VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

‘Din yok, milliyet var’


Ulusalcı ve ulusalcılık kavramını ilk defa kullanan Ruşen Barkur, 1926 yılında yazdığı “Din Yok, Milliyet Var” adlı makalesinde ilk kez ulusalcılık ifadesini kullandı.

İSLAM ARSLAN’IN ÖZEL HABERİ


Kutsal kitapları “Ulusalcılık”

Ulusalcıların akıl hocası Ruşen Barkur’un görüşleri son derece ilginç:

Ulusalcı ve ulusalcılık kavramını ilk defa kullanan Ruşen Barkur, 1926 yılında yazdığı “Din Yok, Milliyet Var” adlı makalesinde ilk kez ulusalcılık ifadesini kullandı. Kitaptaki en önemli ifade, “Bizim kutsal kitabımız, bilgiyi esirgeyen, varlığı taşıyan, mutluluğu kucaklayan, Türklüğü yükselten ve bütün Türkleri birleştiren ulusalcılığımızdır.” şeklinde…

Danıştay saldırısı sonrası doruk noktaya çıkan tartışmaların odak noktası “Ulusalcı” ve “Ulusalcılık” kavramlarının kökeni 1926 tarihli bir makaleye dayanıyor. Son dönemde en fazla tartışılan kavramlardan biri olan Ulusalcılık’ın kökeni “Din”i reddediyor. Ulusalcılığın en önemli teorisyeni Ruşen Barkur; 1926 tarihli “Din yok, milliyet var” adlı makalesinde “Ulusalcılığı” “Kutsal kitabımız” diye niteliyor.

Ulusalcılık kavramını ilk kez kullananlardan biri olan Ruşen Barkur, makalesinde, ulusalcılıkla ilgili şöyle diyor;
“Bizim kutsal kitabımız, bilgiyi esirgeyen, varlığı taşıyan, mutluluğu kucaklayan, Türklüğü yükselten ve bütün Türkleri birleştiren ulusalcılığımızdır.”

“Din Yok, Milliyet Var” adlı makale genel anlamda “Ahiret yok; sadece dünya var”, “Yaratıcı yok; tabiat, sebepler ve tesadüf var”, “İlâhî emirler yok, beşerî kanunlar var”, “Alemlerin Rabbine kulluk yok, cebbar bir devlete boyun eğme tarzında bir vatandaşlık var” görüşlerini savunuyor.

Bu arada Ekim 1926’da yazılan orijinal makaleye Mustafa Kemal çeşitli işaretler ve notlar koydu. Mustafa Kemal, makaleye “bravo”, “alkışlar”, “Ve Türk olmak kadar ‘DİN’ mi var” notları düştü.

Reklamlar

Temmuz 2, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye, Yazarlar, Yazilar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: