VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İşte göğsünden vurulan Hamza!!


Viyana’da evinin bahçesinde oynarken silahlı saldırı sonucu göğsünden yaralanan 8 yaşındaki Türk çocuğunun vurulmasının yankıları devam ediyor! Avusturya’daki dostlarımız giti ve Hamza’yı ziyaret etti! İşte detaylar: ‘İyi ki kardeşime gelmedi, O bu acıya dayanamazdı’

Avusturya gündemine bir anda düşen 8 yaşındaki Türk çocuğunun parkta oyun oynarken göğsünden vurulması olayında son gelişme zanlının yakalanması.

Pusula gazetesinin Hastanede ziyaret ettiği acılı aile böyle bir olayın Avusturya gibi güvenlik açısından dünyaya örnek gösterilen bir ülkede olmasına çok şaşırdıklarını dile getirdiler.

Hamza Öcalan, annesi ve küçük kardeşi ile birlikte evine yirmi beş metre uzaklıkta ki genellikle çoğunluğu yabancı uyruklu çocukların oynadığı park yerindeyken bir ses duyuyor. Önce ne olduğunu anlamayan Hamza, daha sonra vücudunda bir acı hissediyor ve göğsünden akan kanı fark ediyor. Olduğu yere yığılan Hamza’yı kucağına alan acılı anneyi görenlerin haber vermesiyle, helikopterle hastaneye yetiştirilen Hamza, hemen ameliyata alınıyor ve hayati tehlikeyi atlatıyor.

Havalı bir tüfekle ateş edilen Hamza’nın göğsünden ameliyat ile kurşun çıkarılıyor. Daha sonra ateşlenen Hamza alınan önlemlerden sonra tekrar normale döndü

Akşam saat 19.00 civarlarında 10. Viyana’da, belediye evlerinin bahçesinde (Quellenstraße 24a) oynayan Sivas’lı bir ailenin çocuğu olan ilkokul birinci sınıf öğrencisi Hamza Öcalan, gazetemize başından geçenleri anlatırken söylediği bir cümle, olan bitene çocuk saflığıyla tertemiz bakabilmenin doruk noktasıydı. Bütün masumluğuyla dudaklarının arasından duygusal anlara sebeb olan :’’İyi ki kardeşime gelmedi o bu acıya dayanamazdı’’ cümlesi döküldü.

Baba olay anında işinden dolayı Klagenfurt’ta bulunuyordu. Çocuğun annesi, babasına olayı haber vermeden gelmesini söylemiş. Viyana’ya döndükten sonra acı durumu öğrenen İnşaat teknisyeni baba Murat Öcalan bunlardan benim haberim yoktu, duyunca yıkıldım dedi.

Olay gecesi polis mahallenin giriş çıkışları kontrol altına alarak binalara giren çıkan herkesi kontrol etti. Sorduğu şahıslardan birisi korkarak, kendisinin değil ama burada yaşayan birinin kendisini zorla içki almaya gönderdiğini, onun olabileceğini söylediği bilgisine ulaştı.

Sözü geçen şahsı bulan polis yaptığı aramada, evin bodrumunda bulduğu silahtan yola çıkarak zanlıyı hemen tutukladı. 26 yaşında, 2 metre boyunda, işiz ve uyuşturucu alışkanlığı olan ve genelde alkollü olduğu belirtilen Gerald W. İle ilgili soruşturma sürüyor.

Hamza, Donauspital’de tedavi görüyor, sol göğsünde acılarının olduğunu ama yinede kendisinin iyi olduğunu söylüyor. Yanında bulunan annesi Pakize hanım, zanlının yakalandığını duyunca derin bir nefes aldı. Doktorlar Hamzanın bir süre daha hastanede kalması gerektiğini söylediler.

Aynı yerde üç kişi daha vurulmuş

O bölgede oturan bazı mahalle sakinleri, bizim çocuklarımıza da burada aynı kişi tarafından ateş açıldı dedi. Anlatılanlara göre, Biri Bosnalı kız çocuğu sekiz yaşında kaşından yaralanmış, diğeri on iki yaşındaki bir başka Türk çocuğu da elinden yaralanmış. Zanlının, 38 yaşındaki bir arkadaşını da bir kavga esnasında sırtından vurduğu öğrenildi. Bütün bu olanlara rağmen, böyle bir hasta ruhlu insanın nasıl olup ta son vukuatına kadar ortalıkta dolaşmakta olduğu anlaşılamadı.

Avusturya televizyonuna konuşan Avusturyalı bir komşu bayan bizim çocuklarımız orada oynadığı zaman kimse ses çıkarmazken, yabancı çocuklar oradayken herkes pencerelere çıkarak tepki gösteriyor dedi. Olayın yabancılara karşı doruğa çıkan önyargıların, hasta ruhlu insanları tahrik edecek boyutlara ulaştığının en büyük göstergesi!

Avusturya yargısına güveniyorum

Kendisiyle görüştüğümüz baba: ‘’Bu sadece yabancı düşmanlığından kaynaklanan bir olay ve hedef gözeterek atılmış bir kurşun dedi. Bu işin peşini bırakmayacağım sonuna kadar bütün yargı yollarını kullanacağım, Avusturya yargısına güveniyorum. Bir Avusturya vatandaşı olarak devletimin haklarımı korumasını bekliyorum. Almanya’da olan benzeri olayları duymuştum ama Avusturya’da böyle bir şeyin başıma geleceğini düşünemezdim, ben Avusturya’yı dünyanın en güvenli yerlerinden biri olarak görüyordum. Demek ki burada bile olabiliyormuş, dedi.

Gazetemizi arayarak olaya tepki gösteren sivil toplum örgütleri de olaya tepki göstererek bu tür olayların birlik ve beraberliğe zarar verdiğini, devletin yabancıları kontrol ettiği kadar ırkçıları da kontrol etmesi gerektiğini dile getirdiler ve acılı aileye geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Reklamlar

Haziran 14, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye

1 Yorum »

  1. korkunc bir sey yazik ya irkciligin geldigi noktaya bak

    Yorum tarafından akin | Haziran 22, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: