VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Karanlık ilişkiler deşifre ediliyor


Av. Alpaslan Arslan tarafından Danıştay’a düzenlenen silahlı saldırının kimler tarafından düzenlendiğine yönelik önemli ipuçları ortaya çıkıyor..

Emniyet tarafından ulusalcı dernekler ile bazı emekli askerlerin evlerine yapılan baskınlar sonucu elde edilen patlayıcı maddelerin tipi ile ortaya çıkarılan kirli ilişkiler ağı, Av. Alpaslan Arslan tarafından Danıştay’a düzenlenen silahlı saldırının kimler tarafından düzenlendiğine yönelik önemli ipuçları veriyor. İşin içerisine emekli yüzbaşı ve binbaşılardan sonra VKGB Hareketi Başkanı da karıştı.

Emniyet tarafından ulusalcı dernekler ile bazı emekli askerlerin evlerine yapılan baskınlar sonucu elde edilen patlayıcı maddelerin tipi ile ortaya çıkarılan kirli ilişkiler ağı, Danıştay’a düzenlenen silahlı saldırının kimler tarafından düzenlendiğine yönelik önemli ipuçları veriyor.

Emniyet’in İstanbul, Eskişehir ve Ankara üçgeninde eş zamanlı olarak yaptığı operasyonlarda gözaltına alınan emekli askerler Oktay Yıldırım, Muzaffer Tekin, Fikret Emek ile VKGB Hareketi Genel Başkanı Taner Ünal’ın hem birbirleriyle hem de Danıştay’a silahlı saldırı düzenleyen Alpaslan Arslan’la ilişkilerinin ortaya çıkması, saldırının hangi amaca hizmet ettiğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.
12 Haziran’da Ümraniye’de bir gecekonduya yapılan baskında 27 el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirilmişti. Emekli başçavuş Oktay Yıldırım’a ait olan el bombalarının Alpaslan Arslan tarafından Cumhuriyet gazetesine atılan bombalarla aynı çıkması dikkat çekti. Oktay Yıldırım aynı zamanda Danıştay saldırısında “azmettirici” olarak adı geçen emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile arkadaş.
Tutuklanan Muzaffer Tekin sorgusunda, baskında ele geçirilen dokümanların başında yer alan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni emekli Binbaşı Fikret Emek’ten aldığını söylemişti. Bunun üzerine Fikret Emek ile bağlantılı Ankara ve Eskişehir’deki 3 eve önceki gece eş zamanlı baskın düzenlenmişti. Fikret Emek’in annesine ait olan Eskişehir’deki evde çok sayıda patlayıcı madde ve silah ile karşılaşıldı. Emek de gözaltına alındı.

29 Haziran’da ise VKGB Hareketi Derneği’nin Genel Başkanı Taner Ünal ile Mersin il başkanının da aralarında olduğu 18 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Polis, sanıkların Ümraniye’de ele geçirilen bombalarla ilgisinin bulunup bulunmadığını araştırıyor. Bilindiği gibi saldırgan Alpaslan Arslan adına düzenlenmiş VKGB’ye ait kimlik kartı ortaya çıkmıştı. Arslan yakalandığında da üzerinden derneğin Beykoz ilçe başkanı Ercan Cin’e ait kartvizit çıkmıştı. Bu gelişmenin ardından saldırıyla dernek arasında bağ olduğu şüpheleri yoğunlaşmıştı.

HANİ VAKİT KIŞKIRTMIŞTI?
17 Mayıs 2006’da Alpaslan Arslan tarafından Danıştay üyelerine silahlı saldırı düzenlendiğinde kartel gazete ve televizyonları, ağız birliği etmişçesine “türbanlı saldırı”, “Vakit kışkırttı” başlıkları ile olayı saptırmışlardı. Kartel medyası, tetikçi Arslan’ın dinci olmasından dolayı bu saldırıyı düzenlediğini iddia etmişti. Kartel gazetelerinin hedef göstermesi sonucu Vakit hakkında dava da açılmıştı. Oysa Danıştay saldırısından sonra birer birer ortaya çıkarılan kirli ilişkiler ağı, bu saldırının kimler tarafından ve hangi amaçla yapıldığına yönelik önemli ipuçları veriyor.

İŞTE KİRLİ İLİŞKİLER AĞI
12 Haziran’da İstanbul Ümraniye’de bir gecekonduya yapılan baskında 27 el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirildi. Bombaların, gözaltına alınan emekli başçavuş Oktay Yıldırım’a ait olduğu ortaya çıktı. Bombaların, bir yıl önce Cumhuriyet gazetesi saldırısında kullanılanlarla aynı seriden olması dikkat çekti.  18 Haziran’da Danıştay saldırısının azmettiricisi olarak gündeme gelen, olaydan sonra gözaltına alınan ve intihara teşebbüs eden emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’le emekli Astsubay M.Ö. gözaltına alındı. Tekin, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi gibi ‘devletin gizli belgelerini ele geçirmek’ ve ‘terör örgütü üyesi olmak’tan tutuklandı.  20 Haziran’da ise Muzaffer Tekin’le bağlantısı olduğu ortaya çıkarılan emekli Binbaşı Z.Ö. ve grubun finansörü olduğu iddia edilen Kuddusi Okkır gözaltına alındı. Okkır tutuklandı. Savcı, emekli Binbaşı Z.Ö.’nün tutuksuz yargılanmasına itiraz etti.

23 Haziran’da da Tekin’in arkadaşı olduğu öne sürülen A.E. adlı kadının Bursa’daki işyerine yapılan baskında, TNT kalıbı, patlayıcı maddeler, fitiller ve telefon konuşmalarını engelleyici susturucular ele geçirildi.  24 Haziran’da ise Bursa’daki patlayıcıların sahibi olduğu iddia edilen Muzaffer Şenocak ile Aydın Yüksek tutuklandı.

ESKİŞEHİR’DE CEPHANELİK EV
26 Haziran’da Danıştay saldırısının azmettiricisi olduğu iddia edilen Muzaffer Tekin’in ifadeleri sonucu emekli Binbaşı Fikret Emek, Eskişehir’de annesinin evinde gözaltına alındı. Evde bir Kalaşnikof, Kanas tüfek, Kanas dürbünü, tüfek, 12 el bombası, iki bıçak, bir gaz bombası, TNT patlayıcı, tahrip kalıpları, saniyeli fitiller, bir tabanca, tabancaya ait susturucu, demir muşta, askeri nitelikte gizli belge ve bazı dokümanlar ele geçirildi.

29 Haziran’da ise Danıştay’a yönelik silahlı saldırıyla gündeme gelen Vatansever Kuvvetler Güç Birliği (VKGB) Hareketi Derneği’nin Genel Başkanı Taner Ünal ile Mersin il başkanının da aralarında olduğu 18 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Zanlılar, çek senet tahsilatı yapmak, adam yaralamak, tehdit, şantaj, adam kaldırma ve zorla yardım toplamakla suçlanıyor.

ARANAN 2 KİŞİ YAKALANDI
Öte yandan; Ümraniye’de bir gecekonduda ele geçirilen patlayıcılara ilişkin soruşturma kapsamında hakkında yakalama emri çıkartılan Gazi G’nin de aralarında bulunduğu 2 kişi, gözaltına alınarak adliyeye gönderildi. Bu arada; 7 vilayette operasyonların sürdüğü öğrenildi.

Reklamlar

Temmuz 1, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: