VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İmam Hatip kapısı kızlara kapanıyor


Üniversiteye girişteki kat sayı adaletsizliğine övgü yağdıran YÖK, kızların okuması için herkesin seferber olduğu çağda imam hatiplerin kızlara kapatılmasını istedi

Necdet Tunaç‘ın haberi

YÖK uzunca bir süre üzerinde çalıştığı “Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi” raporunda imam hatip lisesi için ilginç ifadeler yer aldı.YÖK kızlara yasak getiren yeni stratejik hedeflerini “Türkiye’nin Yükseköğretim Stratejisi” başlığıyla kitaplaştırdı.

‘TEK KÜLTÜR, İKİ KUŞAK’

YÖK stratejisinde imam hatip okullarına, 1976’dan başlayarak kız öğrenci alınmaya başlandığı belirtilirken, kız öğrencilerin bu okullara alınmasının bu öğretim kanalının din görevlisi yetiştirme amacını aştığı, laik eğitim dışında yeni bir öğretim kanalı olma niteliğini kazanarak, Tevhidi Tedrisat Yasası’nın getirdiği ilkenin ihlal edildiği konusundaki bir tartışmayı da başlattığı ifade edildi. Tevhidi Tedrisat Kanunu gerekçe gösterilerek “Buna göre öğrenciler, ileride zorunlu olarak imam ve hatiplik yapabilecek erkek öğrenciler olmalıdırlar” denildi. İmam Hatip Okullarına, kız öğrenci alınmaması gerektiği dile getirildi. YÖK’ün hedeflerinin anlatıldığı kitapçıkta, özellikle 1970’li yıllardan itibaren bu okulların kuruluş amaçları dışında bir gelişme gösterdiği belirtilirken şöyle denildi: “Bu gelişmenin belki de en sakıncalı yönü, liselere alternatif hale getirilen bu okulların varlığı ile ‘Tek bir kültür içinde, iki ayrı kuşak yetiştiren, iki ayrı eğitim sisteminin yan yana yaşaması’na fırsat verilmesidir. Oysa Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun 4. maddesi işlevsel bir düzenleme içermektedir. Şöyle ki, bu maddede yer alan ‘hidematı diniyenin ifası vazifesiyle mükellef memurların yetişmesi için’ imam hatip okulları açılmasını öngörürken, buraya alınacak öğrencilerin niteliklerini de ortaya koymaktadır. Buna göre öğrenciler, ileride zorunlu olarak imam ve hatiplik yapabilecek erkek öğrenciler olmalıdırlar.”

LAİK EĞİTİMİN DIŞINDA

İmam hatip liselerinin laik eğitim dışında ikinci kanal niteliği kazandığı öne sürülen kitapta, bunun en açık görüntüsünün yükseköğretimde kendi alanları dışına yerleştirilmesi olduğu ifade edildi. 1998’de getirilen ÖSS’deki katsayı adaletsizliği övülürken , katsayı uygulaması ile bu okulların ikinci bir kanal olma niteliğinin büyük ölçüde kaldırıldığı belirtildi.

Reklamlar

Haziran 4, 2007 - Posted by | Diğer, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye, Yök

5 Yorum »

 1. Çok mantıklı bir girişim olur eğer uygulanırsa. Meslek liselerinin adı üzerinde mezunlarına bir meslek edindiren liseler olması gerekir, ancak Türkiye’deki acayip uygulama yüzünden meslek lisesi kategorisinde olan imam hatip liselerinden mezun olan kız öğrencilerin hiçbir mesleği olmuyor. Eğer meslek edindirmiyorsa orası neden meslek lisesi ?
  Yada sadece erkeklere meslek edindiriyor ise kız öğrencilerin orda ne işi var ?

  Yorum tarafından akpartigercegi | Haziran 4, 2007 | Cevapla

 2. Kim diyor meslek edinemiyor diye?
  Örneğin Bayan kur’an kursu öğreticileri var?
  Bayan din görevlisi olamazmı!
  Saçmalamayın..
  Bir gün Allah hesabını soracak!
  Türk eğitim sistemi Dünyanın en iyi üniversitelerinden Harward Üniversitesini bile tanımayan YöK ‘ün varlğında 1 metre ileri gidemez,..

  Yorum tarafından delizenciler | Haziran 4, 2007 | Cevapla


 3. Bak YÖK uygulamaların haddi çoktan aşmakta,
  Anlatabilsin diye bu parça derdimizi sana,
  Türk gençliği hesap sorar diretmez,
  Gençlik hasta sana sağ, sol farketmez.

  Bir alıntıydı, Türk gençler bir parçaya uyarlamışlar. Neyse işte.

  Kız öğrencilerden vaize, Kuran kursu öğreticiliği, diyanet işlerinde çalışmak üzere memur olduğu gibi din kültürü öğretmeni olarak başta Türkiye’de ki bütün ilköğretim okullarına olmak üzere meslek dersi öğretmenleri olarak arapça, fıkıh, hadis, kelam, Kuran, dinler tarihi, islam tarihi gibi daha bir çok mesleki dersler veriyorlar.

  Din ahlâktır. Şimdi haydi kızlar ahlâklıysanız okuma hakkınız elinizden alınmıştır.

  Yorum tarafından açıkseçik | Haziran 4, 2007 | Cevapla

 4. bencede kim demiş meslek edindirmiyor diye?
  Elhamdulillah ünv. okumak zor olsada ünv.sizde yapablieceğimiz Kur’n kursu öğreticliği var..
  ayrıca meslek edindirmese bile onlara ne ?
  insanlar okullara başlarken şartların ne olduğunu biliyor meslek edindirmediğini-ki öyle bir durum sözkğonusu değil – bile bile gidiyorsa onlara ne ???..
  sanki kız öğrenciler burdan mezun olunca imma yada hatiplik yapıyorda ,zorunlu hatiplik,imamlık yapan erkek öğrenciler olmalı demişler..
  ne kadar düşncelieler ya mşlh..
  herşey bizim için..

  Yorum tarafından mvztyn | Haziran 4, 2007 | Cevapla

 5. allah yökün belasını versin yeter artık brakın dini sizin gibilerin ağzına din kelimesi yakışmıyor bende imam hatibi okuyacağm kızların okumaması için ellerinden gelen herşeyi yapuyorlar YAZIKLAR OLSUN BU TÜRKİYEYİ SİZİN GİBİLERİN ELİNE VERENE ALLAH BİN TÜRLÜ BELASINI VERSİN GERZEKALILAR

  Yorum tarafından hülya | Haziran 12, 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: