VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Ülkücü vicdanı istismarı kaldırmadı


MHP’nin belediye ve ilçe başkanlığını yapan 35 yıllık Ülkücü Abdurrahman Dede; “şehit cenazelerindeki istismarlara” tepki göstererek MHP’den istifa etti

Ülkücü vicdanı istismarı kaldırmadı

MHP’nin şehit cenazelerini istismar ederek devlet büyüklerini rencide etmeyi gelenek haline getirmesi, çok anlamlı bir istifa ile protesto edildi.
MHP’den, 1999’da Gebze Belediye Başkanı adayı, 2002’de de Kocaeli milletvekili adayı olan ve 2,5 yıl Gebze MHP İlçe Başkanlığı yapan 35 yıllık ülkücü Abdurrahman Dede, son zamanlardaki şehit cenazelerinde MHP’nin devlet büyüklerine yönelik takındığı tavırdan şehit ağabeyi olarak rahatsız olduğunu belirterek MHP’den istifa etti.

Kardeşi Numan Dede’yi 1989 yılında Silopi’de 21 yaşındayken çatışmada kaybeden Abdurrahman Dede, MHP camiasının Doğu Perinçek ve Çağdaş Yaşamcılar ile birlikte oy beklentisi ile şehit cenazelerini suistimal etmesi ve devlet büyüklerini yakışıksız biçimde protesto etmesinin istifasına sebep olduğunu kaydetti.

KARDEŞİ GEBZE’NİN İLK ŞEHİDİ

Vakit’e konuşan Dede, kardeşi Numan Dede’nin Gebze’nin ilk şehidi olduğunu söyledi. Son zamanlardaki şehit cenazelerinde ekrana yansıyan manzaraların şehit ağabeyi olarak kendisini rahatsız ettiğini anlatan Dede, “Son günlerde bakıyorum, ne kadar inançtan uzak adam varsa şehitleri istismar ediyor. Şehitleri inançlı kesime karşı kullanıyor. MHP de bu insanlarla birlikte, bu cenazelerde protestoda bulunuyor. Bu bende çok rahatsızlığa sebep oldu” dedi.. Dağda Apo’nun elinden gül alırken poz veren Doğu Perinçek’in bile cenazeleri kullanmaya başladığına işaret eden Dede, “Devlet büyüklerine yönelik çirkinluştu; bunun içine şehitleri de çekmeleri çok tehlikeli. Cenazeye katılan devlet büyüklerimiz milletin içerisinden çıkmış, milletimizin seçtiği insanlar. Kalkıp tepki göstermeyi yanlış algılıyorum. Onlara bu platformda yapılan saygısızlığın, millete karşı yapıldığını düşünüyorum. Bir gün Tansu Çiller, Gebze’ye şehit ailelerine ödül vermeye gelince, ödülü benim almam istendi. Ben fikrini paylaşmasam da Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı olduğu için elini öptüm, aldım ödülü. Milletin seçtiklerine saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.
1976’DAN BERİ ÜLKÜCÜ HAREKETİN İÇİNDE
“1976 yılından bu yana ülkücü camianın içerisindeyim. Son 15 yıldır aktif olarak MHP’de siyaset yapıyorum. 1999 yılında MHP’nin Gebze Belediye Başkan adayı oldum. Daha sonraki yıllarda 2,5 yıl ilçe başkanlığı yaptım. 2002 yılında Kocaeli’nden milletvekilliği adaylığında bulundum” diyen Abdurrahman Dede, “MHP’nin, milletin çoğunlukla seçtiği devlet adamlarımızı cenazelerde protesto etmelerini yanlış gördüm. Devlet Bahçeli ve MHP’lilerin Başbakanken Ecevit’e gösterdikleri hoşgörüyü, AK Partili bakan ve TBMM Başkanı’ndan esirgiyorlar. Bunlar doğru şeyler değil. Protesto mekanı şehit cenazeleri olmamalı. Şehit cenazeleri siyasetin içine çekilip istismar edilmemeli. Bunlar hiç doğal karşılanacak şeyler değil. Bu rahatsızlıklarımdan dolayı MHP’nin Gebze İlçe Başkanlığı’na giderek istifa dilekçemi verdim”

BAŞBAKAN’A HAKSIZLIK EDİLİYOR

Şehitlerle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a haksızlık edildiğini kaydeden Dede şunları söyledi: “Ben bir şehit ağabeyi olarak aynı siyasi fikri paylaşmamamıza rağmen, Başbakan Erdoğan’ın “askerlik yan gelip yatma yeri değildir” sözlerinin yanlış yorumlandığını düşünüyorum. Ben o cümlenin gerçekten yan gelip yatanlar için söylendiğine inanıyorum ve bazı çevreler gibi hiçbir art niyet aramıyorum. Çünkü benim kardeşim çatışırken can verdi. Niye alınayım ki. 3,5 saat kalleşlerle çatıştı ve öyle şehit oldu. Ben hiç gocunmuyorum. Yan gelip yatanlar var demek ki, bu sözlerden onlar alınıyor. Şehitleri siyasi sermaye olarak gören çevreler bu iyi niyetli sözleri malzeme yaparak Başbakan’ı ve siyasi hareketini yıpratmak istediler. Beni en çok üzen de böyle kullanılmak oluyor.”

(Vakit)

Reklamlar

Haziran 14, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: