VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

5.Uluslararası Türkçe olimpiyatlarında ‘Önden giden atlılar’ gözleri yaşarttı -Video Haber


Türkçe’nin 100 akları töreninde duygu seli. Moğolistan’da vefat eden eğitim gönüllüsü Adem Tatlı’nın eşi ve oğluna ödül takdimi öncesindeki şiir salonu gözyaşlarına boğdu.

Türkçe’nin 100 akları töreninde duygu dolu anlar yaşandı. Moğolistan’da vefat eden eğitim gönüllüsü Adem Tatlı’nın eşi ve oğluna ödül takdimi öncesinde Moğol öğrencinin seslendirildiği ‘Önden giden atlılar’ şiiri tüm salonu gözyaşlarına boğdu.

Ödül taktimini yapan TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın eşi Münevver Arınç; ‘töm törenin en hüzünlü ödülü bana nasip oldu, Adem beyi Allah cennetine kavuştursun dedi.’

Programın sunucusu İlker Gültekin de gözlaşlarını tutamadı.

100 Ülkeden 550 öğrencinin yarıştığı ve 24 Mayıs’ta başlayan olimpiyat heyecanı muhteşem bir final gösterisi ile devam ediyor.

ARINÇ: 1 SENEDİR BU GÜNÜ BEKLİYORUM

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın final ve ödül töreni programına katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkçe olimpiyatları için 100 ülkeden 500’ün üzerinde öğrencinin Türkiye’de olduğunu belirterek, eşi ile birlikte 1 senedir bu günü beklediklerini dile getirdi.

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın İstanbul Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen final programı için gelen siyaset ve sanat dünyasının isimleri, Türkçe Olimpiyatları’nı değerlendirdi. Yarışmalarda juri görevinde bulunan sanatçılar, olimpiyatların Türkiye’nin son yıllardaki en önemli projesi olduğunu ifade ederken, siyaset dünyası ise olimpiyatların Türkiye’nin geçmişten gelen tarihi misyonu açısından önemini dile getirdi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan TBMM Başkanı Bülent Arınç, olimpiyatların bu yıl 5. sinin düzenlendiğini hatırlatarak, “İnşallah bundan sonra da devam edecek.” dedi. Final günün çok özel ve güzel bir gün olduğunu aktaran Arınç, bütün dünyanın gözünün bu gün Türkiye’de olduğunu ifade etti. Eşi ile birlikte gelen Arınç, “Büyük bir heyecan içinde eşimle beraber bir yılı özlemle bekledik. inşallah çok güzel bir gün olacak.” ifadelerini kullandı.

– HÜSEYİN ÇELİK :”OLİMPİYATLAR TÜRKİYE’NİN TARİHİ MİSYONUNA YAKIŞIR BİR ETKİNLİK” –
Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, 100 ülkeden öğrencinin Türkiye’ye gelmesinden çok, Türkiye’nin 100 ülkeye ulaşmasının daha önemli olduğunu dile getirdi. Çelik, “Ben dünyanın 100 ülkesinden 500 öğrencinin gelecek olmasını fazla önemsemiyorum. Dünyanın 100 ülkesine bizim ulaşmamızı önemsiyorum. Bu önemli. Türkiye’nin kendi tarihi misyonuna yakışır bir atraksyon üzerinde olması önemli olan bence.” şeklinde konuştu.

SEMRA ÖZAL: “TURGUT ÖZAL GÖRSE MUTLU OLURDU”-

Türkçe olimpiyatlarında juri olan sanatçılar da olimpiyatların Türkiye’nin son yıllarda yaptığı en önemli organizasyonların başında geldiğini söyledi. Olimpiyatları izlemek için İstanbul Gösteri Merkezi’ne gelen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Ozal’ın eşi Semra Özal, Türkçe Olimpiyatları’nın finalinde büyük başarılara imza atmış kişilerin ödüllendirileceğini belirtti. Özal, bir basın mensubunun “Özal görseydi bu günleri neler hissederdi?” şeklindeki sorusuna, “Mutlaka çok mutlu olurdu” cevabını verdi.

– CAHİT BERKAY: “BU ÖĞRENCİLER BOZUK TÜRKÇE’Lİ POP SANATÇILINA ÖRNEK OLACAK”-

Türkçe Olimpiyatları’nın kendisini çok etkilediğini dile getiren ünlü müzisyen Cahit Berkay, yabancı öğrencilerin gösterilerini televizyondan izlediğini ve çok etkilendiğini söyledi. Pop sanatçılarının kullandığı kötü Türkçe’yi eleştiren Berkay, “Buradaki öğrenciler bozuk Türkçeli bir çok pop sanatçısına örnek olacaktır.” diye konuştu.

HÜSEYİN ÇELİK, TÜRKÇE OLİMPİYATLARI İÇİN İSTANBUL’A GELDİ

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkçe Olimpiyatlarını izlemek üzere İstanbul’a geldi. Türk Hava yolları’na (THY) ait tarifeli uçakla İstanbul’a gelen Çelik’i VİP Salonu’nda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve kalabalık bir eğitimci grubu karşıladı.

Uluslararası Dil Öğretimi Derneği tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları final yarışması bu akşam İstanbul Gösteri Merkezi’nde yapılacak.
Yarışmayı izlemek üzere beraberinde kalabalık bir grupla İstanbul’a gelen Milli Eğitim Hüseyin Çelik, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve Türkçe Olimpiyatları organizasyon yetkilileri tarafından karşılandı.

Bakan Çelik VİP salonundan ayrılmadan önce kendinse Bağcılar Lisesi’nde namaz kılınması ilgili sorulan bir soruya, “Konu ile ilgili yazılı açıklama yaptık.”diyerek kısa bir cevap verdi. Bakan Çelik daha sonra beraberindeki kalabalıkla birlikte havalimanından ayrıldı.


Haziran 2, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Müzik, Multimedia, Son Dakika, Türkçe, Turkiye, Video, şiir

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: