VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

“CHP, Türkiye’nin Baas partisi”


Soli Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP), başta Suriye olmak üzere bazı Arap ülkelerinde ortaya çıkan tutucu Baas partilerine benzetti.

Bilgi Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Soli Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP), başta Suriye olmak üzere bazı Arap ülkelerinde ortaya çıkan tutucu Baas partilerine benzetti.
Fransa’nın başkenti Paris’te Maison de l’Europe (Avrupa Evi) ve Tüsiad tarafından ortaklaşa düzenlenen Türkiye konulu bir konferansa katılan Özel, partilerden bahsederken “CHP, kesinlikle sosyal demokrat değil. CHP, Türkiye’nin Baas partisi” dedi.

Türkiye’de yaşanan son olayların ele alındığı ve çok sayıda Fransız gazeteci ve entelektüelin katıldığı programda Özel, Türkiye’de AK Parti’nin temsil ettiği yeni bir elit kesimin ortaya çıktığına dikkat çekerek yaşanan krizin “İslamcı-laik” çatışmasından çok bir “güç paylaşımı müzakeresi” olduğunu söyledi. Yeni Türkiye’nin daha “İslamcı” olmadığını, fakat “daha Müslüman” olduğunu kaydeden Özel, “Türkiye, daha çok Müslüman. Çünkü Müslümanlar artık eskisine göre daha transparan ve daha demokratik” dedi. Krizin nedenleri arasında Türkiye’deki anayasa sorununa da zikreden Özel, Türkiye’nin, askerler tarafından, soğuk savaşın bitmeyeceği ve her zaman cumhurbaşkanlarının asker olacağı mantığına göre yazılan bir anayasa ile idare edilemeyeceğini savundu. OYAK Bank’ın bir Hollanda bankasına satılmasına da değinen Özel, “Türk ordusunun Mısır ya da Çin ordusuna benzetilemeyeceğini” belirterek Türkiye’de “ordunun kapitalist bir oyuncu” olduğunu söyledi. Programa katılan gazeteci Şirin Payzın da, Türkiye’deki krizin “Yönetme ve kontrol etme gücünü elinde tutan eski Kemalistlerle, AK Parti tarafından temsil edilen yeni dinamikler arasında” olduğunu ifade etti.

Reklamlar

Haziran 29, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: