VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İnternet Sosyalizasyonu Öldürüyor


Dr. Arısoy:İnsanlar aynı evin içinde ama ‘mutfakta buluşalım’ diyorlar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özden Arısoy, internetin yanlış kullanımının sosyalizasyonu ortadan kaldırdığını söyledi.
Doç. Dr. Arısoy, Türkiye’de aile yapılarının çözülmeye, boşanmaların artmaya, tahammül oranlarının azalmaya başladığını ifade etti.

Türkiye’nin hızlı değişim geçiren bir toplum olduğunu vurgulayan Arısoy, şöyle devam etti:
“Türk toplumu göçebelikten şehir hayatına, şehir hayatından da endüstrileşmeye çok hızlı geçmiştir. Bizim bir özelliğimiz, değişime çok çabuk uyum sağlıyoruz. Çok çabuk uyum sağlarken de bazı özelliklerimizi çok hızlı kaybediyoruz. Hızlı değişim, toplumun temel değerlerinin de hızlı bir şekilde yitirilmesini beraberinde getirdi.”

Türkiye’nin bilişim teknolojisindeki yeniliklere de çok hızlı ayak uydurduğunu, internet teknolojisinin de bunlardan biri olduğunu anlatan Arısoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnternet, dejenerasyonu hem artırdı hem azalttı. İnternete girdiğiniz zaman sanal bir dünya var. Sanal ilişkiler var; yüz yüze, karşı karşıya değilsiniz. Sohbet yapıyorsunuz, karşınızdakinin içsel dünyasından yüz ve mimiklerinden habersiz olarak yazışıyorsunuz, hatta karşınızdaki kişinin cinsiyetinden bihabersiniz. Güya ikili duygusal ilişki yaşıyorsunuz ama karşınızdaki kadın mı erkek mi, onu bile bilmiyorsunuz? Gerçeklikten uzak bir durum.”

İnternetin yanlış kullanımının sosyalizasyonu da ortadan kaldırdığını anlatan Arısoy, “İnsanlar, aynı evin içindeler ve ‘mutfakta buluşalım’ diyorlar. Aynı salonda oturup, günün nasıl geçtiğine dair sohbet etme, ‘ne yaptın, ne ettin?’ diye sormak, birbirine dokunmak, birbirinin gözünün içine bakmak, duygusal konuşmalar kalktı, ayrı odalardan bilgisayar üzerinden ilişki kuruyorlar” diye konuştu.

Haziran 29, 2007 - Posted by | Araştırma, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Internet, Psikolog, Psikoloji, Sağlık, Türkçe, Yazilar, Yaşam

1 Yorum »

  1. merhaba,
    hocamın goruslerıne katılıyorum..ve ınsanlar bu ortamlarda gercek hayattan uzaklasıyorlar ve sanal alemde kendılerıne sorunsuz bır hayat yaratmaya calısıyorlar…ve okudugum bır arastırmada 10 yıl bılg.muh.yapmıs yada bıl.ve ınt. ıclı dıslı olmus kısılerın muhakeme sorunu yasadıkları ıcın yanı sanal ortamla gercek ortamı ayırt etmekte zorlandıkları ıcın sahıtlılerı kabul edılmıyor…sidraxx

    Yorum tarafından sidraxx | Temmuz 22, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: