VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Kimdir bu Bilderbergçiler?


Bilderberg İstanbul’da toplanıyor. Herkes onların kim olduğunu ve ne konuşulacağını merak ediyor. Yeni Şafak yazarı Fehmi Koru Bilderberg’i, kim olduklarını ve ne konuşulduğunu anlattı Bilderberg 1954’ten beri her yıl dünyanın başka bir yerinde toplanıyor. Bilderbergçi dediğimizde aslında iki gruptan bahsetmek mümkün. Bir çekirdek grup var bir de sürekli değişen misafir grubu. Çekirdek grup 50-60 kişiden oluşuyor. Bunlar arasında işadamı, banker, sanayici, uluslararası kuruluş temsilcileri, medya patronları ve gazeteciler var. Bu grup, dünyanın gittiği istikameti öngörerek, buna uygun bir gündemle belirlenen konuları ele alıyorlar.

Ya ikinci grup?

İkinci grupta her yıl değişen ve kendi sayılarında konularında yani 60 kadar uzman ve etkilemek istedikleri insanları da çağırıyorlar. Ben geçen yıl katıldığımda bu grup içindeydim. Ve bu gruptakiler sürekli olarak değişiyor.

Bilderberg söylendiği kadar etkili mi?

Evet etkili. Dünyanın son 50 yılına damgasını vuran kürelleşme bunların eseri. Küreselleşme ve bu sürecin nasıl işleyeceği konusunda etkili olmuştur Bilderberg. Bunlar esas olarak ABD ve Avrupa’nın işbirliğinden yanadırlar ve bu iki coğrafyanın ortak çıkarları olduğuna inanıyorlar. Küreselleşmeyi önemsiyorlar ve esas projeleri bu. Bu sürecin önünde engel olrak gördükleri güçleri ortadan kaldırmak, dönüştürmek gibi bir çok şeyi yapıyorlar ve yaptılar.

Peki ya Çin, Rusya, Hindistan’da bu işbirliği alanı içinde mi?

Tabii. Son yıllarda bu ülkeler Bilderberg için yükselen yıldızlar. Bunlarla çatışma yerine işbirliği yapılmasından yanadırlar. Bu işbirliğini savunan projeler üzerine konuşuyorlar. Yine Avrupa özel ilgi alanları. Geçtiğimiz yıl benim katıldığım toplantıda İtalya üzerinde durdular. İşbirliği projeleri konusunda, sorun olarak ortada olan ülke ve bölgelerde ilgi alanları içerisindedir. İran, Irak, Filistin sürekli ilgilendikleri bölgeler. Son 4-5 yıldır sürekli bu ülkeleri konuştular ve bu yılki toplantıda da konuşacaklardır.

Bu yıl ne konuşulacak?

Muhtemelen aynı gündem olacaktır. İran, Irak, Filistin, Çin, Rusya, enerji konuları konuşulacaktır. Ama ben Irak’ın özel olarak konuşulacağını düşünüyorum. Çünkü ABD’nin oradan çekilmesi söz konusu, dolayısıyla orayla özel ilgileneceklerdir. Bunun anlamı bölgenin geleceğine ilişkin bazı gelişmelerin olacağıdır. Ayrıca toplantı Türkiye’de olduğu için, Türkiye de konuşulacaktır.

Toplantı bir proje üzerinde mi yoksa konu başlıkları halinde mi oluyor?

Proje yok. Sadece insanlar bu konular hakkında konuşuyorlar. Ama şunu söylemek lazım, benim geçen yıl katıldığım toplantıda özel bir proje üzerinde konuşulmadı ama Bilderberg’in çekirdek kadrosu, başka yerde toplanıp bir proje üzerinde konuşuyorlarsa onu bilmiyorum. Toplantılar Ali Babacan’ın deyimiyle düzeyli bir beyin fırtınası şeklinde oluyor. Hem konuşulanlar hem de katılımcılar hem pozisyonları hem de imkanları itibariyle zengin olunca etkileri de büyük oluyor.

Konuşulanların uygulanması …

Katılımcılar arasında siyasilerde olunca, konuşulanların uygulanması içinde uygun koşullanmalarda mümkün oluyor. Bunu şöyle değerlendirelim. Bir siyasi lider bu toplantıya katıldığında burada edindiği vizyonu kendi politikası olarak uygulamak pekala isteyebilir. Ki siyasal etkileme böyle oluyor.

Türk heyeti Bilderberg’in en kalabalık gruplarından

Gizlilik azalıyor mu?

Hayır dünya genelinde azaldığını söylemek mümkün değil. Ama bu konuda Türkiye bir istisna. Başka ülkelerde Bilderberg neredeyse hiç konuşulmaz ve yazılmaz. Bunda belki de katılımcıların tekrar davet edilme heves ve beklentisi etkili olabilir.

Ama bizde son yıllarda açıkça konuşuluyor. Katılımcılar çok rahat orada ne olduğunu medya ile paylaşıyorlar. Ve bunun önünde bir engel de yok. Bu konuda tek istisna şu galiba; kimin söylediğini açıklamadığınız sürece, ne konuşulduğunu konuşmak serbest. Mesela bizde Ali Babacan konuştu, Mehmet Ali Bayar konuştu, Cüneyt Ülsever yazdı, ben geçen yıl katıldıktan sonra yazdım mesela.

Türkiye’den bu yıl katılım nasıl?

İzlediğim kadarıyla Türkiye Bilderbergçiler için önemli bir ülke. Ve her yıl katılımcılar içinde en kalabalık delegasyonla katılım gösteren ülkelerden birisi Türkiye. Ve Türkiye’den toplantıya katılanlar, bulundukları pozisyonlardan yukarılara da çıktılar. İstisnaları olsa da.

Son olarak da bu yıl hangi otelde olacağı biraz sorun oldu galiba.

Toplantı Klasis Otel’de olacak sanıyorum. Erken gelenler Ritz Carlton’da konaklıyorlar ama toplantı Klasis Otel’de olacak sanıyorum.

Haziran 1, 2007 - Posted by | Araştırma, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: