VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Avrupa, namaz polemiğini anlamıyor


Anadolu insanının namaz hassasiyetini hiçe sayan yayınlara Avrupa’dan da tepki geldi. İsveçliler, müslüman bir ülkede bunun sorun edilmesine bir anlam veremiyor.

İsveç’in önemli sol partilerinden ve önceki hükümetin ortaklarından Yeşiller Partisi lideri Maria Wetterstrand, İsveç’teki okullarda serbestçe ibadet edilebileceğine de değinerek Müslüman bir ülke Türkiye’de bunun problem edilmesine bir anlam veremediğini söyledi.

Wetterstrand, “Eğitimlerini engellemediği sürece bir öğrenci bir odaya gidip namazını kılabilmeli, bizler için fark etmez. Tabii ki kılacaklar namazlarını.” dedi.

Beş yıldır İsveç meclisinde olduğunu ve şuan 33 yaşında olduğunu söyleyen Wetterstrand, bu zamana kadar yabancılar, göçmenler, ilticacılarla ilgilendiğini ve de çevrecilik alanında çalışmalarda bulunduğunu ve şuan da Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanlığını yürüttüğünü söyledi.

Partisinin genel felsefesini, “Bütün dünyanın refah, birbirine karşı sorumluluk duyarak, suya-havaya zarar vermeden yaşamasını sağlamak” olarak özetleyen Wetterstrand, “İnsanlar değişik değişik olabilir ama bir arada yaşayabilmek mümkün, hangi dinden ve kültürden olursa olsun” şeklinde konuştu.

GURBETÇİLER DE TÜRKİYE’DEKİ DURUMA ŞAŞIRDILAR

İstanbul Bağcılar’daki lisedeki kız öğrencilerin bir odada namaz kılmaların gizli kamera görüntülerinin yer alması, Türkiye içindeki insanları olduğu kadar, yurtdışındaki gurbetçiler tarafından da şaşkınlıkla karşılandı.

İsveç’te okuyan Türk kızları, İsveç’teki okullarda rahatça namaz kılınabileceğini belirterek “Türkiye’de niye olmasın” dedi. İsveç’te yaşayan Türk bayanlar, Türk medyasında yer alan “okulda namaz” haberlerini şaşkınlıkla izlediklerini belirtirken, İsveç’teki uygulamaları anlattı.

Reklamlar

Haziran 2, 2007 - Posted by | Askeriye, Avrupa, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Namaz, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: