VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Abd ve İran Yeniden Görüşecek


İran’ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Kazimi, ABD ile bugün yapılan görüşmenin ardından, tarafların bir aydan önce yeniden bir araya geleceğini söyledi. ABD ile İran arasında Bağdat’ta bugün yaklaşık 27 yıl aradan sonra yapılan ilk doğrudan görüşmenin ardından, iki ülke büyükelçileri açıklamalarda bulundu.

Irak’ta güvenlik konusunun ele alındığı bildirilen, dört saat süren büyükelçiler düzeyindeki görüşmenin ardından ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, İran ile Irak’a yönelik politika konusunda genelde anlaştıklarını, ancak İran’ın militanlara desteğinin sona ermesinde ısrar ettiklerini söyledi.

İran Büyükelçisi Kazimi ise ABD tarafına, ‘yeni bir askeri ve güvenlik yapısı’ oluşturulması için Irak ordusu ve polisini eğitmeye ve teçhizat sağlamaya hazır olduklarını bildirdiğini söyledi. Teklifleri hakkında ayrıntı vermeyen Kazimi, ABD tarafından nasıl bir yanıt aldığını da belirtmedi.

Kazimi, ikinci bir ABD-İran görüşmesinin planlanıp planlanmadığı yönündeki soruya, ”Gelecek toplantı bir aydan önce Irak’ta yapılacak” yanıtını verdi.

İran Büyükelçisi, Irak devlet televizyonuna yaptığı açıklamada da, ABD ile Irak konusunda yapılan görüşmede ‘olumlu’ adımlar gördüklerini söyledi. Bazı sorunların gündeme getirildiğini, üzerinde konuşulduğunu ve bunun olumlu bir adım olduğunu ifade eden Kazimi, siyasi alanda iki tarafın Irak hükümetini destekleme ve güçlendirme konusunda anlaştığını, bunun da ikinci olumlu adım olduğunu kaydetti.

Mayıs 28, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Dünya, Diğer, Genel, Iran, Son Dakika, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: