini takar ki herkes hafız sanıp dokunmasın çocuğuna. Bir gece vakti hafız olmak için çıkar evden, köyün yolunu tutar. Dayısı “Ben yaşlıyım, sana hafızlık öğretemem.” deyince beş kilometre uzaklıktaki Bursa’ya gider.

Ulu Cami’nin kapısından girdiğinde sesini duyurmak için sesli Kur’an okumaya başlar. Caminin müezzini biraz daha sesli oku deyince etkiler herkesi. Anne ve babasından habersiz bir hafta kalır camide. Fakat bir sabah vakti pencerede görür annesinin simasını. Ne yapıp ne edip bulmuştur onu annesi. Hafız olması için müezzinle birlikte Bursa’da İsmail Hakkı Tekkesi’ne yazdırırlar Coşar’ı. Üç yılın sonunda o artık hafızdır ve ilk ezanını Ulu Cami’de okuyarak başlar meslek hayatına. Askerliği için Ankara’ya geldiğinde Kocatepe’nin minareleri yeni başlamıştır yapılmaya. İzin günlerinde gelir ezan okur. Askerliği bittiğinde önce Kağnıcıoğlu Camii’nde sonra da Ulus’taki Hallaç Camii’nde görev yapar. 1975’te inşaat halindeki Kocatepe Camii’ne atanır.

Mayıs 20, 2007 - Posted by | Diğer, Genel, islam, Kim Kimdir?, Klip, Tanıtım, Türkce Klipler, Turkiye, Video

25 Yorum »

 1. BEN ADETA BİR İSMAİL COŞAR HAYRANI BİRİYİM. ADIM MUSTAFA DERYAHAN. BABAMDA HAFIZDI, BABAM GÖNENLİ MEHMET EFENDİ’NİN ÖĞRENCİSİYDİ. BABAMIN SESİNİ KENDİSİNE BENZETİRİM. BABAM VEFAT ETTİĞİ İÇİN ONUN ÖZLEMİNİ ADETA İSMAİL HOCA İLE GİDERİYORUM. ALLAH RAZI OLSUN İSMAİL COŞAR VE ONUN GİBİ HOCALARDAN. KENDİSİNİ MUTLAKA GÖRMEYE GİDECEĞİM VE KENDİSİ İLE TANIŞIP O MÜBAREK ELLERİNİ ÖPMEK İSTİYORUM

  Yorum tarafından MUSTAFA | Nisan 2, 2008 | Cevapla

 2. sayın hocam ben orduluyum sesini hemen hemen her akşam dinliyor yorgunluğumu gideriyom o mübarek sesini dinledikce.ALLAH nasip ederse ziyaretine gelecem ALLAH sizin gibil insanları başımızdan eksik etmesin.

  Yorum tarafından CELALETTİN | Eylül 15, 2009 | Cevapla

 3. sevgili hocam sizin sesinize rabbimin nazarı gözüyle bakıyorum etkilenmemek mümkün değil yanlız aradabir size sitem etmekten alı koyamıyorum kendimi siz imam oldukta sora sesinizi minarelerden duymaz olduk eğer izin verirseniz sizi ziyaret etmek isterim saygılarımla

  Yorum tarafından serdal kaya | Şubat 24, 2010 | Cevapla

 4. Sayın hocam.ben manisa kırkağaç tan süleyman.seni dinlemek insana haz veriyor allah senden razı olsun.yine o mukaddes beldelerde görüşmek dileği ile.Allaha emanet olunuz.SAYGILAR

  Yorum tarafından süleyman KARAKAYA | Mart 5, 2010 | Cevapla

 5. canım dayıcım ben ovaakçadan halanın kızı fatma dayıcım seni çok seviyorum.allahım sana çok uzun ömürler versin dayıcım. seni oğlumun mevlidinden sonra göremedik.bize geldiğin için sana çok çok teşekkür ederim.sen bizim gurur kaynağımızsın.yakında çağlayana geliceğini duydum çok sevindim işallah görüşürüz.yengeme selamlar allaha emanet ol

  Yorum tarafından fatma bölezek | Mayıs 1, 2010 | Cevapla

 6. Hocama hayranız.

  Yorum tarafından Hızır | Ağustos 16, 2010 | Cevapla

 7. allah seni başımızdan eksik etmesin allah senden razı olsun

  Yorum tarafından birol kutal | Ekim 7, 2010 | Cevapla

 8. Muhterem Hocam,
  Saygi ve hürmetlerimi arz ediyorum.Almanya DITIB Burgau Türk Islam Kültür Dernegi/Selimiye Camii Din Görevlisi olarak sizi Allah icin cok seviyorum.Allah CC sesinize eda ve sedaniza güc-kuvvet versin.Rabbim sizlere hayirli uzun ömürler ihsan etsin.Aslen Kuràn Kursu Ögreticisi bir meslektasiniz olarak sesinizi koruma adina özel bir beslenme tarziniz var midir?Dogrusu bunu cok merak ediyorum.Mail adresime bildirirseniz memnun olurum.Diyanet Sitesine atilan kiraat ve kaside örnekleriniz beni mest ediyor.Sanirim dinleyen ve biraz da manasina asina olan herkesi derinden etkiliyor.Diyanet aylik dergiveya internet sitesinde hatiratinizi sevenlerinizle paylasacak misiniz?Tesekkür eder tekrar saygi sevgi ve hürmetlerimi arz ediyorum.Bu siteyi hazirlayan kardesimize de teskkür ediyorum.
  Allah’a emanet olun.

  Yorum tarafından Hamdi ÖZ | Ekim 10, 2010 | Cevapla

 9. Merhaba Hocam ben Aydın,
  Manisada 28 aralık 2010 akşamı program yaptınız bende ordaydım elinizi öpmek için sahneye atladığımda sizi kaybettim…
  sizi mutlaka görmek ve o mübarek elinizi öpmek istiyorum hocam..
  sizi sürekli programlarda dinliyor ve çok etkileniyorum..
  Allah sizi başımızdan eksik etmesin ve allah size uzun ömürler versin

  Yorum tarafından aydın | Aralık 31, 2010 | Cevapla

 10. sayğıya değer hocam ben murat ist dan öncelikle sizin okuyup ilim irfan sahibi olmanıza vesile olan annenizden ALLAH cc binlercekez razı olsun.sesiniz cok güzel ve cezbedici bir özellige sahip.sizinle oturup muhabbeti aşk etmek isterdim inşaallah istanbula geldiğinizde görüşürüz.sayyı ve sevgilerimle.ALLAH cc sizi ve sevdiklerinizi korusun.

  Yorum tarafından murat | Ocak 3, 2011 | Cevapla

 11. sayın hocam ben burak.Sesim sizin kadar güzel olmasada beğeniyorlar.Sizin gibi sesimi kullanmak istiyorum.Bana yardımcı olursanız benim için iyi olcak.

  Yorum tarafından burak | Mayıs 14, 2011 | Cevapla

 12. Hocam allah razı olsun sizden allah o güzel sesiniz gibi bizlere de bahseder inşallah. Sizin le tanışmak mümkün mu acaba.

  Yorum tarafından Enes Ünlü | Ağustos 8, 2011 | Cevapla

 13. Sevgili Hocam seni dinlerken aldığım hazzı anlatmam mümkün değil.Allah hizmetini daim etsin.”Hele vurulup tertemiz” şiirini dinlerken ağlayarak titriyorum.O ne lahuti sestir,Rabbim ömrünü uzun hizmetini daim etsin.Cennetini cemalini versin.Bize de şefaatçı kılsın İnşaallah.

  Yorum tarafından Hasan Eryiğit | Ağustos 10, 2011 | Cevapla

 14. sevgili hocam bende karamandan ahmet bende sizin o mübarek sesinizi hergün dinliyorum okadar huzur ve mutlu oluyorum ki sizin sesiniz adeta ruhumu dinlendiriyor ve huzur veriyor..Allahyar ve yardımcınız olsun sizleri basımızdan eksik etmesin..

  Yorum tarafından Ahmet sami hebebci | Ekim 29, 2011 | Cevapla

 15. Böyle terbiyeli bariton-tenor bir ses sayin Hocamiz Ismail Cosar dan baska bir kimsede yok zannederim. Ayni zamanda 30 yildir dinlerim ve böyle profesyonel bir yorum daha duymadim. Allah uzun ömür versin ve sesine zarar gelmesin insaallah.

  Yorum tarafından Ahmet Günes | Aralık 2, 2011 | Cevapla

 16. Hocam sizi büyük bir aşk ile dinliyor ve seviyoruz sizin gibi insanlar zor yetişiyor Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin sesinize kuvvet Allah a emanet olun İnşaallah
  Bursadan İbrahim Gürpınar

  Yorum tarafından İbrahim Gürpınar | Şubat 25, 2012 | Cevapla

 17. Hocam Ben Ahmet Rifat Topoğlu Gebzenin Tavşanlı köyünden uzun zamandır görüşemiyoruz hocam sesinizi dinliyorum ALLAH selamet versin görüşmek umuduyla sevgi ve saygılarımla

  Yorum tarafından Ahmetrifat Topoğlu | Kasım 20, 2012 | Cevapla

 18. ben bayram genç hocamdan ALLAH razı olsun rabbim ismail.hoca gibi imamları başımızdan eksik etmesin amin.hocamızı pazar sabahı namazında tesbihat yasini şerif ve güzel ilahi ve sohbet dinleyebilirsiniz. pazar sabahı o güzel manevi havadan mahrum kalmayın Allahın rahmeti bereketi mafireti hepimizin üstüne olsun amin

  Yorum tarafından bayram genç | Ocak 23, 2013 | Cevapla

 19. ALLAH C.C. EZANI BİR DAHA BU TOPRAKLARDAN KALDIRTMASIN İNŞAALLAH..

  Yorum tarafından ORHAN | Haziran 2, 2013 | Cevapla

 20. Bugün ilk kez hocam ile birlikte ikindi namazı kılma şerefine nail oldum. Kendisinden Allah razı olsun. Ömrü beteketli ve uzun olsun. 22.12.2013 15:30

  Yorum tarafından Vatan sever | Aralık 22, 2013 | Cevapla

 21. hocam ben sizi dinliyemiyorum.ağlamaktan gözlerim şişti.rabbim size sağlıklı ömürler versin. allahımın özel gönderdiği ses trt müzikte dinledim. sık sık çıkın bizleri bu sesten mahrum etmeyin.hörmetler ederim.güzel nurum hep sizinle olsun

  Yorum tarafından kudret | Kasım 2, 2014 | Cevapla

 22. MUHTEREM HOCAMIZIN SESİ MUHTEŞEM.KENDİSİNE CENABI ALLAHTAN UZUN ÖMÜR DİLER BİZLERE O MUHTEŞEM SESİNDEN YENİ ESERLER LUTFETMESİNİ BEKLİYORUZ.

  Yorum tarafından SELÇUK AKBULUT | Nisan 11, 2015 | Cevapla

 23. Kadir-i Hakim olan Allah (C.C.) sesinize kuvvet-u kudret ihsan eylesin hocam. Ezanlarınızı büyük bir huşu içinde dinliyor ve dahi mest oluyorum. Allah (C.C.) razı olsun, ömrünüze ve hizmetinize bereket ihsan eylesin. Amin.

  Yorum tarafından Veysel Özdoğan | Mart 20, 2016 | Cevapla

  • Hangi kanalda okunduğunu yazarsanız çok sevinirim

   Yorum tarafından Tahir Okun | Haziran 13, 2016 | Cevapla

 24. Sayın Hoca’yı; 18 mart 2016 günü, TRT Ef’emde, tesadüfen denk gelip dinledim. Hatta; arabayı park ettiğimde, okuduğu kaside bitmemişti, bitene kadar; kim bu güzel ses diye bekledim. Müzik, sanat müziği ile; amatörce ilgileniyorum. Böyle, keyifli; ender ses’i keşfetmede geç kalmışım. Hoca’nın CD’si varmı, satılıyormu? Teşekkürler şimdiden….

  Yorum tarafından hayri çabuk | Mart 20, 2016 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: