VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

ABD’nin PKK’ya silah verdiği ….


PKK’lı teröristlere Amerikalıların silah getirdiğine yönelik iddialar, Gül’ü sarstı. İddialar bir senaryo mu veya gerçek mi? Eğer gerçekse hükümet ciddi adımlar atacak mı?

ABD’nin PKK’ya silah verdiği gerçek mi?

Kandil’deki PKK’lı teröristlere Amerikalıların silah getirdiğine yönelik üç itirafçının iddiası, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü sarstı. Gül, PKK’nın Türkiye ile ABD’nin arasını açmak için böyle bir senaryo yazabileceğini belirterek, “İddia doğru çıkarsa bunun izahı olmaz” dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, güvenlik güçlerine teslim olan üç terörist tarafından ortaya atılan, “ABD’ye ait iki zırhlı aracın Kandil Dağı’ndaki PKK kampına silah ve mühimat getirdiği” iddiasının, PKK terör örgütünün bir oyunu olabileceğini söyledi. Gül, “Bu iddia doğruysa izahı mümkün olmaz. O zaman, ABD’ye karşı çok derin şüphe duyarız” dedi.

Bakan Gül, AKP’nin Bartın’da düzenlediği mitingden Ankara’ya dönerken, helikopterinde konuk ettiği AKŞAM’ın diplomasi muhabiri Sevil Küçükkoşum’a önemli açıklamalar yaptı.

CİDDİ GİRİŞİM YAPARIZ

Habur Sınır Kapısı’nda güvenlik güçlerine teslim olan 4 PKK’lıdan üçünün, yüzleri maskeli olarak Şırnak’ta basın mensuplarının karşısına çıkarak ortaya attıkları çarpıcı iddiaları hatırlatmamız üzerine Bakan Gül, şunları söyledi: “Bu açıklamayı yapan PKK’lıların sorgulamaları derinleştirilerek devam ediyor. İddialar ne kadar doğru, bakacağız. Böyle bir şey varsa tabii ki, ABD nezdinde ciddi girişimde bulunacağız. Ümit ederim ki yoktur. Böyle bir şeyin olması gerçekten kabul edilemez. İddia doğruysa, ABD’ye karşı çok derin bir şüphe duyarız. Bunun izahı mümkün olamaz.

Ancak şunu da değerlendirmek lazım ki; bunu ortaya atan PKK’lılar… PKK, Türkiye ile ABD’nin arasını açmak için böyle bir senaryo yazmış olabilir. Sorguları süren bu kişilerin, ne yapmaya çalıştıklarının iyice ortaya çıkartılması gerekir.”

KÖTÜ NİYET ŞIRINGASI

PKK terör örgütünün, Türkiye ve Türk halkıyla, Irak’ın kuzeyindeki Kürt halkının arasını açmayı başardığını da belirten Dışişleri Bakanı Gül, şöyle devam etti:

“Türkler ve Irak’taki Kürtler, tarih boyunca hep beraber olmuşlardır. Yeri geldiğinde Türkiye onları korumuştur. Ne yazık ki terör örgütü, Irak’taki Kürtler ile Türkiye arasındaki bu sıcaklığı bozarak, soğukluk soktular. Bu dostluğa büyük bir darbe vuruyor. Bu çok tehlikeli, tarihin akışına ters olan bir şey. Bu nedenle Irak’taki Kürt liderlerin bunu çok iyi görmesi gerekir. Türkiye’nin dostluğunu kaybetmenin ne kadar kötü olduğunu görmeleri gerekir.

Şimdi de PKK, Türkiye ile müttefiki ABD’nin ilişkilerine kötü niyet şırınga ediyor. Bu açıdan yakalananlar ne kadar doğru söylüyor tespit edilmeli. Uzmanlarımız bu söylemlerin doğru olduğunu söylerlerse, çok ciddi girişimlerde bulunacağız.”

Söyledikleri çok saçma

ABD Büyükelçiliği, üç PKK itirafçısının “Amerikan zırhlı araçlarının Kandil Dağı’na silah getirdiği” iddiasını “saçmalık” olarak nitelendirdi. Büyükelçilik Sözcüsü Kathy Schalow “Saçmalık. Bu iddiaları reddediyoruz. PKK terörist bir örgüt. Teröristlerle konuşmuyoruz, onlarla temas içinde değiliz” dedi. Schalow, ABD’nin, PKK’ya sağlanan finansal desteğe karşı verilen mücadelenin artırılması için Avrupa ülkeleri nezdinde çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Mahmur kampı konusunda Cenevre’de yapılan toplantılara dikkat çeken Schalow, kampın kapatılması hedefinin doğrultusunda ilerleme sağladığını da ifade etti.

Sevil KÜÇÜKKOŞUM’UN RÖPORTAJI…

Akşam

Reklamlar

Temmuz 3, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Pkk, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: