VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Tanrı savaşı kutsadı oyunu ABD’yi gerdi


Amerika’da, çocuklara savaşın tanrı tarafından kutsandığı imajını veren ‘Tanrının askerleri’ adlı çocuk oyunu ‘İncil Kamp’ındaki skandala birebir benziyor.

Asım Sancaktar / Dünya Bülteni

Amerika’da geçen yıl piyasaya çıkan ve silahlı Hıristiyan askerlerin düşmanlarına karşı mücadelesini konu alan “Tanrı’nın askeri” adlı savaş oyunu eğlence ve inanç ilişkisi konusunda tartışmalara yol açtı.

Amerika’nın en büyük çocuk oyunları dağıtımcılarından “Oriental Trading” şirketinin “Tanrı’nın askeri” oyununa listelerinde yer vermesi oyunla ilgili kaygıları artırdı. Kayıtlı 18 milyon müşterisi bulunan şirket, bilgisayar oyunlarını içeren tanıtım rehberini de her yıl 300 milyon kişiye email yoluyla ulaştırıyor.

Minnesota eyaletindeki dini özgürlük örgütlerinden birininde halkla ilişkiler müdürlüğü görevini yürüten Valerie Shriley, “Tanrı’ya imanın güzelliğine zarar veren bu oyundan çok kaygılıyım. Bu oyunda Tanrı’yla askeri eylem arasında kurulan ilişki mutlaka kaldırılmalı” şeklinde konuştu.

Shriley, Tanrı’nın askerinin gerçekte haksızlıklara karşı mücadele etmesi, haksızlığa uğrayanları savunması ve dünyada adaletin sağlanması için çalışması gerektiğini söyledi.

Savaş alanında askerlerin ahlaki suçlar ve Tanrı’nın ilkeleriyle bağdaşmayan cinayetler işlediğini kaydeden Shriley, bu nedenle Tanrı’nın adının askeri operasyonlara karıştırılmasının ahlak dışı olduğunu ifade etti.

OYUNDA ÇARMIHA GERİLMİŞ MESİH FİGÜRÜ YER ALIYOR

Göçe zorlananların haklarını savunana “Gerçek Değişim” (Real Change) isimli internet gazetesinin yazı işleri müdürü Timothy Harris, oyun hakkındaki korkularını dile getirenlerin başında geldiğini belirterek, çocuk oyunlarında çarmıha gerilmiş Mesih figürlerinin kullanılmasının yanlış olduğunu dile getirdi.

San Francisco Körfezi bölgesinde çocuk uzmanı olarak çalışan Janet ise, bu tür oyunların çocuklarının zihnine Tanrı’nın savaşı kutsadığı düşüncesini kazdığını söyleyerek, dindar Hıristiyanların çocuklarının bu düşünceyi kolaylıkla kabulleneceklerini ve bunun da çok tehlikeli olacağını bildirdi.

BÜYÜK ŞİRKETLER DİNİ KULLANIYOR

38 yaşında bir Hıristiyan olan Cherly, Janet’in görüşüne katıldığını belirterek, şirketin kar amacıyla Hıristiyanlığı kullandığını ve çocuklarının bu tür oyunları oynamasını kesinlikle kabul edemeyeceğini söyledi.

Saint Louise Community College’da felsefe dersleri veren Gulten Ilhan, “Çocuklarımıza karşı ödevlerimiz var. Onlara küçük yaşta savaşmayı öğretirsek, büyüdüklerinde kendilerinde çatışma isteği oluşur. Fakat onlara barışı anlatırsak, büyüdüklerinde dünyada barışın yayılması için çalışırlar” dedi.

HAÇLI ZİHNİYETİNİ ÇAĞRIŞTIRIYOR

Irkçılığa karşı mücadele eden bir örgütte müdürlük yapan Bart Charlow, “Tanrı’nın askeri” adlı oyunu üretenlerin ticari zekadan yoksun olduğunu ileri sürerek, Haçlı Savaşları zihniyetini çağrıştırdığı için şirketin ürünlerinin geniş kesimler tarafından boykot edileceğini kaydetti.

Bu tür oyunları Yahudiler, Müslümanlar ve son ikiyüz yılda silah zoruyla sömürgeleştirilen halklar tarafından kabul edilmeyeceğini söyleyen Charlow, Haçlı Savaşları’nın özellikle Yahudileri ve Müslümanları öfkelendirdiğini belirtti.

Charlow, ABD Başkanı George Bush’un bir konuşmasında Irak’ın işgalini “Haçlı Savaşları”na benzettiğini ve bu söylemin Müslümanları kızdırdığını da hatırlattı.

Uzmanlar, “Oriental Trading” şirketinin bu tür oyunlarla dolaylı olarak radikal Hıristiyanlık propagandasını desteklediğini bildirdi.

İNCİL KAMPINDA DA ‘TANRININ  ASKERLERİ’ YETİŞTİRİLİYORDU

ABD’deki İncil kampında radikal fikirlerle beyni yıkanıp, eğitim verilen çocukların görüntüleri daha önce yayınlanmıştı.

Görüntülerde bir kadın rahibin “Tanrının askerleri” olarak yetiştirdiği çocuklar, karton Bush maketine tapınıyor, tekkelerdeki zikir ayinlerinde olduğu gibi titreyerek kendilerinden geçiyor, İsa aşkına oluk oluk gözyaşı akıtıyorlardı.

İncil kampının kurucusu olan Evanjelik kadın rahip Becky Fischer, eğittiği çocukları “Tanrının ordusunun inançlı Hıristiyan askerleri” diye tanımlıyor.

Fischer, çocuklara yaptırdığı çalışmaları “Bizim gençlerimizin de, aynı İslam davasına hizmet eden gençler gibi kendilerini İsa’nın davasına adamasını istiyorum. Aynı Filistin, İsrail ve Pakistan’dakilerin kararlılığı ile İncil’in müjdesini yaymak için canlarını ortaya koymalarını istiyorum” diyor.

http://preview.hurriyet.com.tr/preview/image.aspx?picid=2235332

 

 

 

Reklamlar

Haziran 3, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Oyun, Son Dakika, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: