VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İşte Masonların yeni Büyük Üstadı!


Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, yeni büyük üstadını seçti. ‘Konvan’ (genel kurul), geçen yıl yapılan ihraçların gölgesinde yapıldı. İşte yeni başkan:

Locadan ihraç edilen Kaya Paşakay’ın Asım Ak’in’e karşı desteklediği Evcilerli’nin büyük üstat seçilmesi için ihraçlara iade-i itibar yolunun açılacağı yorumu yapıldı.

Evcilerli’nin seçilmesiyle birlikte ihraç edilen 3 eski üst düzey masona iade-i itibar sağlanacağı bildiriliyor. Bir yıldır yolsuzluk, ihraç, istifa ve kavgalarla gündemden düşmeyen masonların Büyük Üstat Asım Ak’in’i yeniden göreve getirmemesi ‘Ak’in’in uygulamalarının tasvip edilmediği tescillendi’ şeklinde yorumlandı. Masonların İstanbul Sheraton Otel’de gerçekleştirdiği konvan 2 gün sürecek. Dünkü ilk oturumda büyük üstat seçimi yapıldı. Konvanda, tüm loca başkanları ve delegeler oy kullanıyor. En üst karar mercii olan konvanda, 550 civarında mason sandığa gidiyor. Dünkü seçimin ilk turunda 5 aday yarıştı. İşadamı Salih Evcilerli 200, öğretim üyesi Asım Ak’in 140, ceza avukatı Önder Öztürel 100, avukat Ahmet Erman 60, gazeteci Yaşar Aysev 40 oy aldı. Adaylardan hiçbiri salt çoğunluğu elde edemeyince en çok oyu alan 3 aday 2. turda yarıştı. 320 oy alan Evcilerli, 189 oy alan Ak’in’i geçerek büyük üstat seçildi.

14 bin civarında masonun yeni başkanı olan Evcilerli, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteriyor. Set Tekstil Ürünleri Pazarlama Limitet Şirketi’nin 3 ortağından biri. Diğer 2 ortağı Ahmet Turhan Ergüden ve Günal Güriç de mason. Evcilerli’nin seçilmesi, Paşakay’a yakın olan masonları sevindirdi. ‘Pek Saygıdeğer Üstat’ unvanına sahip olan üst düzey masonlar, “Kaya Bey döneminde başlayan değişim süreci kaldığı yerden devam edecektir. Masonluğun halka açılımı yönünde kararlar alınacaktır.” şeklinde değerlendiriyor. Yeni büyük üstadın, Paşakay’a iade-i itibarda bulunması yani ‘harici âlem’den tekrar masonluğa dahil etmesi de bekleniyor. Çeşitli üniversitelerde parlak bir akademik kariyere sahip olan ve adını açıklamak istemeyen bir başka mason da, “Locanın onurunu kurtaracaktır. Bir süredir çirkin ithamlar ve kavgalarla gündeme gelen masonluğun itibarını iade edecektir.” şeklinde ümitli konuşuyor.

Masonlar büyük üstadı ayrı, Büyük Görevliler Kurulu (yönetim kurulu)’nu ayrı seçiyor. Bugün, konvanın ikinci gününde kurul seçimi yapılacak. Kurul üyeleri, daha önce mart ayındaki genel kurulda ön seçimle belirlenen isimler arasından belirlenecek. İstanbul’dan 10, Ankara’dan 5, İzmir’den de 3 olmak üzere toplam 18 üye seçilecek. Bu arada görev dağılımı da belli olmaya başladı. Ön seçimlerde en fazla oyu olan Doç. Dr. Remzi Sanver’in, genel sekreterliğe getirildiği öğrenildi.

 

Haziran 3, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Masonlar, Siyonizm, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

2 Yorum »

  1. Yaşasin masonalr için cehennem!

    Yorum tarafından animason | Temmuz 10, 2007 | Cevapla

  2. Allah hepsinin kökünü kurutsun

    Yorum tarafından Ayyüzlü | Ağustos 4, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: