VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Okulda namaz 30 yıldır serbest


MEB’in okulda ibadet etmek isteyen öğrencilerle ilgili 1977de ait bir genelgesinin olduğu ortaya çıktı. Buna göre, yöneticiler ibadet etmek isteyen öğrenciye yardım etmek zorunda.

Okulda namaz 30 yıldır serbestmiş

Bağcılar’daki bir lisenin bodrum katında öğrencilerin namaz kıldığı haberlerinin ardından, çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı: 30 yıldır okullarda isteyen öğrenci ibadetini yerine getirebilir ve okul yöneticileri de onlara yardım etmek zorundalar!

MESCİT AÇILABİLİR

Milli Eğitim Bakanlığı ibadet etmek isteyen öğrencilerle ilgili olarak 1997’de bir genelge yayınladı. Talim Terbiye Kurulu’nda 13 Aralık 1977 tarihinde karara bağlanan genelgeye göre okullarda okul yöneticileri ibadet etmek isteyen öğrencilere bu konuda yardımcı olmakla yükümlü. Süleyman Demirel başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe zamanında bütün valiliklere dönemin müsteşarı Abdurrahman Demirtaş imzasıyla gönderilen emirde şöyle deniyor: “Bazı öğrenci velileri bakanlığımıza zaman zaman yaptıkları müracaatlarında ibadet etmek isteyen çocukları için okul müdürlüklerince gereken kolaylıkların gösterilmesini talep etmektedirler. Bilindiği gibi din ve vicdan hürriyeti Anayasamızın 19. maddesi ile teminat altına alınmıştır. Bu itibarla bakanlığımıza bağlı okullarda ders saatleri dışında ibadetlerini yerine getirmek isteyen öğrencilere okul idarelerince mümkün olan kolaylıkların gösterilmesi gerekmektedir. Bilgi ve gereğini rica ederim.”

ANAYASA GÜVENCESİ

Bakanlığın Anayasa’ya atfen verdiği emir, 1982 yılındaki Anayasa’nın 24’üncü maddesi olarak aynen korunuyor. Okul yöneticileri Anayasa’nın 24’üncü maddesindeki din ve vicdan hürriyeti ile ilgili amir hükümler gereği okullarda mescit açabiliyor.

Bugün

Haziran 2, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Namaz, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: