VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

ABD’de Büyükanıt gerilimi!


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısı’nda Yunan gazeteci Lambros Papadoplos, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt için yine “müstakbel diktatör” ifadesini kullanınca ABD Sözcü yardımcısı tarafından uyarıldı. Uyarıyı dikkate almayan Yunan gazeteci, ikinci sorusunda da Büyükanıt için aynı ifadeyi kullandı.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen günlük olağan basın toplantısında söz alan Yunan gazeteci Lambros Papadoplos, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın sınır ötesi bir operasyonun gerekli olduğunu söylediği ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın içerideki teröristleri bitirmeden dışarıdakilerle nasıl uğraşılacağını sorduğunu belirtti. Türk Hükümeti ile Genelkurmay Başkanı arasında açık bir farklılık olduğunu savunan Lambros Papadoplos, ABD’nin 22 Temmuz seçimleri öncesinde düzenlenecek bir sınır ötesi operasyon için ne düşündüğünü sordu. Yunan gazeteci bu sırada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt için “müstakbel diktatör”, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için de “popüler Başbakan” ifadeleri kullandı.
Lambros Papadoplos’un sorusu ardından konuşmaya başlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Tom Casey, sözlerine Yunan gazeteciyi uyararak başladı. Casey, “Bay Lambros ilk olarak ABD Hükümetinin konumu, başka ülkelerin üst düzey yetkililerine hak ettikleri saygı ve nezaketi göstermektir. Türkiye’nin Genelkurmay Başkanı’na bu biçimde atıfta bulunup durmanızı yadırgıyorum” dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Türkiye’nin askeri lideri olduğu ve hükümetle işbirliği içinde çalıştığını belirten Casey, ülkenin iç işleri ile ilgili konularda görüş açıklamayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da dahil olduğu Türk yetkilere bıraktığını söyledi.

“PKK ABD İÇİN DE BİR TEHDİT”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack’ın daha önce yaptığı açıklamayı hatırlatan Casey, PKK’nın Kuzey Irak’taki ve başka bölgelerdeki eylemlerinden kaygı duyduklarını ifade etti. PKK’nın bir terör örgütü olduğunun altını çizen Casey, “Onları böyle (bir terör örgütü olarak) kabul ediyoruz. (PKK), Türkiye, Irak ve ABD’ye de tehdit oluşturuyor” dedi.
Casey, Türkiye ve Irak’ın bu sorunun çözümü konusunda birlikte çalışmalarını istediklerini ifade etti. Tom Casey, “Bu soruna çözüm için en iyi yol ülkeler arasında işbirliğinin sağlanması. Ve kesin olarak tek taraflı bir askeri müdahalenin yardımcı olacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

İKİNCİ SORUSUNDA DA AYNI İFADEYİ KULLANDI

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Casey’nin kendisine yönelik uyarılarını dikkate almayan Lambros Papadoplos ikinci sorusunda da Büyükanıt için aynı ifadeyi kullandı. Yunan gazeteci, Türkiye’de yayınlanan bir gazetede ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrasya’dan sorumlu Bakan Yardımcısı Matt Bryza’nın, Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan 27 Nisan açıklamasının ardından ABD tarafından yapılan açıklamasını hazırlayan isim olduğu iddiasına yanlış bir referans vererek, “Müstakbel diktatör Büyükanıt’ın Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kullandığı 27 Nisan açıklamasının Matt Bryza tarafından hazırlandığı iddia ediliyor. Ne düşünüyorsunuz” diye sordu.
Bryza’nın yakın bir arkadaşı olduğunu söyleyen Tom Casey, bunun saçma bir iddia olduğunu, böyle bir iddianın soru olarak yöneltilmesine şaşırdığını söyledi. Casey, Bryza’nın yeteneklerinin arasında Türk yetkilileri için metin yazmak olmadığını ifade etti. Casey, Yunan gazeteciyi bir kez daha uyararak “Tekrar, başka ülkelerin üst düzey yetkililerinden bahsederken onları tanımlamak istediğiniz gibi değil kendi ünvanlarını kullanırsanız memnun olurum” dedi.

DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTI

Yunan gazeteci Lambros Papadoplos, Orgeneral Yaşar Büyükanıt için daha önce de “müstakbel diktatör” demiş, bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack tarafından “açıkçası haddinizi aşıyorsunuz” şeklinde uyarılmıştı.(ANKA)

Reklamlar

Haziran 29, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Askeriye, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: