VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İlk kadın cumhurbaşkanı olabilir mi


“Türkiye’ye kadın bir cumhurbaşkanı çok ama çok yakışır!” diyen yazar Hakan Aygün kendisince ideal bir isim önerdi? İşte önerilen isim, avantajları ve dezavantajları…

Hakan Aygün‘ün köşe yazısından bir bölüm 

İlk kadın cumhurbaşkanı geliyor mu?

Anayasa Mahkemesi, “cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 oturum yeter sayısı şartı aranmasının” gerekçeli kararını açıkladı. İlginç ayrıntılar var ama özü şu: En az 367 milletvekili oturumda bulunacak ama 276 oy cumhurbaşkanını seçmek için yeterli olacak.

Şimdi 23 Temmuz sabahını hayal edelim. Aşağı yukarı kesin olan şu ki, iktidara gelenlerin de, muhalefete düşenlerin de toplam sayısı 367’yi bulamayacak. Yani iktidarıyla muhalefetiyle oturuma katılım şart!

Örneğin AKP iktidar oldu. İstediği cumhurbaşkanını seçmesi için DTP’li bağımsızların katılımı yetmez. CHP, MHP, DP ve GP’den hangileri Meclis’e girerse, en az bir partiyi ikna etmek zorunda. İkna edebileceği tek parti, Ağar’ın DP’si olabilir. Ağar’ı ikna etmesi için de “AKP dışından bir aday” gösterilmesi şart görünüyor. Yani Erdoğan’ın da, Gül’ün de adaylığı imkansız. Eğer CHP, MHP, DP, GP, arasında bir koalisyon gerçekleşirse de, AKP’nin oturuma girmek için kesinlikle ikna edilmesi gerekiyor. AKP de kalkıp, CHP’li veya MHP’li bir adaya teslim olmaz. CHP, Abdüllatif Şener’i aday gösterme gibi bir şıklık yaparsa, sorun çözülür ama bu da çok zor!

Her iki iktidar seçeneğinde de, “bağımsız, siyaset dışı bir cumhurbaşkanı” adayı “zorunluluğu” ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanı Sezer de, benzer zorunluluğun sonucu olarak seçilmişti. Sezer gibi Anayasa Mahkemesi Başkanlığından emekli olan Tülay Tuğcu’nun adaylığı gündeme gelebilir mi? İşte Anayasa Mahkemesi’nin 367 konusundaki gerekçeli kararı, bu sorunun yanıtında büyük önem taşıyor. Kararda, Tuğcu’nun Meclisin iç işleyiş alanına giren bir konuda, Anayasa Mahkemesi’nin karar vermemesi gerektiği yönündeki “şekli itiraz” ını görüyoruz.

Şimdi dikkat! Tuğcu’nun bu yaklaşımı, AKP’nin kendisine sempatiyle bakmasına yol açabilir. Tuğcu’nun dezavantajı ise, hem Baykal’a hem de Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde sert tepkiler göstermiş olması. Bu yüzden, en büyük iki partinin liderinin Tuğcu’ya sıcak bakmayabileceği düşünülebilir. Oysa “tarafsız cumhurbaşkanı”nın anlamı bu demek değil mi! Bu yazımı da bir yere not edin! Genel seçimlerden sonraki Köşk seçimlerinde, en ideal ismin Tuğcu olabileceğini söyleyebiliriz. Üstelik Türkiye’ye kadın bir cumhurbaşkanı çok ama çok yakışır!

haygun@bugun.com.tr

Haziran 29, 2007 - Posted by | Diğer, Dosya, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Siyasetçiler, Türkçe, Turkiye, Yazarlar

1 Yorum »

  1. eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee debvamı nerder
    bu yüzden 000 veriyor anladi

    Yorum tarafından yaaaaaaaaaaaaa | Kasım 17, 2008 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: