VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Stone’dan Ahmedinecad Belgeseli!


Daha önce, Küba lideri Fidel Castro’nun belgesilini yapan Oscarlı yönetmen Oliver Stone, bu kez İran lideri Mahmud Ahmedinejad’ı konu alan bir belgesel-film çekmeye hazırlanıyor..

Dünyaca ünlü yönetmen ve film yapımcısı Oliver Stone, aykırı film projelerine bir yenisini daha ekliyor. Geceyarısı Ekspresi filmiyle daha önce Türkiye’de şimşekleri üzerine çeken Oscarlı yönetmen Oliver Stone bu kez İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı konu alan bir belgesel-film çekmeye hazırlanıyor. Stone bu film projesi için İran Cumhurbaşkanlığına başvuruda bulunduğunu açıkladı. İranlı yönetmen Ali Rıza Secadpur “Öneri 3 ay önce İran’a iletildi. Oliver Stone sosyal ve politik konuları işleyen profesyonel bir yapımcı. Bu teklifinin kabul edileceğini umuyorum.” şeklinde konuştu.

CASTRO İLE 30 SAAT KONUŞTU

Ünlü yönetmen Oliver Stone en son Iraklı direnişçileri konu alan bir reklam filmi çekmiş ve sınırlı kanallarda yayınlanan film büyük yankı uyandırmıştı. Aynı zamanda bir Fidel Castro hayranı ve onun yakın arkadaşı olan Stone bundan önce de çağımıza damgasını vuran Küba liderini anlatan bir belgesel-film çekmişti. 30 saat boyunca Castro ile konuşan Stone, filmde Küba lideri Castro tüm mahremiyetiyle ve başka türlü mümkün olmayacak benzersiz bir içtenlikte dünya kamuoyuna tanıttı. Castro ile Küba’nın ayrıntılarının tartışıldığı “Comandante” filmi dünyanın en büyük süper gücüne kafa tutan küçük bir ülkenin, nasıl olup da kırk yılı aşkın süredir varlığını sürdürmeyi başardığının daha iyi anlaşılmasını sağlıyordu.

İRAN’DA KAMP KURACAK

Oliver Stone çekmeyi planladığı Ahmedinejad’ın hayatıyla ilgili belgesel için de uzun süre İran lideriyle konuşmalar yapacak. Bunun için ünlü yönetmen bir süre Tahran’da kamp kuracak. Ahmedinejad’ı anlatacak olan bu filmi Stone açısından çekici kılan en önemli özellik ise, tıpkı Fidel Castro’da olduğu gibi tek başına süper güç ABD’ye kafa tutan İran’ın bilinmeyenlerini anlatacak olması. Veya filmi merakla bekleyenlerin bunu umuyor olması.

Son filminde yine savaşı eleştirdi

Türkiye’de Gece Yarısı Expresi filmiyle tanınan Oliver Stone, savaş karşıtı tutumuyla tanınıyor. Vietnam savaşını konu alan “Müfreze” ve “Doğum Günü 4 Temmuz” filmleriyle Oscar ödülüne uzanan yönetmen, son olarak ABD’nin Irak savaşını eleştiren ve direnişçileri konu alan bir reklam filmi çekti. Stone, 30 saniyelik kampanya filmiyle askerlerin ülkeye neden geri dönmesi gerektiğini anlattı. Stone yapımcı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir yönetmen ve senarist.

Reklamlar

Temmuz 2, 2007 - Posted by | belgesel, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Son Dakika, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: