VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Bardakoğlu’ndan özeleştiri ve övgü


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, din görevlilerinin altyapı eksikliğine dikkat çekti ve din görevlilerinin toplumun görünmeyen kahramanları olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Pendik Haseki Eğitim Merkezi’nde yapılan Tashih-i Huruf kursunun 2. dönem kursiyerlerinin mezuniyet töreni yapıldı. Törene Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağırıcı, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, Pendik Kaymakamı M. Haluk Saygı’nın yanı sıra ilçe müftüleri, Anadolu’nun 38 ilinden 39 kursiyer, kursiyerlerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÖREVİNİZ ALLAH’IN DİNİNİ ANLATMAKTIR

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve kursiyerlerden Davut Kızılkaya’nın okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Kayapınar, “Kuran-ı Kerim’in usulüne göre okunmasında bazı imamlarımızın bile pek çok sorunları bulunduğunu ve kursu düzenleme amaçlarının bunları ortadan kaldırmak olduğunu” söyledi. Kayapınar, merkezlerinde 38 ilden 39 kursiyerin ders gördüğünü ve Kuran-ı Kerim’i muntazam bir şekilde okuyabilir hale geldiğini hitabet ve dini bilgiler gibi konulardaki açıklarının kapatıldığını kaydetti. Müdür Kayapınar, kursiyerlere “Sizin göreviniz Allah’ın dinini anlatmaktır. Çok okumalısınız, sürekli okumalısınız” diye seslendi.

KUR’AN-I KERİM EN GÜZEL ŞEKİLDE OKUNMALIDIR

Kursiyerleri temsilen konuşan Osman Çelik de hocalarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Kuran-ı Kerim en güzel şekilde okunmalı, duyulmalı ve anlaşılmalıdır” dedi. Daha sonra konuşan eğitim merkezi hocalarından Mehmet Ali Sarı kursiyer gençlere “Öğrendiklerinizi yeterli görmeyin, çok çalışın. Muhitinizde model insan olun, örnek alınan insan olun” tavsiyesinde bulundu.

ALT YAPI EKSİKLİKLERİ VAR

Mezuniyet töreninde daha sonra kürsüye gelen İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağırıcı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son yıllarda bilgi temelli bir çalışma başlattığını, ama fiziki alt yapı olarak bir çok eksikliklerinin bulunduğunu, bunları aşmak için çabalarının süreceğini kaydetti.

KUR’AN’A HİZMET EDENLER AZİZ İNSANLARDIR

Son olarak kürsüye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu geldi. Bardakoğlu, Kur’an-ı Kerim’i güzel okumanın bir binanın taç kapısına benzediğini, o ne kadar güzelse binanı içinin de o kadar güzel olacağını söyledi. Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ümmet olarak biz bu kapıyı her zaman güzel hale getirmişiz. Kur’an’a hizmet edenler aziz insanlardır. Eğitim konusuna önem vermemiz de bu yüzdendir. Bu toplumun önünde olmalıyız. Altyapı olarak zayıf durumdayız ama bunları iyi hale getireceğiz. Tarih boyunca din hizmetlerinde fetret dönemi yaşanmamıştır. Şartlar ne olursa olsun eğitim bayrağı hiç yere düşmemiştir. Din görevlileri bu toplumun görünmeyen kahramanlarıdır” Programın sonunda kursiyerlerin mezuniyet belgeleri verilirken duygulu anlar yaşandı. Hocalarının ellerini hürmetle öpen kursiyerler oldukça heyecanlıydılar.

BARDAKOĞLU AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINDI

Bu arada tören çıkışı Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’na, kartel gazetelerinin Bağcılar Lisesi’nde öğrencilerin namaz kılmalarıyla ilgili yayınladığı görüntüleri sorduğumuzda açıklama yapmaktan çekindi. Bardakoğlu, “Güncel meseleleri konuşmak istemiyorum” diyerek konuyla ilgili yorum yapmadı.

Haziran 1, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: