VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Prof. Dr. Eyice’nin ilginç vasiyeti


Dünyanın saygın bilim adamlarından Prof. Dr. Semavi Eyice, 1453 dergisinin kendisiyle yaptığı röportajda vasiyetini açıkladı. Bakın ünlü bilim adamımızın son isteği nedir?

Prof. Dr. Eyice'nin ilginç vasiyeti

Yalçın Bayer‘in köye yazısından bir kesitProf. Dr. Semavi Eyice, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt saygın bilim adamlarımızdan. 50 yılı aşkın akademik kariyere, yüzlerce esere imza atmış, Bizans tarihi konusunda Türkiye’de dengi yok ve dünyanın sayılı tarihçileri arasında.

Prof. Eyice yayın hayatına yeni atılan 1453 dergisine vasiyetini açıklamış ve “Cenazemi kesinlikle İstanbul Üniversitesi ve Edebiyat Fakültesine götürmeyin” demiş. Çünkü orada bulunan zevatlara kırgın. 12 Eylül darbesi ile sorgusuz sualsiz Türk Tarih Kurumu’ndaki görevinden azledilen, yaptığı bilimsel çalışmalar görmezden gelinen ünlü tarihçinin kırgınlığını gidermek için bu kurumun öğretim üyeleri henüz geç kalmış değiller. Benden söylemesi…

Prof. Eyice İstanbul’u yaşanmaz hale getiren politikalardan tutun da, Türkiye’de bilimi baltalayan zihniyete ve 12 Eylül darbecilerine kadar herkese kırgın. Yaşadığı trajik olayları sanat tarihçisi Gündegül Parlar hanıma açıklayan Prof. Semavi Eyice’nin hatıralarını okurken çok şaşıracaksınız ve ülkemizin hala neden bu durumda olduğunu daha iyi anlayacaksınız..

(Hürriyet)

Haziran 3, 2007 - Posted by | Önemli Kişiler, Bilim, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: