VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

“İnönü” adını duyan kahvehaneyi terketti


İsmet inönü liderliğindeki CHP , serbest seçimlere geçildikten sonra halkın oyu ile iktidara gelememişti. Büyük umutlarla girdiği 1957 seçimleri de hüsranla sonuçlanmıştı.Artık bir şey çok net görünmüştü. Bu halk, serbest iradesiyle CHP’yi iktidara getirmeyecekti. Ardından bildik plan devreye sokuldu. Öğrenci hareketleri organize edildi, kentlerde mitingler düzenlendi, ortalık içinden çıkılmaz bir hale getirildi.

Siviller bunu yaparken asker de üzerine düşeni yapacaktı. 27 Mayıs 1960 tarihini taşıyan ihtilale ülke adım adım götürülecekti.

Darbe yapılmış, Başbakan Menderes ve iki arkadaşı idam edilmiş, askerler “gerekli yasal düzenlemeleri” de tamamladıktan sonra CHP’yi halkın oyu ile iktidara getirecek yolları açmıştı.

Ne var ki, ikbal uğruna ülkeyi ihtilale sürükleyen İsmet İnönü yönetimindeki CHP, ihtilalden umduğunu bulamadı.

Milli Birlik Komitesi öncülüğünde ülke yeniden seçimlere hazırlanmaya başlar. 15 Ekim 1961’de seçimin yapılacağı açıklanmış, meydanların yeniden ısınmaya başladığı günlerdi. CHP’nin sesi olarak bilinen Ulus gazetesinin başyazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Kurucu Meclis üyesi durumunda idi.

İnönü’nün kadim dostu Karaosmanoğlu, bir taraftan da CHP’den milletvekili adayı olur. Seçim bölgesi babaocağı Manisa olarak belirlenir.

Karaosmanoğlu, CHP’yi asker silahıyla iktidar yapmak için girişilen 27 ihtilalinin istenileni vermediğini daha ilk halkla temasta farkına varır. Gördüğü manzara 1957’den farklı değildi.

Halk Partisi adaylarını gören yüzler bir anda buz kesiyordu. Karaosmanoğlu, biraz umutlanmak biraz umut vermek için CHP Manisa İl Başkanlığı’na gider. 1961 yılının Eylül ayının sonlarına doğru, gördüğü manzara çok daha vahim olur.

İl Başkanı’na Ankara’da asker ve hükümet çevrelerinde dolaşan CHP’nin yüzde 65 oyalacağı yolundaki tahminleri hatırlatır. İl Başkanı’ndan aldığı cevap tokat gibidir:

“Ankara’dakiler ne bilir? Masa başında oturup tahminlerde bulunmak, hükümler vermek kolay. Hele bizler gibi halkın içine karışsınlar da ondan sonra görüşelim!”

Bu sözler karşısında sarsılan Yakup Kadri, esas tokat gibi cevabı henüz almamıştı. İnönü, bir mitinge katılmak için İzmir’e gelmişti. İzmir-Manisa arasının bir saatlik yol olduğundan hareketle Yakup Kadri, CHP İl Başakanı’na seçim çalışmalarına destek vermesi için bir teklifte bulunur:

“İsmet Paşa’nın burada tertiplediğimiz bir mitingde de konuşmasını temin etmek pek yerinde olur sanıyorum. Eğer, bu düşüncemi uygun görürseniz, hemen İzmir’e gidip kendisinden bu hususta recada bulunayım.”

Başkan, “Aman sakın böyle bir şey yapayım demeyin. Buradan bir avuç oy toplama şansımız var, sonra ondan da oluruz” karşılığını verir.

Yakup Kadri, siyasi hatıralarını kaleme aldığı “Politikada 45 yıl” isimli kitabında aldığı cevabı, aradan yıllar geçtikten sonra bile unutamadığnı yazar. Ulus gazetesinin başyazarına duyduğu bu sözler abartılı gelir. Başkan’ın herşeye çok kötümser baktığını düşünür.

Seçimlere 10 gün kala, Yakup Kadri Salihli’nin bir köyünde kahve toplantısı yapmak üzere yola çıkar. Aynı akşam, İnönü’nün radyo konuşması vardır. Toplantıyı, CHP teşkilatı tertiplemişti. Yer, köyde Halk Partililer’in gititği kahvehane olarak bilinen bir mekandı.

Yakup Kadri, kahvedeki manzarayı şöyle anlatıyor:

“Köylü vatandaşlarımız kendi aralarında sohbet etmekte, kimi iskambil oynamakta ve köşede küçük bir radyo makinesi zırlayıp durmakta idi. Bizi görünce herkes derlenip toparlanmış ve o zırıltı kesilmişti ama, ortalığa bir nevi keyfi kaçmış insanların sessizliği çökmüştü.”

Yakup Kadri, ortalığa çöken bu sessizliği bozmak ve içerdekilere biraz canlılık kazandırmak için farklı bir yola başvurur. “İyi tesadüf oldu. Şimdi hep birlik İnönü’yü dinleyeceğiz” der. Yakup Kadri, bu sözlerirden sonra herkesin yüzünün güleceğini, gözlerinin parlayacağını sanır.

Gördüğü manzara içini burkar. Yakup Kadri, hatıratında gerisini şöyle antalıyor:

“Bir de ne göreyim? Arka sıralarda oturanlardan beş on kişi birbiri ardından sıvışıvermesin mi? Ve sıvışamayacak durumda bulundukları için İsmet Paşa’nın konuşmasını dinlemek zorunda kalanlardan kimi burnundan solumaya, kimi de uyuklamaya başlamasın mı?”

Yakup Kadri, bu köyün bütün seçimlerde oylarını CHP’ye vermesi ile nam salan bir köy olduğunun altını çizer.

1961 seçimlerinin sonuçlarını burada ayrıntılı vermeyeceğim. 3 günlük partiler, CHP’den çok daha fazla oy alır.

İsteyenler aşağıdaki linkten ulaşabilir.

1961 seçim sonuçları

Haziran 30, 2007 - Posted by | Arşiv, Diğer, Dosya, Güncel, Genel, Haberler, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: