VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Marmaray’da tarihi bir adım daha


Marmaray Pojesi Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatı kapsamında imal edilen 10 No’lu tüp tünel elemanı, İstanbul Boğazı’na batırıldı.
Tüp yaklaşık 40 metre battıktan sonra İstanbul Boğazı tabanında kazılmış olan hendeğe yerleştirilecek ve daha önce batırılmış olan 11 numaralı elemanla birleştirilecek.

Üsküdar Salacak açıklarında bulunan proje çalışmalarının yürütüldüğü platform yakınına getirilen tüp tünel elemanı, ”Ecem Sultan” adlı katamaran aracılığıyla denizin dibine indirildi.

10 No’lu tüp tünel elemanın batırılma operasyonu, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin ve DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan tarafından yürütüldü.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün Marmaray Projesi’nin ikinci tüpünün batırıldığını belirterek, ilkinin batırılma işleminin yaklaşık iki ay önce gerçekleştirildiğini hatırlattı.

İbrahim Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

”Bugün batırdığımız 135 metre uzunluğunda 15 bin ton ağırlığındaki ikinci tüpü birinci tüpün yanına indirecekler ve bir vakum sistemiyle birinci tüpe oturtacaklar. Yaklaşık 30 santimetre kalınlığında çok gelişmiş bir nevi lastik conta izolasyonu sağlayacak. İndirme işlemi yaklaşık 4 aydır sürüyor. Ondan sonra yaklaşık her iki ayda bir sırayla diğerleri indirilecek. Toplam 11 tane tüpümüz var. Bunlar denizin dibine indirildikten sonra birbirine bağlanacak. Bu Marmaray Projesi’nin en önemli ayaklarından.”

Şahin, Gebze’den Halkalı’ya kadar tren yolu için çok uygun bir ortamın hazırlanmakta olduğuna dikkat çekerek, İngiltere’de Londra’dan çıkan bir trenin kanalı geçerek Çin’e kadar uzanabilecek bir projenin en önemli halkası olduğunu dile getirdi.

Projenin İpekyolu Projesi’nin Türkiye’yi önemli hale getirecek bir ayağı da olduğunu dile getiren Şahin, ”Eğer bu projeyi başarılı bir şekilde bitiremezsek, özellikle Çin üreten bir ülke, Avrupa’yı tüketen bir bölge olarak dikkate alırsak, bu hattı kendilerine sunmadığımız takdirde kuzeye doğru kayıyor. Bu konuda da çalışma var” diye konuştu.

Şahin, 100 yıllık olan bu projenin İstanbul’un trafiğini ciddi anlamda, yüzde 25 rahatlatması açısından da büyük önem arz ettiğini bildirdi.

Hem Avrupa, hem Anadolu yakasında ”köstebek” diye tabir edilen deliciler bulunduğunu anlatan Şahin, delicilerin de karadan bağlantıyı sağlayacağını bildirdi.

-DLH GENEL MÜDÜRÜ-

DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan da, tüp tünel elemanlarının Tuzla’da imal edildiklerini hatırlatarak, imal edildikten sonra da tünel elemanlarının Büyükada açıklarına götürülüp 40 metreye batırılarak test edildiğini söyledi.

10 No’lu tüp tünel elemanın da Büyükada açıklarına götürülüp bütün testlerden geçirildiğini anlatan Arslan, herhangi bir sıkıntı olmayınca tünel elemanının dün akşam Büyükada’dan buraya getirildiğini belirtti.

Ahmet Arslan, şöyle konuştu:

”Uygun konumuna getirildi ve sıkıntısız bir şekilde batırma işlemlerine başlandı. Şu an yaklaşık 5 metre batmış durumda 40 metre aşağıya battıktan sonra daha önce yerleştirilmiş olan 11 numaralı elemanla birleştirilecek. Teknik olarak bir sıkıntı yok. Her şey yolunda ve umduğumuzdan çabuk oluyor. Yaklaşık 100 kişilik teknik elemanla bu operasyon devam ediyor. Tünel bugün saat 16.00 gibi 40 metreye inmiş olacak. Akşam da bağlantı işlemi başlayacak. Bağlantı işlemleri de sabaha kadar bitmiş olur.”

Tüp tünelin toplam uzunluğunun 1.387 metre olacağını anımsatan Arslan, bugün batırılanla birlikte 270 metrelik kısmının bitirilmiş olduğunu kaydetti.

Haziran 30, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: