VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Times’ın ilginç Hayrünisa Gül tarifi


ingiliz Times gazetesi, Hayrünisa Gül’ün evine misafir oldu: “Bu hayat dolu ve sempatik bayanın Türkiye’deki siyasi fırtınanın kalbinde olduğuna inanmak çok zor!”

Dışişleri Bakanlığı konutunda Hayrünisa Gül’ü ziyaret eden Times gazetesi muhabirleri, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün eşinin kendilerine çay ve Türk tatlıları ikram ettiğini yazdı.

Sürekli gülümsediği belirtilen Hayrünisa Gül’ün, çocukları, bahçesi, engellilere yapılan yardımlar gibi pek çok konuda konuştuğu kaydedilen haberde, Gül’ün sadece “başını kapatan, çiçek desenli ve son derece tartışmalı ipek parçası” hakkında konuşmadığı ifade edildi.

“Bu hayat dolu ve sempatik bayanın Türkiye’deki siyasi fırtınanın kalbinde olduğuna inanmak çok zor” ifadelerinin yer aldığı haberde, son dönemdeki gelişmelerin Türkiye’de ordu ve hükümeti karşı karşıyla getirdiği, laiklerle dindarların arasını açtığını, bir milyon eylemciyi sokaklara döktüğünü ve ülkeyi aslında kimin yönettiğini göstermek için erken seçimlere gidilmesine neden oldu vurgulandı.

42 yaşındaki Hayrünisa Gül’ün başörtüsünün “sıkı laikler” için hoş bir ipek kumaş değil büyük bir kırmızı bez parçası olduğu ifade edilen haberde, laikler için başörtüsünün Çankaya Köşkü’ne çıkmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Gizli bir ajandaları olup olmadığı sorusuna Hayrünisa Gül’ün gülüp “hala arıyorum” şeklinde espriyle yanıt verdiği ifade edilen haberde, Gül’ün başörtüsü hakkında “Tamamen kendi tercihlerim olarak gördüğüm bir konuda ön yargılarla karşılaşmak beni gerçekten üzüyor” dediği aktarıldı.

“HAYRÜNİSA GÜL İSLAM’IN HOŞGÖRÜLÜ YÜZÜNÜ YAŞIYOR”

Haberde, günde beş vakit namaz kılan, başörtüsü taktığından üniversiteye gidemediği için Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüren Hayrünisa Gül’ün tartışmasız bir dindar olduğu belirtildi. Times gazetesi ancak Hayrünisa Gül’ün Taliban üyesi gibi değil, modern, Batı görüşlü bir kadın olduğunu ve İslam’ın hoşgörülü yanını gösterdiğini yazdı.

Haberde Gül’ün erkek bir muhabirle konuşmaktan ve elini sıkmaktan mutlu olduğu ve ailesindeki bütün kadınların başörtüsü takmadığı da ifade edildi.

Times gazetesine, eşinin Cumhurbaşkanı olması halinde kendisinin yapacaklarını da anlatan Hayrünisa Gül, Türk kadınlarının eğitimi, kadınların siyasi ve yasal haklarından haberdar olmaları için çalışacağını söyledi.

ANKA

Reklamlar

Haziran 1, 2007 - Posted by | Diğer, Gazete, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: