VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Hangi partiye ne kadar para geldi?


Aday listelerinin teslimine 2 gün kala liderler seçme, adaylar seçilme telaşında. Adaylardan partilere 25 milyon YTL aktı. Hangi partiye kaç para geldi?

Milletvekili adaylarının liderler tarafından belirlendiği siyasi partilerde liste sıkıntısı, listelerin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilmesinden önceki son üç günde doruğa çıktı. Sağdaki birleşme, Anavatan ve DP teşkilatlarının aday listeleri konusundaki itirazlara takıldı.

Toplam 10 bine yakın aday adayının başvuruda bulunduğu partilerde adayları tek seçici konumundaki genel başkanlar belirleyecek. CHP’de altı ilde önseçim, AKP’de ise teşkilat içinde temayül yoklaması yapıldı. Ancak bu çalışmalar listelerin belirlenmesinde pek etkili olmayacak.

Anavatan lideri Erkan Mumcu’nun bugün yapılacak ve partinin DP’ye katılma kararı alacağı kongre öncesinde yaptığı “Birleşme ilkelerinin yerine getirilmediği” açıklaması, merkez sağdaki birleşmeye ciddi bir darbe indirdi.

Solda yapılacak seçim ittifakında da DSP’nin CHP’ye gönderdiği aday listesindeki isimler sorun yarattı. CHP, DSP’ye “Partinin kimliğini yansıtacak adaylar bekliyoruz” mesajı gönderdi. Abdüllatif Şener’in aday olmayacağını açıkladığı AKP’de ise milletvekilleri YSK’ya aday listelerinin sunulacağı gün olan 4 Haziran’ı bekliyor.

Pazartesi son gün

Aday listelerinin pazartesi günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya verilecek olması partilerdeki aday belirleme sürecine hız verilmesine neden oldu. Listelere son halini verecek olan liderler, aday sayısındaki fazlalık yüzünden zorlanırken, sağda ve solda liste sorununa birleşme sorunları eklendi.

Yaklaşık 3 bin 500 başvurunun yapıldığı AKP’de, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki bir komisyon liste hazırlama işini Erdoğan’ın evinde veya Başbakanlık konutunda sürdürüyor. Erdoğan’ın, yaptığı 30’a yakın yeni transfer, mevcut milletvekilleri arasında sıkıntı yaratıyor. Çok sayıda milletvekili listeye girememe endişesi yaşarken; kulislerde Erdoğan’ın 50 civarında milletvekilini listeye almayacağı konuşuluyor. AKP’de listelere son şeklini Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Gül’ün birlikte vermesi bekleniyor.

CHP lideri Deniz Baykal da listeler için evinde çalışıyor. Yaklaşık 2 bin başvurunun yapıldığı CHP’de de yeni isimler ve DSP’den gelecek adaylar nedeniyle liste sıkıntısı had safhada. Baykal, yakın çevresine sık sık ‘fedakârlık yapılması gerekir’ diyerek mevcut milletvekillerinin bir kısmının listelere alınmayabileceğinin mesajını veriyor.

‘DSP’nin adayları zayıf kaldı’

DSP lideri Zeki Sezer’in CHP’ye ilettiği aday listesi de bu cephede farklı bir tartışmayı gün yüzüne çıkardı. Sezer’in önerdiği bazı isimlere DSP içinden de “DSP ile bütünleşmedikleri, DSP’li olarak bilinmedikleri” gerekçesiyle itirazlar yükseldi. DSP’li bir yetkili bu sıkıntıyı, “DSP kamuoyunda bilinmeyen bu adaylarla kendini alt sıralara mahkûm etmiş oldu. Bilinmeyen isimler, örneğin CHP’nin bilinen, tanınmış Onur Öymen gibi isimlerinin üzerine nasıl konulur?” sözleriyle ifade etti. DSP’de, ayrıca Sezer de, adaylarla ilgili PM ve Başkanlık Divanı’nın görüşünü almadığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Baykal’ın Sezer’e “Verilen bazı isimler zayıf kalıyor. Ben DSP’li olarak bilinen, tanınan ağır toplardan aday bekliyordum” dediği öğrenildi.

MHP önlemi baştan aldı

Adaylık için 2 binin üzerinde başvurunun yapıldığı MHP’de, liste şekillenmesi için çalışmalar devam ediyor. MHP, aday adaylarını değerlendirerek, kamuoyunda tartışma yaratabilecek isimlere şimdiden ‘başvurularının kabul edilmediğini’ bir yazı ile bildirdi. MHP’de de yetkili kurullar 3-4 Haziran tarihinde toplanarak listeye son şeklini verecek.

Partilerin kasaları doldu

Aday adayı başvuru ücretleri ise parti kasalarını doldurdu. AKP aday adaylarından 2 bin, özürlülerden ise 500 YTL aldı. AKP kayıtlarda yaklaşık 8 milyon YTL topladı. CHP adaylardan 3 bin, kontenjan adaylarından da 5’er bin YTL topladı. Aday adayları seçilirse 3 bin, kontenjan adayları da seçilirse 5 bin YTL daha verecekler. CHP’nin kasasına yaklaşık 7 milyon YTL girdi. DYP’de erkek aday adayları 2 bin YTL, kadın aday adayları 500 YTL öderken, Anavatan’da erkek aday adayları 2 bin YTL ödeme yaptı. Kadınlardan ücret alınmadı. DYP yaklaşık, 4.5 milyon YTL, ANAVATAN ise yaklaşık 4 milyon YTL toplamış oldu. Aday adaylarından 500 YTL alan MHP’nin toplam geliri 1.3 milyon YTL oldu.

Radikal

Haziran 2, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: