VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Gandi’nin nadide mektupları satışa sunuluyor


Hindistan’ın ruhani ve siyasi lideri Gandi’nin öldürülmeden 19 yıl önce kaleme aldığı mektuplar, Londra’da bir müzayedede satışa sunuluyor. Gandi, Müslümanlara müsamaha gösterilmesi çağrısında bulunuyor.

 

Hindistan hükümeti, ruhani ve siyasi önderi Mahatma Gandi’ye ait nadide mektupları satışa çıkarıyor. Gandi’nin mektupları İngiltere’nin başkenti Londra’da bir müzayedede 3 Temmuz’da satışa sunulacak.

Mahatma Gandi’nin fanatik Hindular tarafından öldürülmesinden 19 önce 11 Ocak 1948 yılında kaleme aldığı mektuplar, Gandi hayranları için büyük önem arzediyor.

Hindu kaynaklar, Gandi’nin bu mektuplarında Müslümanlara müsamaha gösterilmesi çağrısında bulunduğunu kaydetti. Mektupların 12 bin sterline satılması bekleniyor.

GANDİ FELSEFESİMahatma (büyük, yüce ruh) adını çok sonradan alan Gandhi, Hindistan’ın Britanya İmparatorluğu’ndan bağımsızlık kazanma mücadelesinin lideridir.

Hayatı boyunca şiddet ve terörizmi reddetmiştir. Bir suikast sonucu öldürülmüştür. Pasifizm akımının en önemli figürüdür. Türk Kurtuluş Savaşı’nı desteklemiş ve Atatürk’ün fikirlerinin 3. dünya ülkeleri için yol gösterici olduğunu söylemiştir.

Hayatı boyunca şiddete karşı çıkmıştır. Her zaman bağımsız, Hindu ve Müslümanların birlikte yaşadığı bir Hindistan hayal etmiştir. Ancak Hindu ve Müslümanların Hindistan ve Pakistan şeklinde ayrılmasına engel olamamıştır. Bağımsızlık mücadelesi içerisinde Hindistan halkının gösterdiği şiddeti engellemek için ölüm orucu tutmuş ve ancak şiddet sona erdiğinde oruç tutmayı bırakmıştır.

GANDİ’NİN HAYATI

Gandhi 1869 yılında Hindistan’ın kuzeybatı bölgelerinden biri olan Gucerat Eyaletine bağlı küçük bir liman şehri Porbandar’da dünyaya geldi. Babası küçük bir prensliğin veziri olan, orta kastlardan tüccar kastındandır. Gençken Caynacılıktan etkilendi. Animsa hayat felsefesi oldu. 14 aşındayken yaşıtı Kasturbai ile evlendi. 1891 yılında Hukuk eğitimi görmek için Londra’ya gitti. Burada keman çalmayı ve Fransızcayı öğrendi.

1893’te genç bir avukatken Güney Afrika’ya çağırıldı. Binlerce Hintli burada sözleşmeli olarak çalışıyordu. İngiliz ve Boerlerin, zenci ve hintli insanlara uyguladıkları ırk ayrımını gördü. Bunun için yoğun mücadeleler verdi. 1894’te Natal hükümeti Hintlilere yasama meclisine üye seçme hakkı verdi. İmza kampanyaları başlatarak Natal Hint kongresini kurdu. Hintli topluluğu örgütlemek üzere Durban’da kurduğu çiftlikte çilekeşliği, perhizi ve orucu şart koştu. 1906’da cinsel ilişkiden vazgeçti, enerjisini manevi kanallara aktarmak istediğini belirtti. Bunun anlamı Brahmaçarya’dır.

Haziran 29, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Yazilar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: