VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Meclis’te Filistin yüzünden tartışma


TBMM Genel Kurulu’nda Lübnan’da BM Geçici Görev Gücü bünyesindeki Türk askerinin görev süresi görüşmelerinde milletvekilleri arasında ‘Kuvvacı tartışması yaşandı.

TBMM Genel Kurulunda, Lübnan’da BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) bünyesindeki Türk askerlerinin görev süresinin 1 yıl uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresinin görüşmeleri sırasında, AK Parti’li Erol Cebeci’nin, ”Filistin meselesini hiçbir CHP’li, ömrü boyunca hissetmemiştir” sözleri, sert tartışmalara neden oldu. Anavatan Partisi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, AK Parti Sakarya Milletvekili Cebeci’nin konuşması sırasında kendisine sataştığını ifade ederek söz aldı. Kötü sözün sahibine ait olduğunu belirten Özdoğan, ”Cebeci, benim partimin Grup Başkanvekilini kınadı.

Ben kendisini kınamaya değer bulmuyorum, çünkü kınamaya değer vasfı yok. Ayrıca, her gün aynaya bakıyorum. Erzurumlu olarak Türk erkeğini temsil ediyorum ama o kimi temsil ediyor? Jüri karşısına çıkalım, hangimizin Türk erkeğini temsil ettiğine jüri karar versin” dedi. Bunun üzerine söz alan AK Parti’li Cebeci, Özdoğan’a ”Aynaya her gün bakıyorsun ama zor bir iş yapıyorsun” karşılığını verdi.
-”KEMAL DERVİŞ’İ ÇOK İYİ HATIRLARLAR”-

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç’un, kendisi hakkındaki sözlerine de yanıt veren Cebeci, TBMM’nin onurlu bir üyesi olduğunu belirterek, ”Bunu Haluk Koç kabul etse de etmese de işine gelmese de… Ben yurtdışında ders verdim. Bu, bir suçsa Sayın Kemal Derviş’i çok iyi hatırlarlar” diye konuştu. Koç’un, ”Türk askerlerinin Lübnan’a İsrail askerlerinin çıkarlarını korumak için gittiği” yönündeki sözlerini de eleştiren Cebeci, Türk askerinin daha önce Bosna’ya da gittiğini hatırlattı.

Cebeci, ”O zaman biri, ‘Türk askerleri Bosna’ya Sırpların haklarını korumak için gitti’ derse ne diyeceksiniz. Orada yardım edilen Lübnan halkıdır. Zaten Filistin meselesini hiçbir CHP’li, ömrü boyunca hissetmemiştir” dedi. Konuşmasının ardından yerine oturan Cebeci’ye, CHP Antalya milletvekilleri Feridun Baloğlu ve Tuncay Ercenk ayağa kalkarak tepki gösterdi. Cebeci, CHP’lilere, ”Oturun yerinize” dedi.

CHP’li milletvekilleri, Cebeci’nin üzerine yürüdü. Bunun üzerine AK Parti’li milletvekilleri, Cebeci’yi çember içine alarak araya girdi. Tartışmanın büyümesi üzerine Başkanvekili İsmail Alptekin, Meclis İdare amirlerini göreve çağırarak birleşime ara verdi. Verilen arada da CHP ve AK Parti’li milletvekilleri arasında tartışma devam etti. TBMM İdare Amiri Burhan Kılıç, CHP’lilerin üzerine yürüyen AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan’ı, kolundan çekerek olay yerinden uzaklaştırdı. CHP sıralarına yakın oturan Erol Cebeci de arka sıralara götürüldü.

-KUVAYI MİLLİYE TARTIŞMASI-

Birleşimin yeniden açılması üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu, ne zaman Ortadoğu ile ilişkiler gündeme gelse karşılıklı suçlama ve sert tartışmalar yaşandığını belirtti. Başbakan Erdoğan’ın, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eşbaşkanı olduğunu ifade ettiğini savunan Kumkumoğlu, ”Bu konuyla ilgili Meclisin hiçbir bilgisi yok. Tartışmalar bundan çıkıyor” dedi.

Kumkumoğlu’nun, ”CHP’yi Kuvayı Milliye hareketinin temsilcileri kurmuştur” sözlerinin ardından Alptekin, konunun anlaşıldığını belirterek, mikrofonu kapattı. Yerinden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa ise hiç kimsenin, ”kimsenin bir konuyu ne kadar sevdiğini, ne kadar sevmediğini ölçme gibi bir hakkı bulunmadığını” söyledi. Türk milletinin bütün fertlerinin Filistin konusunda hassas olduğunu belirten Fatsa, ”Sayın Başbakanımız da Büyük Ortadoğu Projesi’nin değil, Medeniyetler İttifakı’nın eşbaşkanıdır. Lütfen doğruyu söyleyin, doğru şeyleri ifade edin.

AK Partili, CHP’li olabilir, başka partili olabilir. Kuvayı Milliye’de onurla görev yapmış büyüklerimiz var. Kuvayı Milliye, kimsenin tekelinde değil” dedi. TBMM Genel Kurulunda daha sonra, okullarda şiddeti araştırma komisyonunun hazırladığı raporun görüşülmesine geçildi

AA

Mayıs 29, 2007 - Posted by | Diğer, Filistin, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, TBMM, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: