VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Finalinden Muhteşem görüntüler Video Fotogaleri


5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının finali, İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Final töreni, İstiklal Marşı’nın okunması ve 100 ülkeden öğrencilerin katılımıyla oluşturulan Dünya Barış Korosunun söylediği şarkılarla başladı. Törende, şarkı ve şiir yarışmasında finale kalan öğrenciler performanslarını canlı olarak sergiledi.


YURT DIŞINDAN GELEN ÖĞRENCİLER HALK OYUNLARIMIZI USTALIKLA SERGİLEDİLER

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucu, şarkı yarışmasında Makedonya’dan Havsa Mula, şiir yarışmasında ise Kırgızistan’dan Ajda Rüsbekkızı birinci oldu. Birincilere altın madalyalarını, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik taktı.

Bakan Çelik, yaptığı konuşmada, dünyanın dört bir yanından 550 öğrencinin Türkiye’ye gelmesinin çok anlamlı olduğunu belirterek, ”Eğer bayrağımızı bu 100 ülkeye taşıyan, Türkiyemizin ve Türk insanımızın güzelliklerini bu ülkelere taşıyan eğitimci meslektaşlarım olmasaydı, bu çocuklar burada olamayacaktı” diye konuştu.

Organizasyona katkı veren sevil toplum kuruluşlarını da kutlayan Çelik, bundan sonra da bu organizasyonun büyük bir coşku ve heyecanla devam etmesi dileğinde bulundu.

Yarışmaya katılan çocukların ülkelerine Türkiye’den sevgi ve selam götürmelerini de isteyen Çelik, ”Sevgi diline adanmış, hoşgörüye, toleransa ve barışa adanmış hayatlar vardır bu işin içinde. Bu hayatlar, bu aşk, bu sevda oldukça bu güzellikler devam edecektir” dedi.

Törende temel, orta ve ileri seviye Türkçe yarışmalarında ödül alan konuk öğrencilere madalyalarını, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve İstanbul Valisi Muammer Güler verdi.

Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına verilen ana dilde en iyi şarkı ve en iyi şiir ödüllerini sunan eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bu çocukların sadece Türkiye ile kendi ülkeleri arasında değil, tüm dünya devletleri arasında bir köprü kurduklarını vurguladı.

Aynı kategoride ödül verenlerden Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz da ”Gerçek Kültür Ataşeleri” olarak nitelendirdiği yarışmacı öğrencilere teşekkür etti.

Yılmaz, ”Burada 72 milletten kardeşimizi dinlediniz. Birini diğerinden ayırabilmek mümkün mü? Bazıları bugün ‘büyük değiliz’ diyorsa da aslımız budur” dedi.

Törenin başında Tertip Heyeti adına konuşan Başkan Prof. Dr. Mehmet Sağlam da Türkçe Olimpiyatlarını düzenlemekteki amaçlarının, Türkçe’yi dünyada sevgi, hoşgörü ve uzlaşma dili haline getirmek ve kültürler arasında işbirliğini gerçekleştirmek olduğunu anlattı.

Törende, Moğolistan’da öğretmenlik yaparken trafik kazası sonucu vefat eden Adem Tatlı adına, eşi Ayşe ve oğlu Ömer Faruk Tatlı’ya ödülleri, TBMM Başkanı Arınç’ın eşi Münevver Arınç tarafından sunuldu.

TBMM Başkanı Arınç’ın, en yüksek puan alan yarışmacılara Türk dilini teşvik için TBMM Özel Ödülü verdiği törende, bu yıl verilmeye başlanan Atatürk Türk Dili Ödülüne, Türkmenistan’ın merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ve Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev değer görüldü.

Türk Dili Özel Ödüllerinden; Ali Şir Nevai Ödülü TDK Başkanı Prof. Dr. Haluk Şükrü Akalın ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Fidan’a, Gaspıralı İsmail Ödülü Prof. Kemal Karpat’a, Karamanoğlu Mehmet Bey Ödülü ise İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na sunuldu.

Dünyanın çeşitli yerlerinden yarışmacı öğrencilerin, Türkiye’nin değişik yörelerinden halk oyunları sergiledikleri ve yaklaşık 5 saat süren ödül töreni, Dünya Barış Korosunun ”Bütün Dünya Kardeş Olsa” şarkısını söylemesiyle sona erdi.

Heyecanlı olanlar öğrenciler değildi

Türkçe Olimpiyatı finali öncesinde heyecanlı olanlar sadece yarışmacı öğrenciler değildi.
 
Olimpiyatlar’da ünlüler geçidi-Video

Muhteşem görüntülere sahne olan İstanbul Gösteri Merkezi’nin çok önemli konukları vardı.
Arınç’tan duygu yüklü konuşma

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın final ve ödül töreni programına katılan TBMM Başkanı Bülent
 
İşte 5. Türkçe olimpiyatı finali-Video

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı muhteşem görüntülerle sona erdi.
Reklamlar

Haziran 2, 2007 - Posted by | Diğer, Fotoğraf, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Medyatik, Multimedia, Türkçe, Türkce Klipler, Televizyon, Video

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: