VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

D-8 Tanıtım Filmiyavuzselim@boyuthaber.com

Saraylı

 

Dünya nüfusunun 1 milyarlık kısmını oluşturan bu 8 büyük İslam ülkesinin yıllık ticaret hacmi 800 Milyar dolardır. Ve bu ülkelerin aralarında yaptığı ticaret, söz konusu toplam ticaret hacminin sadece ve sadece % 4’ünü yani 32 Milyar dolarını, kısacası devede değil, balinada kulak kalacak kısmını teşkil etmektedir. Bunun ne anlama geldiğini uzun uzadıya anlatmak gereksiz. Kısacası Müslüman ülkeler, sürekli kendilerini gerileten ve ezen Batı ülkeleri ile ticaret yapıyor ama birbirleriyle ticari, dolayısıyla siyasi ve kültürel ilişkiye girmiyor. Bu ne trajik tablo?

Bundan dolayıdır ki yazıma Uyuyan DEV (eloping)-8 başlığını attım.

İşte D-8 bu trajik manzaraya son vermek üzere tasarlanıp oluşturulmuş. Ancak geçen 10 yılda taş üstüne taş konmamış. Bu gerçeği sadece, projenin mimarı Sayın Erbakan değil tarihi anma toplantısına  katılan başta D-8 Genel Sekreteri Dipo Alem ve diğer ülke büyükelçi, bakan ve temsilcileri ağız birliği etmişlercesine ızdırap içinde haykırdılar. Toplantı ve toplantıda verilen mesajlarla ilgili detaylı haberimizi ve D-8 Genel Sekreteri Dipo Alem ile yaptığım söyleşiyi sitemizden takip edeceksiniz.

Kuruluşun banisi Sayın Erbakan’dan şunu öğreniyoruz ki, D-8 Teşkilatı’na karşı olan global-ırkçı-emperyalist odaklar derhal harekete geçerek bu birliği daha doğmadan boğma yoluna gitmişler ve kuruluşa katkıda bulunan ülke iktidarlarını al aşağı etmişler. Nijerya Devlet Başkanı zehirlenerek öldürülmüş, Pakistan ve Bangladeş Başbakanları askeri darbe ile devrilmiş. Türkiye’ye değinmeye bile gerek yok. D-8’lerin Kuruluş’undan sadece birkaç gün sonra 54. Erbakan Hükümeti’nin iktidarı bırakmaya zorlandığına hepimiz esefle tanık olduk.

Tüm bunlardan anlıyoruz ki, D-8 çok önemli bir küresel projedir ve yeniden kurucu lideri olan Türkiye’nin öncülüğünde canlandırılmalıdır. D-8 gerçekleşseydi eğer, biz benzinin litresini 3 YTL’den değil sadece 50 kuruştan tüketecektik. Bangladeş fakirliğe esir olmayacaktı. Pakistan’ın kaderi dikta rejimi olmayacaktı. Ve en önemlisi 8 büyük Müslüman ülkenin oluşturduğu dünyanın bu en büyük ittifakı, diğer 60 İslam ülkesi ve dünyada emperyalizmin ağında debelenen 160 dünya ülkesinde kan ve göz yaşının durması için bir ümit ışığı olacaktı. Yani yukarıdaki istatistiklerde ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğu görülen D-8’in varlığı İsrail ve kuklası ABD ile İngiltere’yi hizada tutacak, muhtemelen Irak, Afganistan ve Lübnan işgalleri olmayacak, Filistin’de yaşanan çatışmalar anında sonlanacaktı.

Ben şahsen Erbakan Hoca’yı dinlerken elimizden sabun köpüğü gibi kayıp giden zamana ve AB’ye kuyruk olarak, onursuzca girmek için sarfedilen beyhude çabaya üzüldüm. Umarım D-8, kuruluşunda tespit edilen ilkelere sadık kalınarak canlanır ve alternatif olarak dünyanın mazlum milletlerinin ümit ışığı olmaya devam eder.

Yazımın sonunda, toplantıda D-8 ile ilgili olarak gösterilen kısa video’yu ve yazımın başında alıntı yaptığım Erbakan Biyografisi’nin tamamını bulacaksınız.

Haziran 19, 2007 - Posted by | Araştırma, Dünya, Diğer, Eğitim, Film, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Multimedia, Siyaset, Tanıtım, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: