VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

‘Filistin’de kardeş kavgası yok’


Filistin Adalet Bakanı Yardımcısı Boush ile Anayasa Adalet Komisyon Başkanı ve Hamas Milletvekili el Goul, Filistin direnişi hakkında çarpıcı bilgiler verdi…

Muhammed Farac el Goul, “Filistin’de kesinlikle kardeş kavgası yok. ABD ve İsrail Filistin’de fitne çıkarmak için milyarlarca dolar harcadı. İsrail Mescid-i Aksa’nın altını oymakla tek şey hedefliyor; o da yok etmek, kesinlikle başka bir maksat yok. İsrail’in Kudüs’te dağıttığı broşürlerde Mescid-i Aksa, yıkılmış ve yerine Süleyman heykeli konulmuş şekilde gösteriliyor” diyor.

-Dünya basınına Filistinlilerin kardeş kavgası olarak yansıyan olayların gerçek yüzü nedir? Gerçekten bir kardeş kavgası mı yaşandı?

-Hayır kesinlikle bir kardeş kavgası olmadı. Ama başta şunu iyi bilmek lazım. Siyonist İsrail’in tek bir hedefi var. Ve o hedefin önemli bir ayağı Filistinliler arasında bir nifak ve fitne tohumu ekmek. İsrail, Filistin içindeki bazı şer odaklarını satın alarak bir tarafı sürekli eleştiriyorken bir tarafı da sürekli destekliyor. Son olarak ABD bu fitneyi körüklemek için 96 milyar dolar harcadı. Bunların amacı İsrail’in hedeflerine hizmet etmek. Tabii bunlar bugün ortaya çıkmadı, hep vardı ve olacak da. Çünkü İsrail’in amaçlarından birisi de Filistin’i kendi içinde bölük pörçük yapıp konuşamaz hale getirmek. Filistin’in birlik olmasını hiçbir zaman istemez. Bundan dolayı İsrail, birkaç sefer iç savaş çıkması için çok çaba harcadı ama Filistin halkı birlik olarak iç savaşın çıkmasına asla imkân vermedi. Filistin’de gerek Hamas gerek El Fetih ve diğer partiler arasında herhangi bir savaş yok. Özellikle şunu vurgulamak isterim, Hamas ve El Fetih arasında ve hatta diğer bütün partiler arasında barış, kardeşlik ve birlik sözleşmesi var. ABD ve İsrail bu birliktelikten çok rahatsız, o yüzden fitneden asla vazgeçmeyecekler. İsrail’in paralı adamları ve satılık medya bütün dünyada öyle bir gayret sarfettiler ki, sanki Filistin’de bir iç savaş varmış gibi. Mevcut hükümet bir tek Hamas’tan oluşmuyor ki, Hamas ve El Fetih olmak üzere diğer grupların da desteğiyle kuruldu. Hükümette bir tek Hamas yok, El Fetih’le beraber kuruldu. İsrail bu hükümette El Fetih’in olmasından hiç hoşnut değil. Devlet, hükümet, Hamas ve
El Fetih ile diğer partiler ortak bir karar aldılar. Alınan karar, fitne ve karışıklık çıkaran herkesin tespit edilerek gerekli müeyyidelere yönelik. Ve inşallah Siyonist İsrail’in bütün çabalarına rağmen bir daha böyle haberler duymayacaksınız.

HEYET, SONUÇ RAPORUNU AÇIKLAMADI

“Heyet için Türk hükümetine çok teşekkür ederiz. Ama hiçbir sonuç alamadık. Büyük ihtimalle, ya baskılar sonucu bu heyet raporu açıklayamıyor, ya da İsrail orada onlara kazı çalışmalarını tam olarak göstermedi. Ayrıca İsrail Mescid-i Aksa’nın altını bir taraftan oymuyor ki, tam dokuz tünel kazıyor.”

UTANÇ DUVARI YIKILMALI

-Tabii bu duvar Filistin’i de hapsediyor. Filistin’de örülen bu duvar sosyal hayatı nasıl etkiliyor?

– Bu duvar Filistin’i ikiye böldü her şeyden önce. Bu duvarla Filistin’in yüzde 65’ini İsrail işgal etti. Duvar yüzünden insanlar annesi, amcası ya da kardeşi diğer tarafta kaldığı için görüşemiyor. Duvar o iki ailenin görüşmesini engelliyor. Tarlası olan ve duvarın diğer tarafında işyeri olan insanlar işyerlerine gidemiyor. Biliyorsunuz su sıkıntısı var zaten, buna rağmen İsrail duvarı örerken su kuyularını İsrail tarafında kalacak şekilde örüyor ki o bölgede insanlar susuz kalsın. Bu duvarla giriş kapısına bir araba konsa koca şehirden hiç kimse çıkamaz. Tek bir asker kapıda dursa hiç kimse çıkamaz. Büyük bir hapishane düşünün, eğer böyle devam ederse 2008 de böyle olacak. Lahey Uluslararası Mahkemesi bu duvarın yıkılmasını kararlaştırmasına rağmen İsrail devam ediyor. Bu duvar siyasal olarak bir Filistin devletini ortadan kaldırıyor.

– İsrail, Gazze’ye yönelik geniş çaplı bir saldırı ve Hamas’ın lider kadrosuna suikast düzenleyeceğini açıkladı. Bu karara tepkiniz ne olacaktır?

– Hamas bu tehditlere hiçbir zaman boyun eğmedi. Bu tehditler daha önce de vardı ve hatta bazı liderlerimiz şehit edildi. Özellikle Şeyh Ahmet Yasin, Mahmut Rantisi, Salah Şahade ve diğerleri. Buna rağmen Hamas gerek görüşünden gerek gücünden hiçbir şey kaybetmedi. Şu anki tehditler Başbakan İsmail Heniye’ye yöneliktir. Şu ana kadar başbakan bir kere bile hükümetle tam olarak toplanamadı. İki hafta önce zehirli bir zarfla öldürmeye çalıştılar. Ama bu tehditler ne kadar artarsa artsın Hamas hedefinden geri durmayacak, hatta bu tehditler Hamas’a ancak güç katar.

– Yahudi yerleşim birimlerine yoğun füze saldırılarında bulunuldu. Sderot Yahudi yerleşim birimi adeta hayalet şehre döndü. Direnişin, bu füzeleri daha uzak yerlere atma kapasitesi var mı?

– Hamas ve diğer direniş örgütlerinin ortak bir anlaşması var. İsrail’den Filistin halkına karşı gelen her türlü tehdit ve saldırıya karşı direniş ve savunma hakkı var. Bütün dünya da biliyor ki Filistin, halkına karşı yapılan katliamların cevabını füzelerle vermiş defalarca. Filistin direnişi her geçen gün daha ileriye dönük bir güç oluşturuyor. Ama kesin olarak daha ileri menzilli füzeleriniz var mı diye sorarsanız bu konuda tam olarak bilgim yok. Ama bu olmayacak veya yok anlamında değildir. Şunu kimse unutmasın; her an her şey olabilir.

25 YILDIR SEBEPSİZ YERE TUTULAN FİLİSTİNLİLER VAR

– İsrail zindanlarında kaç vekil tutuklu ve hangi şartlarda tutuluyorlar?

– Seçimler sonuçlanıp hükümet kurulduktan sonra terörist İsrail, meclisin toplanmasını engelledi. Dünyanın hiçbir yerinde böyle acı ve komik bir durum olamaz. Meclisin yarısı Gazze’de, diğer yarısı başka bir yerde internet ve televizyon aracılığıyla toplanabiliyor. Şu anda 47 milletvekili ile birkaç bakan, bunların bazısı bağımsız ve birçok belediye başkanı hiçbir gerekçe gösterilmeden Siyonist İsrail zindanlarında tutuluyor. En önemlisi meclis başkanı ve sekreterinin tutulmasıdır. Bunların çoğunluğu Hamas milletvekilidir, tabii El Fetih’ten ve diğer partilerden tutuklu var. Çünkü İsrail’in amacı Filistin’in sesini kısmaktır. Tutulan vekiller çok ağır şartlarda yaşıyorlar, hiçbir insanî hak tanınmıyor onlara. Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ederiz. Yaptıkları kampanyalarla sesimizi dünya kamuoyuna duyurmaya çalıştılar. Ama İsrail kendini kanun üstü bir varlık olarak gördüğü için dünyanın sesini duymak istemiyor. Bu vekillerin sebepsiz yere tutulması ciddi bir mesele, ama bunlardan daha önemlisi 7 seneden beri terörist İsrail’in zindanlarında eziyet gören 11 bin Filistinlinin durumudur. Bunların içinde yüzlerce çocuk, kadın, yaşlı ve hasta insan var. Hatta 25 yıldır suçsuz şekilde ve hiçbir gerekçe gösterilmeden tutulan insanlarımız var. Biz bunların durumunu birçok defa uluslararası kuruluşlara ve Birleşmiş Milletler’e götürdük. 11 bin Filistinli zindanlarda işkence altında olmasına rağmen, Filistin halkını öldürmeye gelen İsrail askeri Şalit’in esir alınması bütün dünya medyasından aylarca düşmedi. Bu asker bugün dünyanın en meşhur askeri oldu. Peki bu askeri biz gidip evinden mi aldık? Yoksa bu asker yol altından kazdıkları tünelde Filistinli sivil halkı katletmeye kalkışırken mi tutuklandı? Kimse bunu sormuyor. Buna rağmen bütün dünya kalkmış bu askeri serbest bırakmamızı istiyor, yıllardır İsrail zindanlarında suçsuz yere tutulan on binlerce masum insanı kimse görmüyor.
Mescid-i Aksa’yı yıkmak için İsrail 9 tünel kazıyor

İSRAİL, MESCİD-İ AKSA’YI TEHDİT EDİYOR

-İsrail, Mescid-i Aksa’nın altını oymakla gerçekten neyi hedefliyor?

-İsrail, Mescid-i Aksa’nın altını oymakla tek şey hedefliyor; o da yok etmek, kesinlikle başka bir maksat yok. Nitekim İsrail’in geçenlerde Kudüs’te dağıttığı broşürler de gerçek niyetini açıkça gösterdi. O broşürlerde bazı fotoğraflar var ve Mescid-i Aksa’nın yerine Süleyman heykeli gösteriliyor. Son zamanlarda Mescid-i Aksa’nın doğu bölümünde Kubbetüssahra’nın tam altında yapılan kazı için bir ihale yapıldı. Bu ihalede 33 bin ton kum ve toprak nakliyesi için kamyon ihalesi yapıldı. Düşünsenize, bu kadar kum ve toprak nereden çıkacak!

TÜRK HEYETİ, HÂLÂ SONUÇ RAPORU SUNMADI

-İsrail’in kazı çalışmalarını denetlemek üzere gelen Türk heyetinin çalışmaları nasıl bir sonuç verdi?

– Bu konuda Türk hükümetine çok teşekkür ederiz. Ama hiçbir sonuç alamadık. Büyük ihtimalle, ya baskılar sonucu bu heyet raporu açıklayamıyor, ya da İsrail orada onlara kazı çalışmalarını tam olarak göstermedi. Ama elimize resmi olarak herhangi bir rapor geçmedi. Tam olarak bir şey diyemiyorum Türk heyetinin çalışmaları konusunda. Ayrıca İsrail Mescid-i Aksa’nın altını bir taraftan oymuyor ki, tam dokuz tünel kazıyor. İşin ilginç tarafı, bir yandan da o bölgede bir deprem olabileceğinin propagandasını yapıyor. Mescid-i Aksa’nın deprem kuşağında olduğunu yayıyor halk arasında. İlerde tünel çalışmalarıyla Mescid-i Aksa’yı yıkmak istedikleri zaman, “Biz bir şey yapmadık, deprem oldu” diyecekler. 1967’den bu yana bu çalışmayı ve yaygaraları yürütüyorlar. Zaten şu anda Kudüs’ün yüzde 86’sı Yahudileştirilmiş. Bölgedeki Arapları zorla, hile ve dalaverelerle uzaklaştırıyorlar. Böylece yıkım işlerini çok rahat bir şekilde yapabiliyorlar.

HAMAS FİLİSTİN’İN   CAN DAMARIDIR

 -Büyük sıkıntı ve eziyetlere rağmen seçimlerden zaferle çıkan Hamas hükümetinin siyasi başarıyı sağlaması mümkün mü?

– İsrail’in hedefi Hamas değil ki. İsrail, bütün Filistin halkını hedef alıyor. Hamas Filistin’i hiçbir zaman satmadı. Hamas’ın direnişi olmasaydı Filistin çoktan giderdi. Hamas Filistin’in can damarıdır. Hatta bir tek Filistin’in değil, bütün Arap dünyasında zulme ve siyonizme karşı duran tek parti Hamas’tır. Şu anki savaşta da en ön safta Hamas var zaten, bu hep böyle oldu ve öyle olacak. Düşünün Hamas’tan o kadar çok korkuyorlar ki etraflarını duvarla örüyorlar.

Vakit

Haziran 8, 2007 - Posted by | Diğer, Filistin, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, İsrail

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: